فروشی موفق

( چگونه فروشی موفق داشته باشیم؟ – قسمت دوم)

3 گام تا یک حراجی موفق
زمانی که با رکود و شرایط سخت اقتصادی رو به رو میشویم، یکی از اولین اثرات آن کم شدن قدرت خرید مشتریان مان است. از طرفی در دوران رکود، به سختی میتوانیم هزینه هایمان را کاهش دهیم. اجاره فروشگاه تان هر سال بیشتر می‌شود و دستمزد فروشندگان نیز باید همچنان پرداخت شود. آسان ترین راه برای حفظ سودآوری کسب و کارتان این است که گوی رقابت را از رقیبان بگیرید و مشتریان را به سمت خودتان جذب کنید. در این مواقع راه اندازی یک حراجی خوب و به موقع می‌تواند شما را در بین هم صنفان تان کاملا متمایز کند.
 گام اول : تلاشهایتان را هدفمند کنید.
اگر میخواهید با یک تیر به چند هدف مختلف بزنید، عملا به هیچ هدفی نخواهید رسید. باید مشخص کنید که هدف شما از ایجاد این حراجی چیست؟
• آیا میخواهید که مشتریان فعلی تان بیشتر از گذشته به شما مراجعه کنند یا مقدار بیشتر خرید کنند و یا اینکه محصولات جدیدی را که ارائه کرده اید بخرند؟
• آیا میخواهید مشتریان جدیدی به کسب و کارتان جذب کنید؟
• آیا میخواهید مشتریان سابق تان بار دیگر به شما مراجعه کنند؟
• آیا میخواهید کسب و کارتان را در ساعات، روزها یا فصل های کم کار رونق بیشتری بدهید؟
البته شما میتوانید اهداف دیگری غیر از مواردی که ما گفتیم در نظر داشته باشید. آنچه که مهم است تعریف دقیق و منطقی مخاطب حراجی های شما و انتظارات اوست. اگر مشتری تان و انگیزه های او را به درستی هدف نگیرید، تلاشی که برای افزایش فروش خود کرده اید، ممکن است به جای سوددهی، شما را متضرر کند.

گام دوم : پیشنهادهای تبلیغاتی را همسو با انگیزه های مشتری و اهداف خود طراحی کنید.
یک حراجی که هدف گذاری خوبی دارد، ممکن است مشتریان را با یکی از پیشنهادات زیر ترغیب به خرید کند:
• یکی از اولین انگیزه های مشتری شما، صرفه جویی در هزینه های خرید است. میتوانید به مشتری خود تخفیف دهید. دقت کنید که پیشنهادات قیمت باید به گونه ای باشند که به اندازه کافی مشتری را برای خرید ترغیب کنند و از طرف دیگر به اندازه کافی معقول باشد که باعث به خطر افتادن وضعیت مالی کسب و کارتان نشود. در صورتی به مشتریانتان تخفیف زیاد بدهید که بخواهید این کاهش سود یا ضرر ایجاد شده را با ایجاد حاشیه سود بالاتر برای محصول دیگر جبران کنید و یا مشتریان ارزشمند جدیدی به کسب و کارتان جذب کنید.
• کارت های تخفیف داشته باشید، یا برای مشتریانتان ارزشی بیش از خریدشان ارائه دهید، به عنوان مثال خریدهایشان را در یک بسته بندی زیبا قرار دهید یا به رایگان برایشان ارسال کنید. کارتهای تخفیف باعث می‌شوند که مشتری دوباره به شما مراجعه کند. کارتهای تخفیف میتوانند به روشهای مختلفی ارائه شوند. ساده ترین راه، یک کارت تخفیف چاپ شده است که به مشتریان می‌دهید. راه دیگر ارائه کارتهای تخفیف از طریق وبسایت کسب و کار خودتان یا وبسایت های دیگر مانند سایتهای تخفیف گروهی است. همچنین می‌توانید کدهای تخفیف مشخصی ایجاد کنید و آنها را برای مشتریانتان ایمیل و یا پیامک کنید.
• خرید یک محصول یا خدمت جدید معمولا برای مشتری همراه با ریسک است. چرا که از کیفیت آن اطمینان ندارد. این امکان را برای مشتریان خود فراهم کنید که خرید کم ریسکی داشته باشند. میتوانید به آنها نمونه آزمایشی ارائه دهید، در خرید اول تخفیف داشته باشید و یا ضمانت بازگشت یا تعویض به آنها بدهید.
• مشتری های شما به دنبال رویدادهای جذاب هستند. میتوانید یک جشن برگزار کنید و یا اسپانسر یک رویداد سمینار شوید. زمانی که مشتریان شما در یک جا جمع شده اند، می‌توانید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم خودتان را به آنها معرفی کنید.
گام سوم : این حراجی یا پیشنهادات تبلیغاتی برای شما چه دستاوردی باید داشته باشد؟
برای خودتان مشخص کنید که از این پیشنهادات تبلیغاتی و حراجی ها به چه هدفی میخواهید برسید. چه تعداد از محصولتان میخواهید بفروشید؟ چه مبلغی میخواهید فروش کنید؟ چه قدر سود مدنظر شماست؟ چه تعداد مشتری جدید جذب خواهید کرد؟ آیا میخواهید الگوی خرید مشتریانتان را تغییر دهید؟
دقت کنید که این هدف گذاری ها باید مشخص باشند. اینکه هدف شما تنها سود بالاتر یا مشتری بیشتر باشد، کافی نیست. باید دقیقا بدانید به دنبال چه چیزی هستید و این دستاوردها چگونه وضعیت مالی کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
زمانی که هدف گذاری مشخصی دارید، می‌توانید در پایان حراج عملکرد و اثربخشی پیشنهادات تبلیغاتی خود را بسنجید، شاید نیاز باشد رویکرد بازاریابی خود را تغییر دهید و روشهای دیگری را امتحان کنید.