حسابرسی داخلی
حسابرسی داخلی
1397/11/25


حسابرسی داخلی ارزیابی کنترل های داخلی شرکت، از جمله مدیریت شرکت و فرایندهای حسابداری است. آنها از انطباق با قوانین و مقررات و گزارش دقیق و به موقع مالی و جمع آوری داده ها، و نیز کمک به حفظ کارایی عملیاتی با شناسایی مشکلات و اصلاح پیش فرض ها قبل از اینکه در یک ممیزی خارجی کشف شوند، اطمینان حاصل می کنند.
 
حسابرسی داخلی نقشی حیاتی در فعالیت های شرکت و حاکمیت شرکت ها ایفا می کند، در حالیکه قانون Sarbanes-Oxley در سال 2002 مدیران را به صورت قانونی مسئول صحت صورتهای مالی خود می داند. علاوه بر اطمینان از اینکه شرکت مطابق با قوانین و مقررات است، ممیزی داخلی نظارت بر نتایج عملیاتی و صحت حسابرسی و ردیابی حسابرسی را بررسی می کند. همچنین حسابرسان داخلی در برابر تقلب، اتلاف و سوء استفاده بالقوه محافظت می کنند و به دنبال شناسایی خرابی ها در کنترل های داخلی هستند. حسابرسی داخلی مدیران و هیئت مدیره را با مشاوره ارزش افزوده ارائه می دهد و پیشنهاد می کند که بهبود در فرآیندهای فعلی و شیوه هایی که ممکن است شامل سیستم های فن آوری اطلاعات و همچنین مدیریت زنجیره تامین باشند، در صورتی که عملکرد آنها در نظر گرفته نشده باشد.
حسابرسی داخلی
روش های حسابرسی داخلی
ممیزی های داخلی ممکن است بصورت روزانه، هفتگی، ماهانه یا سالانه انجام شود. برخی از ادارات ممکن است بیشتر از سایرین شامل ممیزی شوند. به عنوان مثال، یک فرآیند تولید ممکن است به صورت روزانه برای کنترل کیفیت انجام شود، در حالی که اداره منابع انسانی تنها یک بار در سال شامل ممیزی می شود. ممیزی ممکن است برنامه ریزی شود تا مدیران، زمان برای تهیه اسناد و اطلاعات مورد نیاز را تهیه کنند یا ممکن است غافلگیر شوند اگر فعالیت مشکوک غیر اخلاقی یا غیر قانونی باشد.
تکنیک های ارزیابی
تکنیک های ارزیابی اطمینان از اینکه حسابرس داخلی به طور کامل روش های کنترل داخلی را درک می کند و اینکه آیا کارکنان با دستورالعمل های کنترل داخلی مطابقت دارند. برای جلوگیری از اختلال در گردش کاری روزانه، حسابرسان با روش های غیرمستقیم ارزیابی نظیر مرور نمودارهای فلوچارت، کتابچه راهنمای، سیاست های کنترل اداری و سایر اسناد موجود شروع می شوند و یا ممکن است از آغاز تا پایان پیگیری های حسابرسی خاصی را دنبال کنند. اگر بررسی های سند یا دنباله های حسابرسی به طور کامل به سوالات آنها پاسخ ندهد، آنها همچنین ممکن است مصاحبه هایی با کارکنان انجام دهند.
تکنیک های تجزیه و تحلیل
روش های حسابرسی شامل تطبیق معامله، شمارش موجودی فیزیکی، محاسبات پیگیری حسابرسی است که طبق قوانین مورد نیاز است. تکنیک های تجزیه و تحلیل ممکن است داده های تصادفی یا اطلاعات خاص را هدف قرار دهند، اگر حسابرس معتقد باشد فرایند کنترل داخلی نیاز به بهبود دارد.
حسابرسی داخلی
روش های گزارشگری
گزارش حسابرسی داخلی همیشه شامل یک گزارش رسمی می شود و ممکن است یک گزارش موقت اولیه یا یادداشتی باشد. گزارش موقت معمولا شامل نتایج حساس یا قابل توجهی است که حسابرس فکر می کند هیئت مدیره باید از آن مطلع شود. گزارش نهایی خلاصه ای از روش ها و تکنیک های مورد استفاده برای تکمیل ممیزی، شرح یافته های حسابرسی و پیشنهادات برای بهبود کنترل های داخلی و روش های کنترل است.
Internal audits evaluate a company’s internal controls, including its corporate governance and accounting processes. They ensure compliance with laws and regulations and accurate and timely financial reporting and data collection, as well as helping to maintain operational efficiency by identifying problems and correcting lapses before they are discovered in an external audit.
Internal audits play a critical role in a company’s operations and corporate governance, now that the Sarbanes-Oxley Act of 2002 has made managers legally responsible for the accuracy of its financial statements. Besides making sure that a company is complying with laws and regulations, internal audits monitor operating results and verify the accuracy of its accounting and audit trails. They also safeguard against potential fraud, waste or abuse, and seek to identify breakdowns in internal controls. Internal audits provide management and the board of directors with value-added advice, suggesting improvements to current processes and practices which may include information technology systems as well as supply-chain management if they are not functioning as intended. 

ارزش افزوده
حسابرسی
صورت‌های مالی
گزارش حسابرسی
financial
حسابرسی داخلی
فرآیندهای داخلی
حسابرس داخلی
روش های حسابرسی
گزارش حسابرسی داخلی
internal audits
audits
مقالات مرتبط
تفاوت حسابداری و حسابرسی چیست؟

برای اینکه تفاوت حسابداری و حسابرسی را توضیح دهیم باید بگوییم وقتی فرآیند حسابداری به پایان می‌رسد، حسابرسی به قصد تعیین صحت و منصفانه بودن تصویر ارائه شده از حساب‌ها، آغاز می‌شود. حسابداری یعنی عمل ثبت و حفظ اسناد و مدارک، و تهیه و ارائه‌ی صورت‌های مالی. حسابداری برای پیگیری تراکنش‌های مالی شرکت ها توسط خودشان انجام می‌شود. حسابداری، زبان کسب و کار است، چرا که ابزاری است برای گزارشگری مالی شخصیت‌های انتفاعی و غیرکسب و کاری.

از سوی دیگر، حسابرسی عبارت است از فعالیت تاییدکنندگی و ارزشیابی صورت‌های مالی. حسابرسی با هدف بررسی و تایید اعتبار اسناد و مدارک مالی آماده شده توسط کارمندان بخش حسابداری مؤسسه صورت می‌گیرد. بنابراین، تعیین کننده‌ی اعتبار و پایایی اطلاعات حسابداری است.

حسابرسی، بررسی گزارش مالی شرکت (به‌صورتی‌که در گزارش سالانه ارائه شده) توسط فردی مستقل از شرکت است. گزارش مالی شامل ترازنامه، صورت درآمد، صورت تغییرات در حقوق صاحبان سهام  (statement of changes in equity)، صورت گردش نقدی (cash flow statement) و یادداشت‌هایی شامل خلاصه‌ای از سیاست‌های مهم حسابداری و سایر یادداشت‌های توضیحی است.

حسابرسی چگونه انجام می‌شود؟

مدیریت شرکت موردنظر، گزارش مالی شرکت را تهیه می‌کند. گزارش مالی باید براساس الزامات قانونی و استانداردهای گزارشگری مالی تهیه شود. حسابرسان با شناخت و درکی که (با‌توجه‌ به مسائل اقتصادی و صنعتی‌ای که ممکن است درطول دوره‌ی گزارشگری بر آن کسب‌وکار اثر گذاشته باشد) از فعالیت‌های شرکت به‌ دست آورده‌اند، بررسی خود را شروع می‌کنند. حسابرسان درباره‌ی هریک از فعالیت‌های اصلی فهرست‌شده در گزارش مالی، هرگونه ریسکی را که می‌تواند اثر قابل‌توجهی بر وضعیت مالی یا عملکرد مالی شرکت بگذارد و همچنین بعضی از اقداماتی را (که کنترل‌های داخلی نامیده می‌شوند) که شرکت برای کاهش آن ریسک‌ها در پیش گرفته است، شناسایی و ارزیابی می‌کنند.

حسابرسان به‌ طور خاص چه کارهایی انجام می‌دهند؟

حسابرسان می‌توانند درمورد دامنه‌ی کارهای حسابرسی خود با شرکت مربوطه بحث کنند. گاهی مدیران شرکت از آنها می‌خواهند برای حصول نتیجه‌‌‌آی معین فرآیندهای بیشتری انجام بدهند. حسابرسان باید استقلال خود را حفظ کنند تا بررسی‌ها و قضاوت‌های آنها عینی و بی‌طرفانه باشد. حسابرسان بسته‌ به ریسک‌ها و پایش‌هایی که شناسایی کرده‌اند، نوع و گستردگی فرایندهای حسابرسی را تعیین می‌کنند. این فرایندها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

چه ارتباطی میان حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟

در بیشتر موارد، یکی از نخستین سؤالاتی که توسط افراد علاقه‌مند به کار در رشته‌های حسابداری پرسیده می‌شود این است که چه تفاوتی میان حسابداری و حسابرسی وجود دارد. گرچه این دو حرفه شبیه هم هستند و اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند، ولی تفاوت‌های قابل‌توجهی میان حسابداری و حسابرسی وجود دارد.

حسابرسان گاهی بسیاری از کارهای حسابداران را انجام می‌دهند و گاهی مسئولیت‌های بسیار متفاوتی دارند. گرچه حسابرسان و حسابداران شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند، ولی بسیاری از شرکت‌ها از این افراد به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند. پس دقیقا چه تفاوتی میان حسابدار و حسابرس وجود دارد؟ بهترین پاسخ این است که گرچه هر دو حرفه مسئول فرایندهای حسابداری شرکت هستند، ولی به‌طورکلی حسابرس، مسئول بررسی کارهای حسابدار است.

حسابدارها چه کارهایی انجام می‌دهند؟

حسابدارها مسئول رسیدگی به معاملات مالی روزانه‌ی شرکت یا کسب‌وکار هستند. وظایف آنها موارد گوناگونی را پوشش می‌دهد و از درآمدهای ورودی تا پرداخت‌های خروجی را شامل می‌شود. حسابدارها می‌توانند مسئول انجام محاسبات لیست حقوق و کسر مالیات، پرداخت به فروشندگان، انجام پرداخت‌های نقدی، چکی و الکترونیکی، تهیه‌ی صورت‌های مالیاتی و تطبیق دفاتر در پایان سال باشندالبته وظایف حسابدار، بسته‌ به اینکه او چه نوع حسابداری است متفاوت است. برای نمونه، وظایف حسابدار مالیاتی با وظایف حسابدار کل (general accountant)   تفاوت بسیار زیادی دارد.

چه تفاوت‌هایی میان حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟

این دو حرفه به همان اندازه که شبیه یکدیگرد، تفاوت‌هایی نیز با هم دارند: حسابداران معمولا کارمندان شرکتی هستند که برای آن کار می‌کنند، درحالی‌که حسابرسان معمولا توسط شرکت دیگری، برای بررسی درستی کارهای حسابدار استخدام می‌شوند. گرچه همیشه این‌طور نیست، ولی به‌طورکلی حسابرس هیچ ارتباط مالی‌ای با شرکت ندارد. حسابدار کارهای خود را به‌صورت روزانه انجام می‌دهد، درحالی‌که حسابرس معمولا کارهای حسابداری سه‌ماهه یا سالانه را انجام می‌دهد. حسابرسان معمولا در شرایط خاص، مثلا مشکوک شدن به تقلب، به شرکت آورده می‌شوند. استانداردهای حسابداری بین‌المللی بر کارهای حسابداران حاکم است، ولی کارهای حسابرسان باید براساس استانداردهای حسابرسی انجام شود. استخدام حسابدار در شرکت ضروری است ولی استخدام حسابرس، گزینه‌ای اختیاری است. حسابداران در پایان سال صورت‌های مالی شرکت را تنظیم می‌کنند. این صورت‌های مالی، تصویری از ثبات مالی شرکت را ارائه می‌دهد. ولی حسابرس صورت‌های مالی را بررسی و درستی آنها را مشخص می‌کند.

ازنظر تحصیلات چه تفاوتی میان حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟

هر دو حرفه‌ی حسابداری و حسابرسی برای کسانی که از کارکردن با ارقام لذت می‌برند، ایده‌آل هستند. گرچه درک تفاوت میان حسابداری و حسابرسی مهم است، ولی اگر قصد دارید مدرک کارشناسی ارشد حسابداری یا مدرک حسابدار عمومی گواهی‌شده (CPA) دریافت کنید، به احتمال زیاد در مقاطع مختلف زندگی حرفه‌ای خود می‌توانید در هر دو حرفه‌ی حسابداری و حسابرسی فعالیت کنید.

تفاوت حسابداری و حسابرسی

به طور خلاصه تفاوت های حسابداری و حسابرسی را می توان این گونه بیان کرد :

 • موضوع : موضوع حسابداری تهیه و تنظیم سند حسابداری ، ثبت در دفاتر و بلاخره تهیه صورتهای مالی است، در حالی که موضوع حسابرسی کنترل و اظهار نظر نسبت به صورتهای مالی است.
 • زمان انجام کار : حسابدار به طور معمول فعالیت های مالی و معاملات را به طور روزانه در دفاتر ثبت می کند در حالی که حسابرس به صورت فصلی و یا در پایان سال مالی بررسی های خود را انجام می دهد.
 • تهیه گزارش : حسابرس نسبت به حسابها و صورتهای مالی که رسیدگی کرده گزارش تهیه می نماید در حالی که حسابدار معمولاً گزارش ضمیمه حساب هایی که تهیه کرده است نمی کند.
 • مسئولیت : مسئولیت تهیه صورت های مالی بر عهده هیأت مدیره موسسه مورد رسیدگی می باشد اما مسئولیت حسابرس بسته به اظهار نظرشان نسبت به صورتهای مالی می باشد.

نتیجه:

از نکات بالا معلوم می شود که معمولا حسابرسی وقتی به عمل می آید که کار حسابداری پایان یافته باشد و حسابرس حساب هایی را که دیگران تنظیم کرده اند مورد رسیدگی قرار می دهد تا بتواند خود را متقاعدکند که آن حسابها صحیح و مطابق با واقعیت تهیه شده اند.

1398/06/10
عوامل موثر بر کیفیت حسابرسی

حسابرسی چیست؟

حسابرسی مالی فرایند بررسی سوابق مالی شرکت (یا فرد) برای تعیین اینکه آیا آنها دقیق و مطابق با قوانین قابل اجرا (از جمله استانداردهای پذیرفته شده حسابداری)، مقررات و قوانین را رعایت کرده اند.

حسابرسان خارج از سازمان برای بررسی سوابق حسابداری و مالی و ارائه نظر مستقل در مورد این سوابق هستند. قانون مورد نیاز است، که همه شرکت های دولتی صورتهای مالی خود را خارج از حسابرسی مورد بررسی قرار دهند.

 

حسابرسان داخلی برای سازمان به عنوان کارمندان داخلی برای بررسی پرونده ها و کمک به بهبود فرآیندهای داخلی مانند عملیات، کنترل های داخلی، مدیریت ریسک و حکومت عمل می کنند.

استانداردهای حسابرسی

هیئت نظارت بر حسابداری عمومی (PCAOB) استانداردهای حسابرسی خارجی را برای شرکت های دولتی (صادرکنندگان) که در کمیسیون اوراق بهادار و بورس (SEC) ثبت شده اند، حفظ می کند.

از سال 2012، PCAOB دارای 15 استاندارد دائمی توسط SEC و تعدادی از استانداردهای موقت است که استانداردهای حسابرسی پذیرفته شده را که در استانداردهای صادر شده توسط هیئت استانداردهای حسابرسی (ASB)، که بخشی از موسسه آمریکایی CPA ( AICPA) است.

ASB نیز بیانیه های مربوط به استانداردهای حسابرسی (SAS ها) را که برای تهیه و انتشار گزارش حسابرسی غیر مجاز (شرکت هایی که نیازی به ثبت نام در SEC ندارند) صادر می کند. اعضای AICPA که ممیزی غیرسیاسی را بررسی می کنند، طبق قوانین حرفه ای AICPA مطابق با این استانداردها هستند. از سال 2012، بیش از 60 استاندارد فعال وجود دارد.

برای ممیزی داخلی، موسسه حسابرسی داخلی یک چارچوب مفهومی به نام چارچوب عملکرد حرفه ای بین المللی (IPPF) فراهم می کند که هدایت برای ممیزی های داخلی را فراهم می کند. بعضی از راهنمایی ها اجباری هستند، در حالی که موارد دیگر به شدت توصیه می شوند، اما در قانون الزامی نیست.

برنامه ریزی حسابرسی

برنامه ریزی حسابرسی شامل تصمیم گیری در مورد استراتژی حسابرسی کلی و ایجاد یک طرح حسابرسی است.

حسابرسی استاندارد شماره 9 از PCAOB مسئولیت حسابرس خارجی و الزامات برنامه ریزی ممیزی را توصیف می کند. با توجه به استاندارد شماره 9، انتظار می رود که یک برنامه حسابرسی ماهیت، اندازه و زمان برنامه ریزی برای ارزیابی ریسک و تست هایی که باید بر روی کنترل ها و روش های مادی انجام شود، همراه با توضیحات روش های حسابرسی دیگر برنامه ریزی شده برای اطمینان از تفتیش استانداردهای PCAOB  می باشد.

برای ممیزی داخلی، موسسه حسابرسی داخلی راهنمایی برای برنامه ریزی حسابرسی ارائه می دهد. برنامه ریزی با تعیین دامنه و اهداف ممیزی آغاز می شود.

حسابرسان داخلی نیاز به درک کسب و کار، عملیات و ویژگی های منحصر به فرد واحد / واحد مورد بازرسی و ایجاد یک طرح حسابرسی که روش های مورد نیاز برای انجام ممیزی موثر را تعیین می کند.

 

کیفیت حسابرسی

 

بازرسی کیفیت

حسابرسی کیفیت فرآیند بررسی سیستماتیک یک سیستم کیفیت انجام شده توسط یک حسابرس داخلی یا خارجی یا یک تیم حسابرسی است. این بخش مهمی از سیستم مدیریت کیفیت سازمان است و یک عنصر کلیدی در استاندارد ISO سیستم کیفیت ISO 9001 می باشد.

ممیزی های کیفی معمولا در فواصل زمانی از پیش تعیین شده انجام می شود و اطمینان حاصل می شود که موسسه روش های نظارتی سیستم داخلی را به طور موثر مرتبط با اقدام موثر تعریف کرده است. این می تواند تعیین کند که آیا سازمان با فرآیندهای سیستم کیفیت تعریف شده مطابقت دارد یا می تواند شامل معیارهای ارزیابی رویه ای یا مبتنی بر نتایج باشد.

با ارتقاء استانداردهای سری ISO9000 از سری های 1994 تا 2008، تمرکز ممیزی ها از پیوستگی صرفا رویه ای به اندازه گیری اثربخشی واقعی سیستم مدیریت کیفیت (QMS) و نتایج حاصل شده از طریق پیاده سازی QMS انجام می شود.

ممیزی ها یک ابزار مدیریت ضروری برای بررسی شواهد عینی پروسه ها، ارزیابی اینکه چگونه پروسه های موفقیت آمیز اجرا شده اند، برای قضاوت در مورد اثربخشی دستیابی به هر سطح مشخص شده هدف، برای ارائه شواهد در مورد کاهش و از بین بردن مناطق مشکل استفاده می شود. حسابرسی کیفیت باید به نفع سازمان باشد نه تنها عدم انطباق و اقدامات اصلاحی را گزارش کند، بلکه زمینه های خوبی را نیز برجسته می کند. به این ترتیب دیگر ادارات ممکن است اطلاعات را به اشتراک بگذارند و در نتیجه کارهای خود را اصلاح کنند و همچنین به بهبود مستمر کمک کنند.

ممیزی های کیفی می تواند بخشی جدایی ناپذیر از الزامات و الزامات قانونی باشد.

حسابرسی همچنین می تواند برای اهداف ایمنی مورد استفاده قرار گیرد. اوانز و پارکر (2008) حسابرسی را یکی از قویترین تکنیک های کنترل ایمنی و یک روش موثر برای اجتناب از آرامش و توصیف شرایط آرام و رو به وخامت، توصیف می کند، به ویژه هنگامی که حسابرسی نه تنها بر انطباق، بلکه با کارآیی تمرکز می کند.

فرایندها و وظایفی که ممیزی را شامل می شوند می توانند با استفاده از نرم افزارهای مختلف و ابزارهای خود ارزیابی مدیریت شوند. برخی از این موارد به طور خاص به کیفیت مربوط به آمادگی برای هدف و انطباق با استانداردها مربوط می شوند، در حالی که دیگران به هزینه های کیفیت یا دقیق تر به هزینه کم کیفیت مربوط می شوند. در تجزیه و تحلیل هزینه های کیفیت، هزینه های ممیزی کیفیت می تواند در هر سازمان به جای استفاده از فرآیندهای تولید یا مونتاژ معمولی مورد استفاده قرار گیرد.

شاخص های کیفیت حسابرسی

کیفیت حسابرسی از زمان شکل گیری آن در سال 2002 در خط مقدم فعالیت های PCAOB بوده است و در بین حسابرسان، کمیته های ممیزی و ذینفعان کسب و کار در سراسر جهان توجه قابل توجهی به خود جلب کرده است.

مفهوم بهبود کیفیت ممیزی در سال 2012 معرفی شد. در آن زمان، فعالیت های PCAOB نشان داد که از زمان تصویب قانون Sarbanes-Oxley بهبود کیفیت عمومی به دست آمده است. اما یک سوال باقی ماند: چگونه می توانیم کیفیت حسابرسی را به طور موثر و دقیق اندازه گیری کنیم؟

در سال 2012، PCAOB یک پروژه بلند مدت را برای تعریف اندازه گیری کیفیت حسابرسی، که به عنوان شاخص های کیفیت حسابرسی (AQIs) شناخته می شود، آغاز کردند. در سال 2015، PCAOB انتشار مفهوم شاخص های کیفیت حسابرسی را برای تحریک بحث در مورد 28 AQI بالقوه منتشر کرد. انتشار این مفهوم، نشانگر نحوه تعیین هر کدام از شاخص های کیفیت در سطوح همکاری و همکاری فردی است.

از زمان تصویب آنها، AQI ها باعث بحث و جدل در میان حسابرسان و تنظیم کننده ها شده است. با این وجود با توجه به اظهارات اخیر هیئت مدیره PCAOB Jeanette Franzel، PCAOB همچنان به تشویق و نظارت بر استفاده از AQI ها توسط شرکت ها، کمیته های حسابرسی و تنظیم کننده ها و همچنین تحقیقات علمی ادامه می دهد.

رگولاتورها از شاخص های کیفیت حسابرسی استفاده می کنند (AQIs)

کارکنان PCAOB همچنین بهطور فعال اطلاعات شاخص شاخصهای کیفیت حسابرسی را به برنامه بازرسی برای بهبود کیفیت حسابرسی هدایت می کنند.

-Janette Franzel، عضو هیئت مدیره PCAOB، حسابرسی حرفه ای نوآورانه و قوی برای ارائه سرمایه گذاران و منافع عمومی

برنامه بازرسی PCAOB از لحاظ تاریخی رویکرد مبتنی بر ریسک را برای انتخاب حسابرسی برای بازرسی ها در نظر گرفته است. به تازگی، برنامه بازرسی شامل برخی موارد انتخاب تصادفی از ممیزی ها برای بازرسی است. در نهایت، هدف این است که به منظور ایجاد نتایج حسابرسی معتبر در مورد کیفیت حسابرسی در سراسر شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

PCAOB نیز در تلاش برای شناسایی ویژگی ها و تفاوت های بین ممیزی های با کیفیت بالا و نقص، تحلیل های ریشه ای را انجام داده است. شرکت های حسابرسی مورد تشویق قرار گرفته اند تا تجزیه و تحلیل های ریشه را به عنوان بخشی از اصلاح کمبودهای حسابرسی مشخص شده از طریق پروسه بازرسی PCAOB انجام دهند.   Franzel ، با توجه به PCAOB ، امیدوار است که در اواخر امسال گزارش هایی را از برنامه های اصلاح و برنامه ریشه ای منتشر کند، از جمله بحث در مورد مزایای بالقوه استفاده از AQI ها در یک سیستم کنترل کیفیت شرکت است.

آینده کیفیت حسابرسی

AQI ها در جای دیگری جایگاه ویژه ای کسب می کنند. برای مثال ارنست و یانگ گزارش حسابرسی ممیزی را، تعهد ما نسبت به کیفیت ممیزی منتشر کرد: اطلاعات برای کمیته های حسابرسی، سرمایه گذاران و سایر سهامداران، که شامل تعدادی از AQI های سطح شرکتی به عنوان بخشی از بحث در مورد تعهد شرکت به کیفیت است. و مرکز کیفیت حسابرسی، ابزار ارزیابی حسابرس داخلی را به عنوان کمک به کمیته های ممیزی در تصمیم گیری های استخدام و حفظ و نگهداری از شرکت های حسابرسی خارجی صادر کرد.

تمام توجهات به AQI ها به من یادآوری می کند که گفته های قدیمی چیست: "چه اندازه گیری می شود، انجام می شود." هیچ مشکلی وجود ندارد که تعیین و اندازه گیری شاخص های کیفیت حسابرسی، در نهایت، بر رفتار تاثیر می گذارد. و من معتقدم که PCAOB بر این واقعیت افزوده است تا کیفیت حسابرسی را در حرفه افزایش دهد. یکی از اولین مراحل در تلاش PCAOB برای تمرکز بر کیفیت حسابرسی، منتشر شده اخیر پایگاه داده حسابرس SearchSM، شرکای حسابرسی و صادرکنندگان است که توسط شرکت های حسابرسی ثبت شده در PCAOB گزارش شده است.

من نمی توانم شگفت زده کنم که در آینده ای نه چندان دور، AQI ها، در یک فرم و یا دیگر، منتشر شده توسط PCAOB اجازه می دهد برای مقایسه بین شرکت ها. در طول زمان، به عنوان بخشی از تمرکز مداوم حسابرسی بر کیفیت حسابرسی، AQI ها در ارتباطات شرکت با کارکنان، مشتریان و سایر سهامداران به طور فزاینده ای برجسته خواهند شد.

ترکیبی از آنچه که من معتقدم افشای AQI توسط PCAOB و شرکت های ممیزی فردی است، سرمایه گذاران و دیگر سهامداران را قادر می سازد تا کیفیت شرکت های ارائه دهنده خدمات حسابرسی را ارزیابی کنند.

 

Audit quality has been at the forefront of PCAOB activities since its formation in 2002 and has gained considerable interest among auditors, audit committees, and stakeholders in businesses around the world.

The concept of improving audit quality was first introduced in 2012. At the time, PCAOB activities showed that general quality improvement had been achieved since the passage of the Sarbanes-Oxley Act. But one question remained: How do we effectively and accurately measure audit quality?

In 2012, the PCAOB kicked off a long-term project to define audit quality measures, known as audit quality indicators (AQIs). In 2015, the PCAOB issued Concept Release on Audit Quality Indicators to stimulate discussion around 28 potential AQIs. The concept release provided illustrations of how each of the quality indicators could be determined at both the firm and individual engagement levels.

Since their adoption, AQIs have prompted continued debate among auditors and regulators. Nonetheless, the PCAOB continues to encourage and monitor the use of AQIs by firms, audit committees, and regulators—as well as academic research, according to recent remarks by PCAOB Board Member Jeanette Franzel.

1398/06/09
نرم افزار حسابداری چیست؟

حسابداری چیست؟

حسابداری ضبط معاملات مالی همراه با ذخیره، مرتب سازی، بازیابی، خلاصه و ارائه نتایج در گزارش ها و تجزیه و تحلیل های مختلف است. حسابداری همچنین زمینه تحصیل و حرفه ای است که برای انجام این وظایف اختصاص داده شده است.

نمونه هایی از حسابداری مالی

یکی از بخش های حسابداری تمرکز بر ارائه اطلاعات مالی به صورت صورتهای مالی عمومی (ترازنامه، بیانیه سود، و غیره) است که به افراد خارج از شرکت توزیع می شود. این گزارش های خارجی باید مطابق با اصول کلی پذیرفته شده حسابداری که اغلب به عنوان GAAP یا GAAP US شناخته می شود، آماده شوند.

نمونه هایی از حسابداری مدیریت

بخشی دیگر از حسابداری بر ارائه یک مدیریت شرکت با اطلاعات مورد نیاز برای حفظ کسب و کار مالی سالم تمرکز می کند. اگر چه برخی از اطلاعات از معاملات ضبط شده است، بسیاری از تحلیل ها و گزارش ها شامل مقادیر برآورد شده و پیش بینی شده بر اساس فرض های مختلف است. به طور کلی، این اطلاعات به افراد خارج از مدیریت شرکت توزیع نمی شود. چند نمونه از این اطلاعات، بودجه، استانداردها برای کنترل عملیات، و تخمین قیمت فروش در هنگام نقل قول قیمت برای کار جدید است

سایر نمونه های حسابداری

برخی از نمونه های دیگر حسابداری عبارتند از:

 • مشاوره در سیستم های حسابداری
 • برنامه ریزی، مشاوره و گزارش مالیات بر درآمد
 • حسابرسی صورتهای مالی شرکت ها و سایر سازمان ها
 • ارائه مشاوره عمومی کسب و کار
 • برنامه ریزی مالی برای افراد

نرم افزار حسابداری

حتی اگر حسابدار نیستید، ممکن است متوجه استفاده از حسابداری در زندگی روزانه خود شوید...

به عنوان مثال مادر من حسابدار اصلی خانواده ما است. در ابتدای هر ماه، بودجه ای را تهیه می کند که تمام پرداخت ها و درآمد مورد انتظار برای ماه را نشان می دهد. پس از آن، همه ی پرداختها و رسیدهای خود را در دفتر خاطرات شخصی خود، از جمله مواد غذایی، آب و برق، مالیات و غیره، ثبت می کند. ردیابی هزینه های خانه در برابر بودجه ماهانه به او کمک می کند تا هزینه های اجتناب از هزینه را کاهش دهد و همچنین باعث می شود که او به راحتی درک کند که پول در صورت فراموش شدن صرف شده است. او تمام فاکتورها و اظهارات بانکی را در جعبه کفش نگه می دارد. هر ساله مامانم مالیات خود را می پردازد و حفظ رکورد مالی برای او سخت است در حالی که همه اطلاعات لازم در انگشتانش (و جعبه کفش) است!
مادر من نمی داند، او در حال انجام وظایف اساسی یک حسابدار برای مدیریت امور مالی خانه است.

حسابداری فقط یک نسخه رسمی و کارآمدتر از چنین فرایندهایی در زمینه کسب و کار است. کسب و کارها از حسابداری استفاده می کنند تا اطلاعات مالی خود را سازماندهی کنند که به آنها کمک می کند تا اطلاعات مالی خود را درک کنند و همچنین آنها را با مقررات مالی سازگار سازد.

نرم افزار حسابداری چیست؟

نرم افزار حسابداری نوعی از نرم افزار رایانه ای است که توسط متخصصان حسابداری برای مدیریت حساب ها و انجام عملیات حسابداری استفاده می شود.

حسابداری عمل سیستماتیک، کار یا فرآیند برقراری ارتباط و ثبت اطلاعات مالی است. در یک محیط کاری، این کار به منظور ممیزی داخلی و خارجی، گزارش های مورد نیاز و تجزیه و تحلیل مالی برای برآورده ساختن الزامات قانونی یا مدیریت داخلی انجام می شود. حسابداری همچنین ممکن است شامل اندازه گیری، طبقه بندی، تایید، جمع بندی و تفسیر اطلاعات مالی سیستماتیک و متنوع باشد.

نرم افزار حسابداری می تواند از برنامه های ساده و تک ورودی استفاده شده برای ضبط اطلاعات شخصی به سیستم های پیچیده تر، دو ورودی که می تواند دریافت بدهی ها، حساب های قابل پرداخت، حقوق و دستمزد و موجودی را در میان سایر توابع پردازش کند.

نرم افزار حسابداری به این دلیل که اجازه می دهد تا شرکت ها برای ردیابی معاملات مالی خود و دریافت گزارش تقریبا لحظه ای و تجزیه و تحلیل اقدام کنند، مهم تر از همیشه است !
قبل از اینکه نرم افزار حسابداری وجود داشته باشد، وظایف حسابداری باید با دست انجام می شد. با خودکار کردن این وظایف، نرم افزار حسابداری هزینه حسابداری را کاهش می دهد. همچنین گزارش دقیق تر و به موقع را فراهم می کند، به شرکت ها اجازه می دهد از اطلاعات بهتر برای تصمیم گیری های مالی استفاده کنند.

در سال 2001، تعدادی از شرکت های بزرگ، از جمله آرتور اندرسون، انرون، Quest، WorldCom و Sunbeam، در رسوایی های حسابداری دخیل بودند که سرمایه میلیاردها دلار از سهامداران را سرزنش می کرد و موجب بازنگری عمده در استانداردهای حسابداری، مقررات حسابرسی و روش های حسابداری شرکت ها شد . این همچنین منجر به تصویب قانون Sarbanes-Oxley 2002 شد که استانداردهای حسابداری جدید و دقیق تر را برای شرکت های دولتی تنظیم می کند.

در حالی که کمپانی های کوچکتر ممکن است بسته های نرم افزاری حسابداری با تعداد پرسنل زیر 100نفر که ویژه شرکت های کوچک و متوسط است را انتخاب کنند همانند نرم افزار حسابداری قیاس.برای مطالعه مزیت برتر نرم افزار حسابداری برای کسب و کارهای کوچک و متوسط می توانید وارد مقاله مربوطه شوید.
شرکتهای بزرگ تمایل دارند برنامه های سفارشی را به تناسب نیازهای آنها برنامه نویسی کنند و برای خاص شرکت آنها راهکار ارایه شود مانند شرکت راهکار نوین سیاق که بالای 25 سال سابقه فعالیت در حوزه ERP  و دانشگاهی و ویژه کسب و کارهای سازمانی و صنعت ساخت و ساز و راهکار ERP در شرکت های پیمانکار عمرانی نیز می باشد.

برای مطالعه مقاله تفاوت بین ERP و نرم افزار حسابداری می توانید وارد مقاله مورد نظر شوید.

1398/04/17
خرید نرم افزار حسابداری ارزان قیمت

حسابداری مالی پیچیده و وقت گیر است و نیاز به نرم افزار حسابداری می باشد. صاحبان کسب و کار آن را به اندازه کافی به چالش کشیدن برای پوشش اصول،پرداخت صورتحساب و ردیابی درآمد، به رغم پاسخ به سوالات بحرانی مانند این: آیا کسب و کار ما سودآور؟ چرا سودآور است و چرا نه؟ آیا می توانیم پرداخت مالیات مورد نیاز را انجام دهیم؟ آیا باید در تجهیزات جدید سرمایه گذاری کنیم؟ آیا باید سرمایه گذاری کنیم؟ آیا میزان بودجه ما مناسب است؟ کجا و به چه صورت می توانیم هزینه ها را کاهش دهیم؟

یک نرم افزار حسابداری برای کسب و کار شما می تواند به این سوالات در عرض چند ثانیه بر اساس اطلاعاتی که ارئه می دهید پاسخ دهد.

برای کسب و کارها خرید نرم افزار حسابداری ارزان قیمت و در عین حال کاربردی بسیار حائز اهمیت است، از طرفی کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز نیازی به خرید نرم افزار حسابداری گران قیمت ندارند ولیکن کسب و کارها نرم افزارحسابداری را انتخاب می کنند که  با توجه به کقرون به صرفه بودن، تمامی نیاز های حسابداری کاربران را مرتفع کند؛ از طرفی قابلیت ارتقا نیز داشته باشد که اگر زمانی کسب و کارشان گسترش پیدا کرد به راحتی بتوانند نرم افزار حسابداری  خود را ارتقا دهند.

خرید نرم افزار حسابداری ارزان قیمت

با در اختیار داشتن نرم افزار حسابداری ابری شما دیگر دغدغه ارتقا نرم افزار را نخواهید داشت  به این معنی که اگر در آینده نیاز شما از نرم افزار بیشتر آنچه که امروزمورد نیازتان است شود باز هم شما می توانید از همین نرم افزار استفاده کنید و جابگوی تمامی نیازهای حال و آینده کسب و کار شما خواهد بود.

از طرفی مقرون به صرفه نیز باشد، در نرم افزار حسابداری ابری شما فقط هزینه اشتراک ماهانه نرم افزار یا هزینه دسترسی نرم افزار را می پردازید و نه هزینه خرید نرم افزار را و نیاز به فراهم کردن سرور با هزینه گزاف برای ذخیره اطلاعات ندارید و داده های شما بر روی سرور راه دور با امنیت کامل دخیره می شوند و شما دیگر نگرانی خرابی و یا از بین رفتن اطلاعات مالی خود را ندارید.

و اینکه نیازی به خرید تجهیزات سخت افزاری برای راه اندازی نرم افزار ندارید و با همان امکانات موجود می توانید به راحتی فقط با در اختیار داشتن اینترنت و وسیله ای که قابلیت اتصال به آن را داشته باشد براحتی در هر کجا اطلاعات مالی و حسابداری خود را در اختیار داشته باشید.

نرم افزار حسابدار ارزان قیمت

 از قابلیت های بسیار قابل اهمیت در خرید نرم افزار حسابداری ارزان قیمت و یا نرم افزار حسابداری ابری تهیه گزارشات و یا بررسی عملکرد کسب و کار در هر کجا و در هر زمان که باشید به سهولت امکان پذیر می شود.

با خرید نرم افزار حسابداری ابری قیاس شما دیگر ملزم به پرداخت هزینه نگهداری و پشتیبانی نرم افزار نیستید. باتوجه به مطالب گفته شده که مواردی اندک از مزایا و دلایل ارزان قیمت بودن نرم افزار حسابداری ابری قیاس می باشد. در عین حال تصمیم با شماست که چه نرم افزار حسابداری را مناسب کسب و کار خود بدانید که در عین ارزان و مقرون به صرفه بودن تمامی نیازهای شما را از نرم افزار حسابداری برآورده کند.

Financial accounting is complex and time consuming and requires accounting software. Business owners make it challenging enough to cover the principles, pay bills and track revenue, despite answering critical questions like this: Are our businesses profitable? Why is it profitable and why not? Can we pay the required tax? Should we invest in new equipment? Should we invest? Is our budget appropriate? Where and how can we reduce costs?


An accounting software application for your business can respond to these questions in seconds based on the information you provide.

For businesses, buying a low-cost accounting software is also very important, while small and medium businesses do not need to buy expensive accounting software, but businesses choose accounting software that Paying attention to cost-effectiveness, eliminates all the accounting needs of users; it also has the ability to upgrade, which, if their business expands, can easily upgrade their accounting software.
 

1398/04/07
تاریخچه حسابداری و استفاده از نرم افزار حسابداری

بزرگترین نامی که در تاریخ اولیه حسابداری است، لوکا پاسیولی است که در سال 1494 اولین سیستم حسابداری دو طرفه توسط تجارین ونیزی استفاده می شد در "Suma de Arithmetica، Geometria، Proportioni et Proportionalita" نامیده می شود. البته، شرکت ها و دولت ها اطلاعات کسب و کار خود را به مدت طولانی قبل از Venetians ثبت کرده است. اما Pacioli که اولین کسی بود که سیستم حسابداری و اعتبارات  آن را در مجلات را توصیف کرد، هنوز هم از اساس اصلی سیستم های حسابداری امروز است.

انقلاب صنعتی نیاز به پیشرفته تر شدن سیستم های حسابداری هزینه ای را برانگیخت و توسعه شرکت ها گروه هایی بزرگ را ایجاد کرد که جزء مدیران شرکت نبودند، اما علاقه مند به نتایج و درآمد شرکت ها یعنی سهامداران و صاحبان اوراق قرضه بودجه خارجی بودند. وضعیت عمومی رو به رشد حسابداران به تبدیل حسابداری به یک حرفه کمک کرد. ابتدا در انگلستان و سپس در ایالات متحده. در سال 1887 حسابداران سی و یک نفر برای ایجاد انجمن حسابداران رسمی آمریکا متحد شدند. اولین آزمون استاندارد برای حسابداران یک دهه بعد داده شد و اولین CPA در سال 1896 مجوز دریافت شد.

رکود بزرگ منجر به ایجاد کمیسیون اوراق بهادار شد (SEC) در سال 1934 شد. همه شرکت های معامله شده به صورت عمومی بایستی گزارش های دوره ای را با کمیسیون گزارش داد. تایید شده توسط اعضای حرفه ای  حسابداری موسسه حسابداران رسمی خبره (AICPA) و پیشینیانش مسئولیت تنظیم استانداردهای حسابداری تا سال 1973، زمانی که هیئت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) تاسیس شد، مسئولیت داشت. در WHEN TIC، AICPA و FASB شروع به ایجاد استانداردهای حسابداری پذیرفته شده عمومی (GAAP) برای ایالات متحده کردند. حسابداری در اواخر قرن بیستم پیشرفت کرد، زیرا شرکت های حسابداری بزرگ خدمات خود را فراتر از عملکرد حسابرسی سنتی به انواع مختلف گسترش دادند از مشاوره با این حال، به عنوان مسئولیت های خود را گسترش بیش از آن از نظارت مالی، شرکت های حسابداری نیز شروع به رسوا شدن در شرکت های بزرگ.

رسوایی انرون در سال 2001 تاثیرات گسترده ای برای صنعت حسابداری داشت. یکی از حسابداران برتر، آرتور آندرسن، از کسب و کار بیرون رفت و تحت قانون Sarbanes-Oxley حسابداران با محدودیت های شدید در مشاغل مشاوره خود مواجه شدند. با این حال، یکی از پارادوکسهای این حرفه این است که رسوایی حسابداری برای حسابداران بیشتر کار می کند و تقاضای خدمات آنها همچنان در اوایل قرن بیست و یکم ادامه دارد.

 

تاریخچه حسابداری

 

تاریخچه نرم افزار حسابداری در ایران

سیستم حسابداری در تاریخ ایران را می توان به دوره های مختلف تقسیم بندی کرد: که در هر کدام از این دوره ها به نوبه ی خود موجب پیشرفت در صنعت حسابداری شد

دوره قبل از اسلام

دوره بعد از اسلام

دوره قاجار

دوره مشروطه تا دهه ۴۰

و دهه چهل تا کنون

 

سیستم های حسابداری در ایران قبل از اسلام:

از چگونگی سیستم های مالی و نحوه نگهداری حساب ها در ایران قبل از اسلام آثار مکتوب قابل توجهی در دست نیست. آنچه که مسلم است در امپراتوری های هخامنشی و ساسانی حجم بزرگی از فعالیت های دیوانی و حکومتی به گرفتن باج و خراج از حکام ایالات و ولایات و پرداخت موجبات سپاهیان و دیگر عوامل حکومتی اختصاص داشته که جهت نگهداری اطلاعات آن قطعاً سیستم های دقیق و مناسبی وجود داشته است، ولی متاسفانه به جز نوشته های تاریخی معدودی از محققین مانند ویل دورانت در کتاب هایی نظیر تاریخ تمدن، آثار مستند دیگری در این مورد در دست نیست.

سیستم های حسابداری در ایران بعد از اسلام:

در پی پذیرفتن اسلام روابط و مناسبات اقتصادی همانند دیگر شئون اجتماعی تحت تاثیر تعالیم مقدس اسلام دگرگونی بنیانی یافت ولی این دگرگونی عمدتاً در روابط فردی و ارتباطات تجاری شخصی خودنمایی کرد و در دیوانسالاری حکومت های ایرانی که به جز یکی دو سلسله (صفویان و افشاریان) می توان آنها را حکومت های کوچک محلی نامید نمود مشخصی از قوانین اسلامی دیده نمی شود. شاید دلیل این موضوع عدم اعتقاد حکومت‌های نخستین اسلامی مانند امویان و عباسیان به اجتهاد در بنیانگذاری روش های مالی و اداری بر اساس تعالیم قرآن کریم و دستورات پیامبران عظیم الشان آن بوده است. به هر تقدیر اطلاعاتی که از دوران اولیه حکومت‌های اسلامی مضبوط است نشان می دهد برادران برمکی (یحیی و جعفر برمکی) سیستم مالی دقیقی در دربار هارون الرشید ایجاد کرده بودند که در قالب یک دیوان محاسبات عملیات مربوط به ثبت و ضبط عایدات مخارج حکومت وی را انجام می داده است.

دوره قاجار:

در دوران قاجاریه یک تحول ابتدایی در مورد سیستم های مالی در ایران ایجاد شد که نقطه اوج آن دعوت مستشاران آمریکایی نظیر ژنرال شوراتسکف در امور ژاندارمری و مشخصاً مورگان شوستر در امور مالی بوده و این شخص یک سلسله فعالیت ها در زمینه ایجاد نظام های مالی و مالیاتی را آغاز می کند که به دنبال قتل گریبایدوف و اولتیماتوم دولت روس، دولت ایران به اجبار وی را از ایران اخراج کرده و به کار او پایان می دهد.

دوره مشروطه تا دهه 40:

با انقلاب مشروطه در بحبوحه وخامت شدید اوضاع اقتصادی، کسری بودجه و استقراض های خارجی فزاینده و تشدید حیف و میل های دیوانیان و درباریان، افزایش خودکامگی و دخل و تصرف های حکام ایالات و ولایات به پیروزی می رسد. نخستین قوانین مالی و اقتصادی یادگار دوره دوم مجلس شورای ملی است. در این دوره است که نخستین بودجه نوین کشوری، نخستین قانون مالیاتی (قانون مالیات بلدی بر وسائط نقلیه مصوب ۱۳۲۸ قمری)، نخستین قانون تجاری (قانون قبول و نکول بروات تجاری مصوب ۱۳۲۸ قمری) و بالاخره نخستین قانون حسابداری و حسابداری دولتی (قانون محاسبات عمومی مصوب ۱۳۲۹ قمری) به تصویب می‌رسد.

فکر اعزام محصل به خارج جهت فراگرفتن رشته حسابداری، اولین بار در دهه اول قرن توسط بانک ملی ایران مورد توجه قرار گرفت. ابتدا عده ای برای کارآموزی و مطالعه در رشته های مختلف بانکی، منجمله حسابداری به بانک های خارج فرستاده شدند و سپس در سال ۱۳۱۵یک گروه ۱۲ نفری را که از طریق کنکور انتخاب شده بودند برای تحصیل علمی و عملی در رشته تخصصی حسابداری به انگلستان اعزام کردند. به همت تعدادی از فارغ التحصیلان یاد شده سرانجام شرکت ملی نفت در سال ۱۳۳۶ موافقت خود را با تاسیس یک آموزشگاه عالی حسابداری اعلام کرد. این آموزشگاه که از سال ۱۳۵۳ شمسی نام دانشگاه حسابداری و علوم مالی به خود گرفت دارای دوره هایی تا سطح فوق لیسانس بود.

سیستم حسابدای از دهه 40 تا کنون:

تغییرات ساختار اقتصادی در سال های ۱۳۴۲ و بعد از آن و گسترش نظام اقتصادی نوینی که نام سرمایه داری وابسته گرفت سبب شد که حسابداری به عنوان فنی که نیازهای اطلاعاتی موسسات و شرکت های جدید التاسیس را برآورده می ساخت، مطرح شود.

این نیاز روزافزون بازار کار به وجود حسابداران تحصیل کرده موجب آن شد که موسسات آموزش حسابداری رونق یابد. یکی از پیامدهای تحولات اقتصادی، اجتماعی یاد شده ظهور گروه های صنعتی بزرگ مانند گروه کفش ملی، گروه صنعتی بهشهر و چند شرکت خودرویی از قبیل شرکت جیپ (پارس خودرو)، شرکت ایران ناسیونال (ایران خودرو)، شرکت سایپا، زامیاد و... بود و همچنین با سرازیر شدن سرمایه های خارجی به ایران چندین شرکت و موسسه چندملیتی دارویی و صنعتی در ایران تشکیل شد که وجود این گروه های صنعتی و مجتمع های تولیدی بزرگ که به مناسبت حجم فعالیت های خود امکان اداره کردن آنها با سیستم های سنتی وجود نداشت، موجب شد که سیستم های مدیریت نوین با اقتباس از سیستم های مدیریت خارجی در آنها رایج شود.

استفاده از مشاوران خارجی در امر سیستم دهی در همه ابعاد فنی و مدیریت و از جمله سیستم های مالی و صنعتی موجب بروز تحولات جدی در سیستم های حسابداری این موسسات و به تبع آن گسترش روش های نوین و معرفی سیستم های جدید در سایر موسسات شد. تشکیل شعبات شرکت های بین المللی موجب شد که موسسات حسابرسی صاحب نام خارجی، مبادرت به تاسیس شعبه در ایران نمایند که از آن جمله موسسات کوپرز اند لیبراند، وینی مری، پیت مارویک و پرایس واترهاوس را می توان نام برد. اغلب این موسسات علاوه بر کار حسابرسی به امر طراحی سیستم های حسابداری مالی و صنعتی نیز مشغول شدند و به این ترتیب نقش مهمی در گسترش سیستم های نوین حسابداری در ایران بر عهده گرفتند.

شاید اولین سازمان و موسسه ایرانی که با هدف اشاعه مفاهیم نوین مدیریت و بهبود روش های اداری و سیستم های اطلاعاتی تشکیل شد سازمان مدیریت صنعتی بود که در سال۱۳۴۱ با تصویب هیات وزیران به عنوان یک سازمان وابسته به وزارت صنایع، کار خود را آغاز کرد. این سازمان بعدها در سال ۱۳۴۷ به صورت یک شرکت سهامی خاص تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران درآمد و تا به امروز فعالیت خود را در امر سیستم دهی و آموزش و تحقیق در همه زمینه های مدیریت منجمله طراحی و استقرار سیستم های حسابداری و مالی ادامه داده است. از اواخر دهه چهل، استفاده از کامپیوتر نیز در موسسات و شرکت های بزرگ نظیر شرکت ملی نفت ایران آغاز شد.

ابتدا در سیستم های عملیاتی مانند سیستم کنترل موجودی و انبارها و به تدریج در سایر سیستم ها مانند حقوق و دستمزد و حسابداری مالی و صنعتی کاربرد کامپیوتر رایج شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اغلب موسسات یادشده منحل شدند و کارشناسان و کارکنان آنها جذب سایر سازمان ها و موسسات ایرانی شدند و بعضی مبادرت به تاسیس موسسات حسابرسی و خدمات مالی نمودند.

ملی شدن صنایع و مصادره شدن موسسات و شرکت های متعلق به وابستگان رژیم گذشته و لزوم کنترل های متمرکز از سوی سازمان هایی نظیر سازمان صنایع ملی بنیاد مستضعفان، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سایر نهادها و ارگان هایی که متولی صنایع دولتی و تحت پوشش بودند، موجب شد که موسسات حسابرسی وابسته به این سازمان ها تشکیل شود.

از جمله این موسسات موسسه حسابرسی سازمان صنایع ملی و سازمان برنامه بود. این موسسه پس از تشکیل، ضرورت ایجاد واحد خدمات مدیریت برای پاسخگویی به نیازهای مدیریت شرکت های تحت پوشش را احساس کرد و از این رو با دعوت از متخصصین صاحب تجربه اقدام به ایجاد چنین واحدی کرد. این موسسه که بعدها با تشکیل سازمان حسابرسی جمهوری اسلامی ایران (مصوب پنجم دی ماه ۱۳۶۶) به آن سازمان منضم شد، در طول مدت فعالیت خود توانست نظام های حسابداری مالی و حسابداری صنعتی بسیاری را طراحی و اجرا نماید.

طراحی اولین نرم افزارهای حسابداری به دهه 60 برمی گردد. از اولین سیستمهای عامل که کامپیوترها و نرم افزاهای رایانه ای را راه می انداخت سیستم عامل Dos بود و اولین زبانهای برنامه نویسی تحت سیستم عامل Dos که مورد آموزش و استفاده قرار می گرفت زبانهایFortran، Pll، Cobol و بعد Pascal و بعد quatropro و foxpro برای برنامه نویسی استفاده می شد.

 

The name that looms largest in early accounting history is Luca Pacioli, who in 1494 first described the system of double-entry bookkeeping used by Venetian merchants in his “Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita.” Of course, businesses and governments had been recording business information long before the Venetians. But it was Pacioli who was the first to describe the system of debits and credits in journals and ledgers that is still the basis of today's accounting systems.

The industrial revolution spurred the need for more advanced cost accounting systems, and the development of corporations created large groups who were not part of a firm’s management but had a vested interest in the company’s results—namely, shareowners and bondholders who provided external financing. The rising public status of accountants helped to transform accounting into a profession, first in the United Kingdom and then in the United States. In 1887, thirty-one accountants joined together to create the American Association of Public Accountants.

 

1398/03/16
سفته

سفته یک ابزار مالی است که حاوی یک وعده نوشته شده توسط یک طرف (صادرکننده یا سازنده یادداشت) برای پرداخت مبلغی معین به طرف دیگر به صورت تقاضا یا در یک تاریخ مشخص در آینده است. یک اوراق بهادار معمولا شامل تمام شرایط مربوط به بدهی، مانند مبلغ اصلی، نرخ بهره، تاریخ رسمی، تاریخ و محل صدور و امضای صادر کننده است.

ضمانت نامه ها ابزار بدهی هستند که شرکت ها و افراد را قادر می سازد تا از منابع دیگری از بانک بهره مند شوند. این منبع می تواند یک فرد یا یک شرکت باشد که مایل به حمل این یادداشت (و تامین مالی) تحت شرایط توافق شده است. در حقیقت، وقتی یک ضمانتنامه صادر می شود هرکسی وام دهنده می شود.و مؤسسات مالی می توانند آنها را صادر کنند.

یادداشت های اوراق بهادار، و همچنین اوراق بهادار، توسط کنوانسیون بین المللی 1930 تنظیم می شود، که همچنین تصریح می کند که اصطلاح "اوراق بهادار" باید در قسمت ابزار قرار گیرد و باید وعده پرداخت بدون قید و شرط را شامل شود.

یادداشت های اوراق بهادار که بی قید و شرط و قابل فروش هستند تبدیل به ابزار قابل بحث است که به طور گسترده در معاملات کسب و کار در کشورهای متعدد استفاده می شود.

یک ضمانتنامه معمولا توسط پول به دست می آید. هنگامی که بدهی به طور کامل تسویه می شود، باید توسط پرداخت کننده لغو شود و به صادر کننده بازگردد.

سفته برای دانشجویان

بسیاری از افراد اولین سفته‌های خود را به عنوان بخشی از روند دریافت وام دانشجویی امضا می کنند. وام دهنده های خصوصی معمولا دانشجویان را مجبور می کنند که اوراق بهادار را برای هر وام جداگانه امضا کنند. با این حال، بعضی از مدارس اجازه می دهند وام گیرندگان وام دانشجویان یک اوراق بهادار اصلی را امضا کنند. پس از آن، وام گیرنده دانشجویی می تواند چندین وام دانشجویی دریافت کند تا مدرک معتبر بودن دانش آموز را تایید کند.

اوراق قرضه وام دانشجویی حقوق و مسئولیت های وام گیرندگان دانشجویی را شرح می دهد و همچنین شرایط وام. برای مثال، با امضای یک اسکناس اصلی برای وام های دانشجویی ، دانش آموز وعده می کند که مبلغ وام و پرداخت سود و هزینه را به اداره آموزش و پرورش بازپرداخت کند. مدرک ضمانتنامه همچنین شامل اطلاعات تماس شخصی و اطلاعات استخدامی دانش آموز و همچنین نام و اطلاعات تماس برای مراجع شخصی دانش آموز است.

ارائه سفته برای رهن 

صاحبان خانه معمولا از وام مسکن خود به عنوان یک وظیفه برای بازپرداخت پولی که قرض گرفته شده برای خرید مسکن خود را میپردازند. اما در واقع، این یک تعهد است که آنها نیز به عنوان بخشی از فرایند تأمین مالی، امضا می کنند که نشان دهنده وعده پرداخت وام و شرایط بازپرداخت است. ضمانت ضمنی میزان بدهی، نرخ بهره و هزینه های دومی را تعیین می کند. در این صورت وام دهنده ضمانت را تا زمانی که وام مسکن پرداخت می شود، نگه دارد. بر خلاف اعتبار و یا وام مسکن خود، ضمانت در اسناد زمین ثبت نشده است.

ضمانتنامه همچنین می تواند راهی باشد که افرادی که واجد شرایط دریافت وام نیستند هم  یک خانه را خریداری کنند.

اعتبار شرکت

یادداشت های اعتباری معمولا در کسب و کار به عنوان وسیله نقلیه کوتاه مدت استفاده می شود. به عنوان مثال، هنگامی که یک شرکت چندین محصول را فروخت، اما هنوز مبلغی برای آنها پرداخت نکرده، ممکن است پول نقد کم و قادر به پرداخت بدهی ها نباشد. در این مورد، ممکن است از آنها بخواهید که ضمانتی را که می تواند در زمان آینده پس از جمع آوری بدهی های حسابداری خود، برای پول نقد در نظر بگیرد، قبول می کند. درعوض، ممکن است از بانک برای پول نقد در برابر اوراق بهادار درخواست کند که در آینده پرداخت شود.

سرمایه گذاری در یادداشت های اعتباری

سرمایه گذاری در اوراق بهادار، حتی در صورت عقب افتادگی وام مسکن نیز خطرآفرین است. برای کمک به کاهش این خطرات، یک سرمایه گذار نیازاست که این یادداشت را ثبت کند یا آن را تأیید کند تا این تعهد به صورت عمومی ثبت شده و قانونی باشد.

این یادداشت ها تنها به سرمایه گذاران شرکت های بزرگ یا پیچیده ارائه می شود که می توانند ریسک های خود را مدیریت کنند و پول لازم برای خرید این برگه را داشته باشند. پس از اینکه یک سرمایه گذار با شرایط ضمانتنامه موافقت کرد، می تواند آن را به یک سرمایه گذار دیگر منتقل کند.

A promissory note is a financial instrument that contains a written promise by one party (the note's issuer or maker) to pay another party (the note's payee) a definite sum of money, either on demand or at a specified future date. A promissory note typically contains all the terms pertaining to the indebtedness, such as the principal amount, interest rate, maturity date, date and place of issuance, and issuer's signature.

 

1398/01/13
کاهش مالیات
 

آیا شما درخواست بازپرداخت مالیات را دارید؟

تلاش برای اصلاح درآمد سال گذشته و یا بدهی به IRS، شما ممکن است با کمک مالی، مالیات خود را بسیار کم (کاهش مالیات) و یا رایگان کنید یعنی شامل تخفیف در مالیات شوید. از خدمات مبتنی بر جامعه راه های زیادی برای جلوگیری از انجام مالیات خود به خود وجود دارد. در مقاله زیر، ما به راه هایی اشاره می کنیم که در پرداخت به شما کمک مالی می کند:  
 1. درمانگاه های رایگان و ارزان

آیا شما اخیرا آگهی های بازرگانی را دیده اید که در مورد پرداخت بدهی مالیاتی گذشته برای کسری مالیاتی که شما بدهکار هستید، ولیکن هنوز شما هنوز نمی توانید هزینه های خود را بپردازید؟ مدرسه و یا دانشگاه می تواند کمک کند. ممکن است یک کلینیک رایگان یا ارزان بسازید که به صورت رایگان یا حداقل هزینه، بسته به درآمد شما، موارد مربوط به پرداخت مالیات را دریافت کند. این نیز احتمالا قابل اطمینان تر از بسیاری از شرکت های پرداخت مالیاتی است.   کلینیک های مالیاتی رایگان یا کمک هزینه دانشجویان حقوق که وکلا اینها را به عنوان مشاوره توصیه می کنند. دانشجویان حقوق دانش خود را بالا می برند و تحصیل می کنند، در حالی که شما میزان مالیات کمتری می پردازید.    
 1. دفاتر مالیاتی IRS

اگر نیازهای درآمدتان را برآورده سازید، کارمندان IRS به شما کمک می کنند که درآمد فعلی، اصلاح شده یا سال گذشته خود را به فایل های خود اضافه کنید. وب سایت IRS را برای شرایط درآمد فعلی بررسی کنید، زیرا هر سال می تواند متفاوت باشد. اگر شما واجد شرایط هستید، باید از دفتر اداره محلی IRS خود برای برقراری یک قرار ملاقات تماس بگیرید.   اگر شما نیازی به درآمد برای نماینده IRS برای کمک به بازپرداخت خود ندارید، هنوز می توانید یک ملاقات برای پرسش بدون محدودیت بدون هزینه اتخاذ کنید. شما فقط نمی توانید پرونده نماینده خود را برگردانید.  
 1. آماده سازی مالیاتی رایگان بر اساس جامعه

IRS داوطلبان را تربیت می کند تا به شما کمک کند تا درآمد مالیاتی (کاهش مالیاتی) خود را ثبت کنید. مزایای اصلی این برنامه در مقایسه با کمک گرفتن از اداره مالیات بر درآمد IRS این است که محل داوطلبان ممکن است به خانه شما نزدیک باشد. در حالی که برای بسیاری از مالیات دهندگان فردی برای این برنامه محدودیت درآمد وجود دارد، داوطلبان به طور رایگان به اعضای فعلی نیروهای مسلح کمک می کنند
 1. خطوط راهنما IRS

IRS دارای یک خط تلفن است که هر کسی بدون در نظر گرفتن سطح درآمد می تواند با سوالات مالیاتی تماس بگیرد، شما می توانید برای سوالات مختلف تماس بگیرید.  

در ادامه میتوانید بخوانید : مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ 

 
  1. دفتر خدمات مدافع مالیات بر درآمد 

خدمات مدافع مالیات بر ارزش افزوده IRS زمانی است که شما مسئله بزرگتری نسبت به درخواست بازپرداخت دارید. این سرویس به کسب و کار و افراد کمک می کند، صرف نظر از سطح درآمد، که مشکلات مالی طولانی مدت دارند مانند تلاش برای حل یک سوال مالیاتی از سال قبل. 
 1. تخفیف های استاندارد

  مقدار کسر استاندارد سالانه (کاهش مالیات) متفاوت است و بر اساس ویژگی های ثبت مالیات دهندگان است. هر شهری قانون مالیات خود را در کدهای استاندارد تنظیم می کند، در بیشتر کشورها نیز کسر استاندارد در سطح مالیاتی دولت ارائه می شود. مالیات دهندگان گزینه ای برای کسر استاندارد یا کسر کردن دارند. اگر یک مالیات دهنده تصمیم بگیرد که کسر را مشخص کند، کسر فقط برای هر مبلغی بیش از حد کسر استاندارد است.   کسرهای استاندارد اغلب ساده ترین مسیر انتخاب هستند، زیرا نیازی به محاسبه نیست مقدار قبلا تعیین شده است. کسر های مشخص شده نیاز به برخی محاسبات مالیاتی دارد.   با توجه به خدمات درآمد داخلی (IRS)، هزینه های زیر تحت طبقه بندی کتبی مشخص می شوند:   هزینه های مراقبت های بهداشتی شامل صورت حساب های پزشکی و دندانپزشکی، داروهای تجویزی مالیات بر مستغلات وام مسکن هزینه های اتحادیه دفتر خانه و دیگر هزینه های مرتبط با شغل تعدادی از کسر مالیات معمول وجود دارد  که مالیات دهندگان می توانند برای کاهش درآمد مشمول مالیات خود استفاده کنند. کسر مالیات مشترک شامل کمکهای مالی و هزینه های مربوط به آماده سازی مالیات می شود.   برخی از موارد غیرمعمول مالیات شامل مالیه فروش ملک شخصی و مالیات سالانه ملک شخصی مانند خودرو می باشد. بسیاری از هزینه های سالیانه برای دلایل شخصی و تجاری نیز ممکن است واجد شرایط برای کسر های مشخص شده مانند هزینه های شبکه، هزینه های سفر و برخی از هزینه های حمل و نقل باشد. چیزهایی که باید در هنگام تعیین تخفیف مورد توجه قرار گیرند: مهم این است که در نظر داشته باشید که ممکن است محدودیت های خاصی بر آنچه شما هر ساله می توانید کسر کنید تا تعهد مالیاتی خود را کم کنید. IRS مقدار آستانه ای را برای بسیاری از کسرهایی که قبل از ثبت نام باید تحقیق کنید تعیین می کند. به عنوان مثال، اگر شما جزئیات کیفیت مراقبت های بهداشتی را در نظر بگیرید، آستانه برای هرگونه هزینه ای که در طول سال مالیاتی بازپرداخت نشده بود (و برای شما، همسر و وابستگان شما پرداخت می شود) باید بیش از 10 درصد از درآمد ناخالص خود را تعیین کند کسر شود این آستانه برای مصارف پزشکی در سال 2017 برای همه مالیات دهندگان پیش می رود. حسابرس شما از این و هر آستانه دیگر آگاه خواهد بود، بنابراین اگر شما از یک حرفه مالیاتی استفاده می کنید، نیازی به نگرانی نیست.   یک نوع کسر اضافی که در کسرهای استاندارد و یا جزئی مالیات (کاهش مالیات) گنجانده نشده است، کسر زیان های سرمایه است. از دست دادن مالیات به صورت پیش فرض یک ابزار قانونی برای بازنشانی درآمد به نفع مالیات دهندگان است. تلفات سرمایه انفرادی یا تجاری می تواند از سال های گذشته به پیش برود. کاهش مالیات  نرم افزار رایگان مالیاتی چیست؟ صرف نظر از میزان درآمد شما، تعدادی از شرکت ها نرم افزار رایگان مالیاتی ساده را ارائه می دهند. همچنین فایل رایگان IRS وجود دارد.

چه چیزی از نرم افزار مالیات رایگان انتظار می رود؟

 این برنامه مالیات ها، کسر ها و اعتبارات شما را محاسبه می کند و مالیات خود را به صورت الکترونیکی ارسال می کند. ثبت مالیات دولتی ممکن است در یک نسخه رایگان در دسترس نباشد شما همیشه باید توصیف برنامه را بخوانید تا اطمینان حاصل شود که اگر به آنها نیاز دارید، کارهای پیچیده تر را انجام دهید، مانند هزینه های کسب و کار برای افرادی که خود اشتغال دارند. اگر نسخه های رایگان شامل ویژگی های مورد نیاز شما نیست، شما باید قیمت های نرم افزارها را بر روی اینترنت مقایسه کنید. شما مجبور نیستید مالیات خود را خودتان بنویسید اگر شما به اندازه کافی برای استخدام حسابدار یا پرداخت هزینه برای نرم افزار نداشته باشید. ممکنه قادر به دریافت کمک آزاد از دفاتر مالیاتی و خط تلفن، داوطلبان مراکز مالیات و نسخه های رایگان برنامه های آماده سازی مالیاتی رایگان از IRS دریافت کنید.
1398/01/12
الگوریتم

یک الگوریتم مجموعه ای از دستورالعمل ها برای حل یک مشکل یا انجام یک کار است. یکی از نمونه های معمول الگوریتم یک دستور است که شامل دستورالعمل های خاصی می با شد. هر دستگاه کامپیوتری از الگوریتم ها برای انجام کارهای خود استفاده می کند.

شرکت های مالی از الگوریتم ها در زمینه هایی مانند قیمت وام، تجارت سهام و مدیریت دارایی و بدهی استفاده می کنند. به عنوان مثال، تجارت الگوریتمی، که به نام "algo" شناخته می شود، برای تصمیم گیری در زمان بندی، قیمت گذاری و مقدار سفارشات سهام استفاده می شود. تجارت الگو، همچنین به عنوان تجارت خودکار یا تجارت جعبه سیاه شناخته می شود، از یک برنامه کامپیوتری برای خرید یا فروش اوراق بهادار در سرعت غیر ممکن برای انسان استفاده می کند. از آنجایی که قیمت سهام، اوراق قرضه و کالاها در قالب های مختلف به صورت آنلاین و در اطلاعات معاملاتی ظاهر می شود، فرایندی که الگوریتم هضم نمرات داده های مالی را آسان می کند. کاربر برنامه به سادگی پارامترها را تنظیم می کند و هنگامی که اوراق بهادار با معیار های معامله گر معامله می شود، خروجی مورد نظر را دریافت می کند.

انواع الگوریتم

چندین نوع از الگوریتم های معاملاتی به سرمایه گذاران کمک می کنند تا تصمیم بگیرند که آیا خرید و فروش کنند. یک الگوریتم متوسط ​​معکوس قیمت های کوتاه مدت را براساس قیمت متوسط ​​بلندمدت بررسی می کند و اگر سهام به مراتب بالاتر از میانگین باشد، یک معامله گر ممکن است آن را برای سود سریع به فروش برساند. الگوریتم فصلی به تمرین معامله گران خرید و فروش اوراق بهادار اشاره دارد بر اساس زمان سال که بازار ها به طور معمول افزایش یا کاهش می یابد. الگوریتم تجزیه و تحلیل، اخبار مربوط به یک قیمت سهام را محاسبه می کند که می تواند حجم بیشتری را برای یک دوره معاملاتی منجر شود.

الگوریتم مثال

مثال زیر یک الگوریتم برای تجارت است. یک معامله گر دستورالعمل های خود را در حساب خودکار خود برای فروش 100 سهام ایجاد می کند اگر میانگین متحرک 50 روزه پایین تر از میانگین متحرک 200 روزه باشد. به طور خلاصه، اگر میانگین روزانه 50 روز سهام بیش از میانگین متحرک 200 روزه باشد، می تواند دستورالعمل هایی برای خرید 100 سهام ایجاد کند. الگوریتم های پیچیده قبل از خرید یا فروش اوراق بهادار صدها معیار را در نظر می گیرند. کامپیوترها به سرعت دستورالعمل های حساب خودکار را برای تولید نتایج دلخواه خود سنتز می کنند. بدون کامپیوتر، تجارت پیچیده، زمان گیر و احتمالا غیرممکن خواهد بود.

الگوریتم در علوم کامپیوتر

در علم کامپیوتر، یک برنامه نویس باید پنج قسمت اساسی یک الگوریتم را برای ایجاد یک برنامه موفق ایجاد کند. اول، او قبل از ایجاد فرمول ها و فرآیندهای ایجاد نتایج، مشکل در ریاضیات را توصیف می کند. بعد، برنامه نویس ورودی پارامترهای نتیجه، و سپس به طور مکرر  با اجرای برنامه برای تست دقت آن را می آزماید. الگوریتم نتیجه داده میشود پس از آنکه پارامترها از طریق مجموعه دستورالعمل ها در برنامه برآورد می شوند.

برای الگوریتم های مالی، پیچیده تر برنامه، داده های بیشتر نرم افزار می تواند برای ارزیابی دقیق، برای خرید و یا فروش اوراق بهادار استفاده کنید. برنامه نویسان الگوریتم پیچیده را به طور کامل آزمایش می کنند تا اطمینان حاصل شود که برنامه ها بدون خطا هستند. بسیاری از الگوریتم ها می توانند برای یک مشکل استفاده شوند با این حال، برخی وجود دارد که فرایند را بهتر از دیگران ساده می کند.

An algorithm is set of instructions for solving a problem or accomplishing a task. One common example of an algorithm is a recipe, which consists of specific instructions for preparing a dish/meal. Every computerized device uses algorithms to perform its functions. 

Financial companies use algorithms in areas such as loan pricing, stock trading, and asset-liability management. For example, algorithmic trading, known as "algo," is used for deciding the timing, pricing, and quantity of stock orders.  Algo trading, also known as automated trading or black-box trading, uses a computer program to buy or sell securities at a pace not possible for humans. Since prices of stocks, bonds, and commodities appear in various formats online and in trading data, the process by which an algorithm digests scores of financial data becomes easy. The user of the program simply sets the parameters and gets the desired output when securities meet the trader's criteria.

1398/01/06
نقدینگی

نقدینگی نشان می دهد که میزان دارایی یا امنیت را بدون تاثیر بر قیمت دارایی می توان به سرعت در بازار خریداری کرد و یا فروخت.

نقدینگی بازار به میزان قابل توجهی که بازار، مانند بازار سهام کشور و یا بازار املاک و مستغلات شهر، اجازه می دهد که دارایی ها با قیمت های پایدار خریداری شده و فروخته شود، اشاره دارد. نقدینگی به عنوان مؤثرترین دارایی محسوب می شود، در حالی که املاک و مستغلات، هنرهای زیبا و کلکسیون ها نسبتا غیرقابل پرداختند.

نقدشوندگی حسابداری به معنی سهولت است که فرد یا شرکت می تواند تعهدات مالی خود را با دارایی مایع موجود در اختیار آنها قرار دهد. چندین نسبت وجود دارد که بیانگر نقدشوندگی حسابداری زیر است.

نقدینگی

چرا نقدینگی مهم است؟

نقدینگی استاندارد برای نقدینگی محسوب می شود، زیرا می تواند به سرعت و به راحتی به سایر دارایی ها تبدیل شود. اگر یک فرد یخچال 1000 دلاری بخواهد، پول نقد است که دارایی است که به راحتی می تواند برای به دست آوردن آن مورد استفاده قرار گیرد. اگر این شخص پول نقد داشته باشد، اما یک مجموعه کتاب نادر است که به قیمت 1000 دلار ارزیابی شده است، بعید است او کسی را پیدا کند که مایل به فروش یخچال برای جمع آوری آنها باشد. در عوض، وی مجبور خواهد شد مجموعه را به فروش برساند و از پول نقد برای خرید یخچال استفاده کند. این ممکن است خوب باشد اگر فرد بتواند چند ماه یا چند سال خرید کند، اما اگر شخصی به میزان تنها چند روز نقدینگی داشته باشد، می تواند مشکل ایجاد کند. او ممکن است مجبور به فروش کتاب با تخفیف شود، به جای انتظار برای یک خریدار که مایل به پرداخت تمام ارزش کتاب است. کتاب های نادر نمونه ای از یک دارایی غیر مالی هستند.

نقدینگی بازار

در مثال بالا، بازار یخچال و فریزر در عوض بازار کتاب های نادر بسیار نادر است که برای تمام اهداف آن وجود ندارد. از طرف دیگر، بازار سهام از نظر نقدینگی بازار بالاتر است. اگر مبادله حجم زیادی از تجارت است که توسط فروش غالب نیست، قیمت خریدار برای هر سهم (قیمت پیشنهاد) و قیمتی که فروشنده مایل به قبول (قیمت درخواست) خواهد بود نسبتا نزدیک به یکدیگر است. سرمایه گذاران، پس از آن، مجبور به دست آوردن دستاوردهای غیر واقعی برای فروش سریع نیستند. هنگامی که گسترش بین قیمت پیشنهاد و درخواست افزایش می یابد، بازار فروش کمتر می شود. بازار املاک و مستغلات معمولا خیلی کمتر از بازار سهام است.

نقدینگی حسابداری

برای یک نهاد مانند یک شخص یا یک شرکت، نقدینگی حسابداری، اندازه گیری توانایی پرداخت بدهی ها به عنوان نقدینگی آنها به حساب می آید. در مثال بالا، دارایی های جمع کننده کتاب نادر، نسبتا غیرقابل پرداخت هستند و احتمالا ارزش 1000 دلاری آنها را در خرج کردن ندارند. در عمل، ارزیابی نقدینگی حسابداری به معنی مقایسه دارایی های مایع به بدهی های فعلی یا تعهدات مالی است که در طول یک سال به حساب می آیند. تعدادی نسبت وجود دارد که نقدینگی حسابداری را اندازه گیری می کنند، که در چگونگی تعریف "دارایی های مایع" متفاوت است.

نقدینگی

نسبت فعلی

نسبت فعلی نسبت ساده ترین و کمترین سختی است. دارایی های فعلی آنهایی هستند که می توانند به طور منطقی در یک سال به پول نقد تبدیل شوند.

نسبت کنونی = دارایی های فعلی / بدهی های فعلی

Liquidity describes the degree to which an asset or security can be quickly bought or sold in the market without affecting the asset's price.

Market liquidity refers to the extent to which a market, such as a country's stock market or a city's real estate market, allows assets to be bought and sold at stable prices. Cash is considered the most liquid asset, while real estate, fine art and collectibles are all relatively illiquid.

Accounting liquidity measures the ease with which an individual or company can meet their financial obligations with the liquid assets available to them. There are several ratios that express accounting liquidity highlighted below.

1397/12/26