پرداخت حق بیمه سنوات گذشته کارگران

تاریخ انتشار: 1403/03/16

در سیستم تامین اجتماعی، حق بیمه سنوات یکی از جوانب مهم و حیاتی برای کارگران است که در پایان کار یا پایان سال به عنوان پاداش و تسهیلات پرداخت می‌شود. این حق، به عنوان یک نشان از ارزش و تلاش کارگران در طول سال‎های کاری، اهمیت بسیاری دارد.

اما چگونه این حق بیمه سنوات محاسبه می‌شود؟ آیا تمام کارگران به یک اندازه از این مزایا بهره‌مند می‌‌‎شوند؟ در این مقاله، به بررسی نحوه پرداخت حق بیمه سنوات گذشته کارگران، محاسبه آن و اهمیت آن در حقوق کارگران خواهیم پرداخت. این مقاله به منظور روشن‌ سازی درباره این مفهوم اساسی و حقوقی، به تحلیل دقیق و جامع این موضوع می‌پردازد.

چرا باید حق بیمه پرداخت کنیم؟

پرداخت حق بیمه یک الزام قانونی است که به موجب قانون تامین اجتماعی در ایران تعیین شده است. حق بیمه مبلغی است که به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود تا از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده شود. این مزایا شامل بیمه درمانی، حوادث، بیماری‌ها، دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری، دریافت کمک هزینه بارداری و ازدواج، دریافت هزینه‌های اروتز و پروتز، سمعک، عینک طبی، ویلچر، دریافت مستمری از کارافتادگی، و بازنشستگی می‌شود.

پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی به دو روش انجام می‌شود: 

اول، پرداخت در محل شعب سازمان تامین اجتماعی که به دلیل وقت کم و افزایش مشغله مردم به روش‌های غیرحضوری ترجیح می‌دهند.

دوم، پرداخت حق بیمه به صورت غیر حضوری یا آنلاین که در صورت انعقاد قرارداد بیمه با سازمان تامین اجتماعی امکان‌پذیر است.برای اینکه بیشتر با خدمات آنلاین سایت تامین اجتماعی آشنا شوید لیست بیمه تامین اجتماعی 1403 را مطالعه کنید.

پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی به منظور استفاده از مزایای بیمه تامین اجتماعی است. این مزایا به کارگران و کارمندان در صورت نیاز به خدمات درمانی، کمک هزینه در ایام بارداری و ازدواج، و دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری و مستمری از کارافتادگی و بازنشستگی کمک می‌کنند. در نتیجه، پرداخت حق بیمه یک الزام قانونی است و به منظور استفاده از مزایای بیمه تامین اجتماعی است.

منظور از پرداخت حق بیمه سنوات گذشته چیست؟

گفتیم که بر اساس قانون پرداخت حق بیمه اجباری است. اما بسیاری از کارفرماها و شرکت‌‎ها از پرداخت بیمه سر باز میزنند. در حقیقت شرکت‌‎هایی که به صورت رسمی ثبت نشده‌‎اند به راحتی می‌‎توانند قانون پرداخت حق بیمه کارکنان را رعایت نکنند.

از طرف دیگر برخی شرکت‌‎ها و کارفرماها هم در پرداخت حق بیمه تعلل یا تخلف می‌‎کنند. نتیجه این تخلفات در نهایت به ضرر کارفرما و کارگر است. چراکه با حسابرسی بیمه اولا کارفرما باید جریمه سنگینی پرداخت کند. همچنین کارمندان هنگام بازنشستگی با مشکل سوابق بیمه‌‎ای رو به رو می‌‎شوند و مجبور به دریافت حقوقی بازنشستگی پایین تر از حد معمول و قانونی خواهند بود.

عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما مشمول جریمه می شود؟

عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما مشمول جریمه می‌‌‎شود. بر اساس ماده 148 قانون کار، کارفرمایان مکلف هستند کارگران تحت سرپرستی خود را بیمه تامین اجتماعی کنند و حق بیمه آن‌‎ها را رد نمایند. برای تخطی کارفرما از این امر ضمانت اجرا در نظر گرفته است و این ضمانت اجرا را در ماده 183 قانون کار بیان داشته است و به صراحت بیان داشته است که :

” کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده 148 این قانون از بیمه نمودن کارگران خود خودداری نمایند، علاوه بر تأدیه کلیه حقوق متعلق به‌‎ کارگر (‌سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهند شد. “

ماده به صراحت اعلام داشته است که کارفرما موظف است کلیه مبالغ حق بیمه کارگر را که در طی هر مدت زمانی که پرداخت نکرده است بپردازد و البته به جهت این تخطی به دو تا ده برابر جریمه نیز محکوم می‌گردد. در نهایت، عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما مشمول جریمه می‌‎شود و کارگران می‌‎توانند از کارفرما برای عدم پرداخت بیمه شکایت کنند تا حق بیمه کارگر توسط کارفرما پرداخت شود. در ضمن برای محاسبه دقیق‌تر بیمه کارمندان خود نیازمند آشنایی با قوانین بیمه در حسابداری هستید.

برخی از مهم‌‎ترین این مدارک برای خرید سابقه بیمه سال های قبل به شرح زیر هستند:

 • حکم استخدامی، ارتقای شغلی و تغییر سمت در دوره مورد ادعا

 • فیش یا رسید حقوق یا چک بانکی مرتبط با دریافت حقوق فرد

 • گواهی بانک مبنی بر واریز حقوق ماهانه مدعی طبق لیست‌های حقوقی کارفرما

 • لیست‌های حقوق کارگاه

 • دفاتر قانونی کارگاه و اسناد هزینه مربوطه

 • لیست‌های حقوق کارگاه همراه با اظهارنامه مالیاتی که به تایید اداره دارایی مربوطه رسیده است

 • کارت‌های حضور و غیاب یا ورود و خروج یا دفاتر ثبت حضور و غیاب کارکنان کارگاه

 • آرای هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف قانون کار (در صورتی که در زمان قطع رابطه با کارگاه مورد نظر صادر شده باشند.)

 • کارت بهداشتی صادره از سوی اداره بهداشت محیط کار

 • استشهاد محلی و محیط از کارگاه

هر مدرک دیگری که اعتبار قانونی داشته باشد و نشان‌دهنده مدت زمان حضور کارگر در کارگاه باشد، می‌تواند به سازمان ارائه شود.

واریز حق بیمه سال‎ های قبل چگونه انجام می‌شود؟

در مورد پرداخت حق بیمه‌‎های واریز نشده، دو راهکار وجود دارد که معمولا می‌‎توان به تکمیل سوابق بیمه گذشته پرداخت و از آن‌‎ها کمک گرفت:

 1. پرداخت حق بیمه واریز نشده کارگران از طریق سازمان تامین اجتماعی

اولین راه برای پرداخت این حق بیمه از راه سازمان تامین اجتماعی است. بعد از ارائه درخواست معمولا بیمه تامین اجتماعی مدارک موردنیاز را درخواست می‌کند. این مدارک می‌تواند مواردی مثل قرارداد کار، فیش حقوقی و غیره باشد. بعد از تایید مدارک توسط سازمان بیمه، حق بیمه واریز نشده کارگران در سوابق بیمه تامین اجتماعی آن‌ها لحاظ می‌شود.

 1. پرداخت حق بیمه واریز نشده کارگران از طریق اداره کار

اما راه دیگری که وجود دارد و معمولا سریع‌‎تر به جواب می‌‎رسد این است که کارگر از طریق اداره کار علیه کارفرمای خود با خواسته واریز حق بیمه واریز نشده ایام اشتغال، طرح شکایت کند. پس از آن جلساتی در این زمینه تشکیل می‌شود و کارگر باید تمامی‌مدارک و ادله خود در دوران اشتغال را ارائه نماید. در طی این جلسات بازرس‌های موردنظر هم بررسی‌های خودشان را انجام می‌دهند و این موضوع تا حد زیادی می‌‎تواند به کارگران کمک کند. در نهایت اداره کار در اجرای ماده ۱۴۸ قانون کار رای صادر می‌کند.

 1. پرداخت حق بیمه سنوات گذشته کارگر در صورت فوت کارفرما

در زمانی که کارگاه تعطیل شده و یا کارفرما فوت کند، کارگر باز هم می‌‎تواند حق خود را مطالبه نماید. در این شرایط در صورتیکه اشتغال از سمت کارگر مورد تایید واقع شود، حق بیمه موردنظر به ایشان ارائه خواهد شد.

نحوه محاسبه حق بیمه سال‎های قبل چگونه است؟

نحوه محاسبه حق بیمه سال‎های قبل به این صورت است که ابتدا حقوق فعلی کارگر تعیین می‌‎شود و سپس مبلغ حق بیمه بر اساس نرخ بیمه تامین اجتماعی و مدت زمان حضور کارگر در کارگاه محاسبه می‌‎شود. در نهایت، مبلغ حق بیمه سالهای قبل به کارگر پرداخت می‌‎شود.همچنین می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار حقوق و دستمزد قیاس علاوه بر دقت و سرعت در محاسبات، از هر گونه اشتباه جلوگیری کنید.

برای محاسبه حق بیمه سال‎های قبل، کارگر باید مدارک دیگری که اعتبار قانونی داشته باشد و نشان دهنده مدت زمان حضور کارگر در کارگاه باشد را به سازمان ارائه دهد. این مدارک شامل شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت و… می‌‎شود.

در نهایت، نحوه محاسبه حق بیمه سالهای قبل به دو صورت انجام می‌شود: اول، اگر کارگر در همان کارگاه مشغول به کار باشد، حقوق فعلی مبنای تعیین حق بیمه قرار می‌گیرد. دوم، اگر کارگر در کارگاه دیگری مشغول به کار باشد، حق بیمه بر اساس حقوق و دستمزد مشمول کسر حق بیمه مندرج در آخرین لیست ارسالی برای کارگر ملاک محاسبه حق بیمه است.

فرمول محاسبه حق بیمه سال‎های قبل به دو صورت انجام می‌‎شود: اول، اگر کارگر در همان کارگاه مشغول به کار باشد، فرمول زیر استفاده می‌‎شود:
 

%30 ×  تعداد ماههای واریز نشده × دستمزد فعلی کارگر (ماهیانه) = حق بیمه پرداخت نشده کارگر
 

فرمول محاسبه حق بیمه پرداخت نشده کارگر

 

دوم، اگر کارگر در کارگاه دیگری مشغول به کار باشد، فرمول زیر استفاده می‌‎شود:

%30 ×  تعداد ماههای واریز نشده × آخرین دستمزد دریافتی کارگر(ماهیانه) = حق بیمه پرداخت نشده کارگر

فرمول محاسبه حق بیمه پرداخت نشده کارگر

 

آشنایی با فرآیند شکایت و دریافت حق بیمه سنوات

متقاضی برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی ماه‌های قبل، ابتدا بایستی با حضور در سازمان تامین اجتماعی فرم شکایت خود را تنظیم کند. سپس مدارک مورد نظر را به انضمام فرم به سازمان تحویل دهد.

در بسیاری از مواقع تحویل کپی مدارک کافی است و اصل مدرک نزد متقاضی باقی می‌ماند. پس از ارسال تقاضا، شکایات اولویت بندی می‌شوند. افراد از کارافتاده، مسن و در شرف سن بازنشستگی اولویت سازمان در بررسی پرونده‌ها خواهد بود. پس از بررسی شکایت رای صادر خواهد شد. در مرحله بعد متقاضی می‌تواند نسبت به رای صادر شده اعتراض خود را ابلاغ کند. سپس پرونده به هیئت تجدید نظر منتقل و رای نهایی صادر می‌شود.

 
پرداخت حق بیمه سنوات گذشته کارگران

جمع‌‎بندی

در این مقاله به بررسی و توضیح نحوه پرداخت حق بیمه سنوات گذشته کارگران پرداختیم. حق بیمه سنوات به عنوان یکی از جوانب مهم و حیاتی در سیستم تامین اجتماعی، به کارگران در پایان کار یا پایان سال به عنوان پاداش و تسهیلات پرداخت می‌‎شود. 

توضیح مفهوم حق بیمه سنوات، نحوه محاسبه آن بر اساس دستمزد و سابقه کار، و اهمیت آن برای کارگران و همچنین، به بررسی مواردی مانند زمان پرداخت حق بیمه سنوات، عیدی و سنوات در روزهای مرخصی یا بیماری، و اهمیت حق بیمه سنوات در قانون کار و حقوق کارگران در این مقاله پرداخته می‌‎شود. از طرف دیگر، مقاله به بررسی تکالیف کارفرما در پرداخت حق بیمه سنوات، جریمه‌‎های ممکن برای عدم پرداخت، و راهکارهای قانونی برای رسیدگی به این موضوع می‌‎پردازد. این مقاله با هدف روشن‌‎ سازی و اطلاع ‌‎رسانی درباره حق بیمه سنوات گذشته کارگران، به تحلیل جامع و کامل این مفهوم اساسی و حقوقی می‌‎پردازد.
نرم‌افزار حسابداری قیاس با اضافه کردن ماژول حقوق و دستمزد این امکان را فراهم کرده است که به راحتی از پس این محاسبات بر بیاید واز هر گونه اشتباه جلوگیری کنید. برای خرید و دریافت مشاوره با کارشناسان ما در قیاس تماس بگیرید.

حق بیمه
ارسال لیست بیمه کارکنان
ارسال لیست بیمه کارکنان و پرداخت حق بیمه ها
قوانین بیمه و مالیات در حسابداری