حداقل حقوق سال 99 تصویب شد.

حداقل حقوق سال 99 تصویب شد.

1399/11/18
حداقل حقوق سال 99 تصویب شد. این‌که افزایش دستمزد خود سبب افزایش تورم می‌شود به این معنا نیست که سیاست تعیین حداقل دستمزد سیاستی اشتباه است بلکه باید در تعیین آن متغیرهای دیگری مانند بهره‌وری نیروی کار و… را مورد بررسی قرارداد.

در بسیاری از کشورهای توسعه ‌یافته بین نیروی کار کم مهارت با نیروی کار ماهر تفاوت قائل می‌شوند. به‌عنوان‌ مثال حداقل دستمزدی که برای نیروی کار کم مهارت در نظر می‌گیرند کمتر از حداقل دستمزدی هست که به نیروی کار ماهر اختصاص داده می‌شود و در بعضی کشورها حتی جدول رده سنی وجود دارد، درصد افزایش حداقل حقوق فردی با سن پایین که تجربه کم دارد کمتر از نیروی کاری است که در رده‌ی سنی بالاتری قرار دارد.

اما حداقل حقوق سال 99 چقدر است؟ چند درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است؟ در این مقاله قصد داریم حداقل حقوق و تمام نکات و جزئیات مربوط به آن را بررسی کنیم.

اگر دوست دارید،به صورت اختصاصی در مورد حقوق حسابدران اطلاعات مفصل تری داشته باشید،از این لینک استفاده کنید.

حداقل حقوق سال 99 تصویب شد:

پس از فراز و نشیب‌های فراوان و گمانه ‌زنی‌های بسیار، حداقل حقوق و مزایا سال ۹۹ بالاخره در تاریخ ۲۱ فروردین و بدون حضور نماینده‌ های کارگران به تصویب شورای عالی کار رسید، بنابراین بخش نامه حداقل حقوق سال 99 در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۹ حقوق کارگران طبق بخشنامه شماره ۷۹۳۳ مورخه ۱۳۹۹/۰۱/۲۶ خواهد بود، در فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه به صورت زیر است:

حداقل مزد روزانه سال ۹۹: مبلغ ۶۱۱۸۰۹ ریال

پایه سنوات روزانه سال ۹۹: مبلغ ۵۸۳۳۳ ریال

مجموع مزد روزانه و پایه سنوات: ۶۱۱۸۰۹+ ۵۸۳۳۳(۶۷۰۱۴۲ ریال)

کمک هزینه عائله مندی یا حق اولاد برای هر فرزند: ۳*۶۱۱۸۰۹ = (۱۸۳۵۴۲۷ ریال)

 

مطالعه کنید : حسابداری آنلاین (ابری قیاس) تغییرات پایه حقوق و افزایش حقوق در سال 99:

در نشست تعیین حداقل حقوق سال 99 کارگران، میزان افزایش دستمزد «کارگران حداقلی بگیر» و «سایر سطوح مزدی» تعیین و تصویب شد و در نهایت اعضای جلسه درصد افزایش مزد کارگران حداقلی بگیر را ۲۶ درصد (شروع از تیر ماه سال ۹۹ و ماههای قبل ۲۱ درصد میب اشد) و درصد سایر سطوح مزدی را ۱۵ درصد معادل ۹۱ هزار تومان رقم ثابت در ماه تصویب کردند، بنابراین این مصوبات حداقل حقوق سال 99 در تیر ماه و بعد از آن به صورت زیر است:

حداقل مزد روزانه سال ۹۹: مبلغ ۶۳۶۸۰۹ ریال

پایه سنوات روزانه سال ۹۹: مبلغ ۳۳۳۳۳ ریال

مجموع مزد روزانه و پایه سنوات: ۶۳۶۸۰۹+۳۳۳۳۳ (۶۷۰۱۴۲ ریال)

کمک هزینه عائله مندی یا حق اولاد برای هر فرزند: ۳*۶۳۶۸۰۹=۱۹۱۰۴۲۷ ریال

پایه سنوات سال 99 چقدر است؟

بر اساس بخشنامه اسفندماه ۹۱ وزارت کار، تمام کارکنان که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در همان کارگاه گذشته باشد، مشمول دریافت «پایه سنوات» هستند که این مبلغ باید بر روی مزد مبنای کارگران لحاظ شود تا به تناسب در اضافه کار، عیدی و حق سنوات نیروی کار مورد محاسبه قرار گیرد؛ بنابراین «پایه سنوات» نباید به عنوان یک ردیف جداگانه محاسبه شود.

بنابراین کارگرانی که در کارگاه جاری حداقل یک سال یا بیشتر سابقه کار دارند مشمول «پایه سنوات» خواهند شد. «پایه سنوات» در کارگاه‌هایی که طرح طبقه بندی مشاغل ندارند روزانه ۳ هزار و ۳۳۳ تومان (ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان) است؛ اما در کارگاه‌های دارای طرح طبقه بندی مشاغل این نرخ در گروه‌های شغلی بیست گانه مطابق با جدول زیر متغیر خواهد بود.

به این ترتیب با توجه به اینکه در طرح طبقه بندی مشاغل، بیست گروه شغلی تعریف شده، این پایه سنوات برای گروه شغلی دو تا یازدهم به ازای هر گروه روزانه ۲۰ تومان اضافه خواهد شد.

به این معنا که پایه سنوات ۳۳۳۳۳ تومانی روزانه برای کارگران گروه شغلی یک (۱۷۴ هزار و ۹۹۰ تومان)، برای کارگران گروه شغلی دوم روزانه ۵ هزار و ۸۵۳ تومان (ماهیانه ۱۷۵ هزار و ۵۹۰ تومان) محاسبه خواهد شد که در گروه شغلی یازدهم نیز این میزان به روزانه ۶ هزار و ۳۳ تومان (ماهیانه ۱۸۰ هزار و ۹۹۰ تومان) می‌رسد.

همچنین پایه سنوات کارگران گروه‌های شغلی دوازدهم تا بیستم به ازای هر گروه روزانه ۴۰ تومان افزوده می‌شود. به این ترتیب پایه سنوات کارگران گروه شغلی دوازدهم روزانه ۶ هزار و ۷۳ تومان (۱۸۲ هزار و ۱۹۰ تومان ماهیانه) و پایه سنوات کارگران گروه شغلی بیستم روزانه ۶ هزار و ۳۹۳ تومان (ماهیانه ۱۹۱ هزار و ۷۹۰ تومان) محاسبه می‌شود.

 

فاکتور فروشگاهی

مبلغ عیدی سال 99 چقدر است؟

برای آنکه بتوانید مبلغ عیدی سال ۹۹ را محاسبه کنید، در اولین قدم باید بتوانید کف و سقف عیدی سال ۹۹ خود را محاسبه کنید. طبق مصوبه شورای عالی کار، همه شرکت‌های مشمول قانون کار باید به ازای یک سال کار، به کارکنان خود حداقل معادل ۶۰ روز آخرین دستمزد را به عنوان حداقل عیدی و ۹۰ روز آخرین دستمزد را به عنوان حداکثر عیدی پرداخت کنند. این جمله به این معنی است که میزان عیدی کارکنان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر باشد و از ۹۰ روز دستمزد نیز بیشتر نشود.

برای محاسبه حداقل عیدی سال ۹۹ (همان کف عیدی ۹۹)، باید میزان دستمزد روزانه را در فرمول زیر قرار دهیم:

حداقل عیدی سال ۹۹ = ۶۰ x حداقل دستمزد روزانه

اگر عدد ۶۱,۱۸۰ تومان را در این فرمول جایگذاری کنیم، به عدد حداقل عیدی سال ۹۹ خواهیم رسید:

به این ترتیب، حداقل عیدی سال ۹۹ برابر با ۳،۶۷۰،۸۰۰ تومان خواهد بود؛ بنابراین، بر اساس مصوبه شورای عالی کار میزان حداقل عیدی سال ۹۹ نباید از این مبلغ کمتر باشد.

سخن آخر:

آیا به نظر شما مبلغ حداقل حقوق و مزایا سال ۹۹ پاسخگوی نیاز یک کارگر یا کارمند در زمان استخدام و کاریابی است؟ به نظر شما آیا شخصی که چنین حقوقی را دریافت می‌کند با توجه به تورم موجود و رکود اقتصادی حاصل از شیوع ویروس کرونا، توانایی مدیریت خانواده خود را دارد؟ با توجه به اینکه نمایندگان کارگری این مصوبه را امضا نکردند، آیا این امکان وجود دارد که این مبلغ در آینده افزایش پیدا کند؟ آیا کارفرمایان با توجه به وضعیت اقتصادی موجود اصلاً امکان پرداخت همین مبلغ پایه حقوق سال ۹۹ را دارند؟ سازمان یا شرکت شما از چه روشی برای محاسبه حقوق و دستمزد سال ۹۹ استفاده می‌کند؟نظرات با ارزش خود را از طریق کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید،صمیمانه منتظر کامنت های با ارزش شما هستیم.

 
بهترین نرم افزار حقوق و دستمزد
حق سنوات حقوق
حداقل حقوق سال 99 تصویب شد.
حقوق
حقوق دستمزد
مقالات مرتبط