بودجه عملیاتی

چه چیزی را باید در بودجه عملیاتی کسب‌وکار خود بگنجانید؟(قسمت اول)

بودجه عملیاتی یکی از دو قسمت بودجه جامع است. هدف از بودجه عملیاتی تعریف فعالیت‌های مولد درآمد شرکت است مانند فروش، تولید و موجودی کالاهای ساخته‌شده، نتیجه نهایی بودجه عملیاتی فرم پرشده صورت سود و زیان و سود عملیاتی است. سود عملیاتی همانند سود خالص نیست. شما قادر به محاسبه سود خالص تا زمانی که بودجه نهایی را تهیه نکرده‌اید نخواهید بود. بودجه عملیاتی پیش از بودجه مالی تهیه می‌شود زیرا بسیاری از فعالیت‌های مالی تا زمانی که بودجه عملیاتی تهیه نشده است شناخته‌شده نمی‌باشند.

در مورد توسعه یک نمونه از بودجه عملیاتی، من مثالی از یک کسب‌وکار کوچک سفالگری،آرت کرافت پاتری، خواهم زد تا مفاهیم اولیه و محاسبات مرتبط با یک بودجه عملیاتی کسب‌وکار را ترسیم نمایم.

بودجه عملیاتی شامل یک صورت سود و زیان پیش‌بینی‌شده و یا بودجه‌بندی شده است که با چندین برنامه زمانی پشتیبانی می‌شود.

  1. بودجه فروش

اکثر صاحبان کسب‌وکار و مدیران از چیزی به‌عنوان فن پیش‌بینی فروش “از پایین به بالا” استفاده می‌کنند. به بیانی دیگر آن‌ها ارقام فروش را از کارمندان فروشی که در خارج از شرکت مشغول به کار هستند به دست می‌آورند زیرا آن‌ها در مورد آینده فروش، از بیشترین آگاهی برخوردار هستند. این ارقام سپس در کنار یکدیگر برای تهیه پیش‌بینی فروش کلی قرار خواهد گرفت.

اگر شرکت یک ساختمان به‌عنوان فروشگاه در اختیار دارد، فروش پیش‌بینی‌شده از فروشگاه نیز باید در نظر گرفته شود همچنان که در نظر گرفتن فروش آنلاین پیش‌بینی‌شده نیز در صورتی ‌که شرکت حضور مجازی و آنلاین دارد ضرورت می‌یابد.

فاکتورهای دیگری که در پیش‌بینی فروش دخیل هستند شامل وضعیت عمومی اقتصاد، سیاست‌های قیمت‌گذاری، بازاریابی، رقابت و سایر عوامل هست. در مثال ما مغازه سفالگری ممکن است در طول رکود بزرگ آسیب‌دیده باشد زیرا ظروف سفالی هنری در آن زمان یک کالای تجملی تلقی می‌شد. ازآنجاکه نرخ بیکاری پس از رکود بزرگ بسیار بالا است و بهبود این وضعیت به‌کندی صورت می‌گیرد این محصول ممکن است همچنان به‌ عنوان کالایی لوکس قلمداد شده و فروش نیز به همان نسبت کند پیش‌بینی شود.

بودجه فروش ممکن است نسبت به‌پیش بینی فروش پس از تعدیل آن مطابق خواسته‌های مدیریت، قدری متفاوت دیده شود.

  1. بودجه تولید

وظیفه بعدی در توسعه بودجه عملیاتی پس از توسعه بودجه فروش، گردآوری و تهیه بودجه تولید است. بودجه تولید به صاحب کسب‌وکار می‌گوید که تولید چه تعداد واحد از محصولات برای برآورده کردن نیازهای فروش و موجودی لازم است. در مثال ما، صاحب فروشگاه سفال باید از تعداد قطعات و نوع سفالی که در طول دوره زمانی بودجه شده ساخته می‌شود مطلع باشد.

بودجه تولید شامل سه بخش هست: بودجه خرید مواد مستقیم، بودجه دستمزد مستقیم و بودجه هزینه سربار. وجود هرکدام از این موارد برای تهیه بودجه تولید ضروری هستند.

  1. بودجه خرید مواد مستقیم

بودجه خرید مواد مستقیم مربوط به مواد خامی است که شرکت در فرایند خرید به آن نیاز دارد. این بودجه مقدار و هزینه هر یک از انواع مواد خام موردنیاز شرکت را اعلام می‌کند. باید برای هرکدام از انواع مواد خام، یک بودجه خرید مواد مستقیم مجزا تهیه گردد.

 

چه چیزی را باید در بودجه عملیاتی کسب‌وکار خود بگنجانید؟(قسمت دوم)