خدمات عالی به مشتریان

نحوه ارائه خدمات عالی به مشتریان در کسب و کار کوچک شما

خدمات عالی به مشتریان موجب ایجاد مشتریان وفادار در کسب و کار شما می شود؛ مشتریانی که مایل به کسب و کار با شما، دوستانتان، خانواده و همکارانتان هستند. ارائه این نوع خدمات عالی به مشتری با تمایل واقعی برای لذت بردن مشتریان  از محصولات شما آغاز می شود. شما باید بیش از فروش محصولات به خدمات خود فکر کنید. شما باید تجربه های مشتریان خود را هنگام بازدید از فروشگاه یا وب سایت خود را با آن چه که آن ها فکر می کنند و احساس می کنند و آنچه که می توانید انجام دهید تا آن را بهتر کنید، در نظر بگیرید.

در اینجا نه روش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتریان خود و شروع به ایجاد الگوی ارائه خدمات عالی به مشتری در کسب و کار کوچکتان در زیر آمده است:

 

(1  محصول یا خدمات خود را بشناسید

به منظور ارائه خدمات به مشتریان خوب، شما باید بدانید که چه محصولی در کسب و کارتان داخل شرکت و خارج از شرکت شما فروش به فروش می رسد. اطمینان حاصل کنید که شما و تمام کارکنان می دانید محصولات یا خدمات شما چگونه کار می کنند تا به مشتری اعلام کنید. آگاه باشید که سوالات رایج مشتریان که از شما می پرسند چیست و می دانید باید به آن ها چه پاسخی بدهید که  باعث رضایت آنها خواهد شد.

 

2) دوستانه باشید

همانطور که می گویند، خدمات مشتری با لبخند شروع می شود. هنگامی که شما در وضعیت چهره به چهره هستید، یک تبریک گرم باید اولین چیزی باشد که مشتریان خود را هنگام مشاهده درخواست کمک می بینند و می شنوند. حتی در هنگام رسیدگی به درخواست های خدمات مشتری از طریق تلفن، لبخند می تواند در صدای شما خود را نشان بدهد، بنابراین مطمئن شوید که در حالت کاملا دوستانه ای هستید.

 

3) سپاس گزار باشید

قدردانی کاری به یاد ماندنی است و می تواند برای همیشه در خاطر مشتریان باقی بماند که چرا در فروشگاه شما خریداری کرده اند یا در شرکت شما استخدام شده اند. صرف نظر از نوع کسب و کار شما، اصطلاح جادوئی “از شما متشکریم” پس از هر معامله، یکی از ساده ترین راه ها برای شروع عادت خدمات دهی خوب به مشتری است.

 

4) آموزش کارکنان

مهم این است که تمام کارمندان شما و نمایندگان خدمات مشتریانتان اطمینان حاصل کنند که روش هایی که آن ها باید با مشتریان صحبت کنند، تعامل داشته باشند، و مشکلاتشان را حل می کنند قابل درک باشد. امکانی برای آموزش کارکنان را فراهم کنید و به کارکنان خود ابزارهایی که نیاز دارند خدمات مشتریان را به خوبی از طریق تجربه  یاد بگیرند در اختیارشان قرار دهید.

 

5) نمایش احترام

خدمات مشتری اغلب می تواند در بگیرنده احساسات باشد؛ بنابراین مهم است که مطمئن شوید شما و کارکنانتان خدمات مشتری خود را همیشه با محبت و احترام ارائه می دهید. در ارتباط با مشتری هرگز احساسات خود را از فراموش نکنید تا میل خود را برای دیدن مشتری خود از دست ندهید.

 

6) گوش بدهید

گوش دادن یکی از ساده ترین اسرار خدمات مشتری است. گوش دادن به معنی شنیدن آن چه که مشتریان با صدای بلند می گویند و آن چه که آن ها به صورت غیر صمیمانه برای مواردی که از آن ها نارحت هستند می گویند؛ می باشد. در حال گوش دادن به مشتری خود به وی نیز نگاه کنید.

 

7) پاسخگو باشید

ممکن است هیچ چیز بدتر از عدم پاسخگوئی به یک مشتری که در تلاش برای دریافت کمک، حل یک مسئله یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد فروش محصولتان است؛ نباشد. این مهم است که به تمام سؤالات مشتریان سریعا پاسخ دهید، حتی اگر سوالی غیر ضروری باشد، چون مشتری احساس نمی کند که نادیده گرفته شده است.

 

8) درخواست انتقادات و پیشنهادات

ممکن است آنچه در مورد مشتریان خود و نیازهای آنها یاد می گیرید، شما را شگفت زده کند؛ آن هم زمانی که شما از آن ها در مورد کسب و کار، محصولات و خدمات خود می پرسید و پاسخ های غیر قابل پیش بینی که از آن ها دریافت می کنید. برای دریافت نظرات مشتریان می توانید از نظرسنجی های مشتری، فرم های بازخورد و پرسشنامه استفاده کنید. روش معمول برای پرسیدن نظرات مشتریان برای بازخورد زمانی است که آن ها سفارشات خود را تکمیل می کنند.

 

9) استفاده از بازخوردی که دریافت می کنید

شما باید با بازخوردی که از مشتریان دریافت کرده اید، کاری بکنید تا بتوانید آن را در فرایند خدمات مشتری خود مفید بدانید. بخش از وقت خود را برای گردآوری بازخورد مشتریان، بازبینی، تعیین مناطق برای بهبود و ایجاد تغییرات خاص در کسب و کار خود صرف نمائید. خدمات مشتری عالی زمانی اتفاق می افتد که به طور مداوم مشتریان شما بررسی شود و اطمینان حاصل کنید که آن ها نه تنها محصولات و خدماتی که شما در حال فروش هستید، بلکه فرایند خرید، سفارش و… را با شما هستند.

اگر شما این کار را با موفقیت انجام دادید، برای رسیدن به شناختن خدمات عالی مشتریان قدم برداشته اید.