نکته راجع به تراکنش ها
نکته راجع به تراکنش ها
1396/09/25
نکته روز:

دوستان عزیز، گاها گزارش شده که؛ دسترسی به بخش گزارشات و یا دسترسی به بخش مدیریت نسخه های پشتیبان در منوی تنظیمات و یا عدم دسترسی به پیامک های بانکی با مشکل مواجه شده است.

از شما عزیزان خواهشمندم نسبت به دسترسی اپلیکیشن به دو آیتم حافظه گوشی و پیامک ها اطمینان حاصل فرمایید.
بخش settings گوشی، گزینه apps و سپس اپلیکیشن حسابداری شخصی قیاس را انتخاب کنید.نکته

سپس از قسمت permissions :

نکته
نرم افزار حسابداری شخصی قیاس
خرید نر م افزار حسابداری
مقالات مرتبط
استخدام حسابدار یا دانلود نرم افزار حسابداری ؟!

بسیاری از کارها وجود دارد که خود شما به عنوان صاحب کسب و کار آن را انجام می دهید؛  از مدیریت فروش گرفته تا مدیریت منابع انسانی و موارد دیگر. اما، وقتی که به امور مالی می رسید، ممکن است برایتان سوال پیش آید که آیا باید حسابدار استخدام کنید یا خودتان آن را انجام دهید. پاسخ همیشه ساده نیست  و این می تواند به دانش فنی شما و نوع صنعت شما بستگی داشته باشد. اما، برای کمک به تصمیم گیری کمی ساده تر، قبل از اینکه سراغ  یک یا چند راه دیگر بروید، چند چیز را بررسی کنید.

بودجه بندی

بله، کسب و کار شما فقط به اندازه زندگی شخصی شما به بودجه احتیاج دارد و شاید حتی بیشتر!
این که آیا شما تازه شروع کرده اید یا شما یک کسب و کار مجازی هستید، باید بدانید که در آن پول خود را چگونه سرمایه گذاری می کنید، چه زمانی پولتان بیشتر خواهد شد و چگونه آن را خرج خواهید کرد.یکی از پرکاربردترین نرم افزار حسابداری برای تعیین بودجه و سرمایه شخصی و مدیریت امور مالی نرم افزار حسابداری شخصی قیاس را می توان نام برد که نرم افزار حسابداری رایگان نیز می باشد و برای کارهای روزمره شخصی بسیار پرکاربرد می باشد و بالای 17هزار کاربر فعال دارد.

برای دانلود نرم افزار حسابداری و نرم افزار فروشگاهی رایگان و نصب اپلیکیشن می توانید کلیک نمایید.

مسائل پیچیده حسابداری

یک حسابدار، تجربه و تخصص بسیار مهمی  را در مورد مسائل پیچیده تر حسابداری ارائه دارد. شما می توانید از تجربه خود در صنعت و همچنین تجربه دیگران در مورد مشکلات حسابداری مشابه استفاده کنید.
اکثر این مسائل پیچیده برای شرکت های بزرگ تر در کشور های مختلف متفاوت نیز می باشد.باید به این نکته هم توجه داشت که برای اکثر شرکت های کوچک، نرم افزار حسابداری بیش از مسائل مربوط به آن است.

اگر شما در یک صنعت خاص کار می کنید، برنامه های حسابداری وجود دارد که دارای قالب های پیش ساخته شده برای رفع پیچیدگی های صنعت شما مانند نرم افزار حسابداری شرکتی موجود در بازار است که نمونه آن را می توان نرم افزار حسابداری شرکتی قیاس نام برد.

به مشاور شخصی برای کسب و کارتان نیازی ندارید

گاهی اوقات یک صاحب کسب و کار ممکن است علاوه بر حسابدار، یک مشاور شخصی تر نیز داشته باشد. آنها برای برقراری رابطه، کسب درآمد از کسب و کار شما و مشاوره دادن به شما مسئولانه عمل می کنند.

اما، برای آن مشاور شما ملزم به پرداخت هزینه هستید. استفاده از نرم افزارهای مدیریتی کسب و کار می تواند حضور مشاور را حذف کند و تنها حسابدار با دسترسی داشتن  به آن نرم افزارها مدیریت دخل و خرج را به دست بگیرند.

اتوماسیون

اگر شما تنها یک حسابدار استخدام کنید و نرم افزار حسابداری نداشته باشید، شما مسئولیت تهیه نسخه کپی از هزینه ها، رسید، صورت حساب های بانکی، اظهارات کارت اعتباری و ... را به عهده می گیرید. سپس آنها را به صورت دستی وارد کنید تا سیستم خود را برای محاسبه گزارش های خود وارد کنید.

امروزه با نرم افزار حسابداری، به ویژه آنهایی که مبتنی بر ابر (بهترین نرم افزار حسابداری ابری) هستند، همه چیز بر اساس اتوماسیون است. برنامه نرم افزاری شما می تواند به طور خودکار معاملات بانکی را بارگیری و همگام سازی کند، آنها را طبقه بندی کرده و آنها را در هنگام خواب آماده گزارش کند، بدون هزینه های مربوط به یک حسابدار.

دسترسی به موبایل

هنگامی که شما تنها یک حسابدار استخدام می کنید، ممکن است زمانی که به آنها احتیاج دارید، به فایل های مالی خود دسترسی نداشته باشید. اما هنگامی که شما نرم افزار حسابداری دارید، می توانید به کتاب ها، گزارش ها و حتی فاکتور خود دسترسی داشته باشید و هزینه های خود را از طریق تلفن همراه خود اضافه کنید. اگر فردی هستید که دائما سفر می کند نرم افزار حسابداری تحت وب پیشنهاد می شود که در هر زمان و در هر مکان با دسترسی به اینترنت کنترل امور مالی خود را به عهده بگیرید.

سازماندهی سوابق شما

اکثر شرکت ها از پرونده های دیجیتالی و همچنین نسخه های کپی برای پیگیری هزینه ها، پرونده های کارمند ها و... استفاده می کنند. برخی از برنامه های حسابداری این نیاز را تشخیص می دهند و حتی بخشی از طرح خود را به ذخیره سازی دیجیتال می رسانند. حسابداری کمتر و ملزومات QuickBooks دو نمونه از آن هستند. شما می توانید رسید و فاکتورها را به هزینه، پیوست اسناد به صورت حساب خود و حتی آپلود و ذخیره قرارداد در نرم افزار خود انجام دهید.

ارزیابی مزایا و معایب استخدام حسابدار در مقایسه با استفاده از نرم افزار حسابداری ممکن است دشوار باشد، اما واقعا به بودجه و میزان راحتی شما بستگی دارد. اگر دوست دارید که به راحتی حرفه ای این کار را برای همه انجام دهید، هزینه یک حسابدار ارزشش را دارد. اگر با این حال، شما ترجیح می دهید برای صرفه جویی در هزینه و کنترل بیشتر بر امور مالی خود، شما ممکن است بخواهید از نرم افزار حسابداری استفاده کنید.

نرم افزار طی چند سال گذشته راه زیادی گرفته است و بسیار پیشرفته تر از حتی پنج سال پیش است. علاوه بر این، نرم افزار بسیار بصری و مقرون به صرفه است که شما به آن توجه ندارید و آن را به بودجه خود اضافه  می کنید. در نهایت، سازندگان نرم افزار متوجه می شوند که بیشتر صاحبان کسب و کار حسابداران نیستند، به همین دلیل برنامه ها بسیار کاربر پسند هستند.

اگر شما به دنبال بهترین نرم افزار حسابداری شرکتی هستید، از آخرین راهکارهای حسابداری کسب و کار کوچک  خود، برای بررسی آنچه که برای شما مناسب است؛ از سایت قیاس بازدید کنید.

1398/04/12
هزینه کالاهای فروخته شده (COGS)
  شرکت هایی که محصولات خود را به فروش می رسانند نیاز به گزارش مالی خاصی دارند که "هزینه کالاهای فروخته شده" نامیده می شود. این هزینه ها باید محاسبه شوند، بنابراین کسب و کار شما می تواند مالیات کسب و کار خود را کاهش دهد هزینه کالاها فروخته شده (COGS) چیست؟   هزینه کالاها فروخته شده، گاهی اوقات به عنوان "هزینه فروش" یا "COGS" نامیده می شود. این هزینه های فروش هزینه های کسب و کار هستند و باعث کاهش سود شرکت در فروش محصولات می شود. به یک مثال در این خصوص توجه کنید: کسب و کار شما یک ویجت ساده از نوعی از قطعات را می سازد، ویجت را به یک انبار دیجی کالا می فرستید و آن را آنلاین به 60تومان می فروشد.50 تومان، از قیمت فروش برای تعیین سود و مالیات کسر می شود.IRS به شما اجازه می دهد تا هزینه های مختلفی را در این محاسبه بگنجانید. هزینه کالاهای فروخته شده سالانه، تغییرات را از ابتدا تا انتهای سال مالی شرکت تعیین می کند و این در بازپرداخت مالیات شرکت به عنوان هزینه است.   چه چیزی در هزینه کالا به فروش می رسد؟   هزینه کالاها فروخته شده شامل هزینه مستقیم تولید محصول یا قیمت عمده کالاهای باز فروش شده و هزینه های مستقیم کار برای تولید محصول است. به طور خاص، این می تواند شامل موارد زیر باشد:  
 • هزینه مواد خام
 • هزینه اقلام خریداری شده برای فروش مجدد
 • هزینه قطعات مورد استفاده برای ساخت یک محصول
COGS هم چنین شامل سایر هزینه های مستقیم مانند کار برای تولید محصول، لوازم مورد استفاده در تولید یا فروش، هزینه های حمل و نقل، هزینه های ظروف، حمل و نقل و هزینه های سربار مرتبط با فعالیت تولید یا تولید (مانند اجاره و خدمات برای تولید امکانات) می شود. در نهایت، COGS شامل هزینه های غیرمستقیم مانند هزینه های توزیع و هزینه های فروش نیرو نیز می شود.   چگونه هزینه کالاها به فروش می رسد؟   از آن جا که هزینه کالاهای فروخته شده، هزینه انجام کسب و کار است، هزینه های تجاری است. بنابراین اگر COGS افزایش یابد، درآمد خالص شرکت کمتر است. این ممکن است برای پرداخت مالیات کمتر باشد اما این بدان معنی است که کسب و کار پول زیادی را صرف نمی کند بنابراین هزینه های فروش باید افزایش یابد تا سود افزایش یابد. چطور هزینه کالاهای فروخته شده محاسبه می شود؟   هزینه کالاهای فروخته شده با تغییر در موجودی تعیین می شود. محاسبه با موجودی محصولات برای فروش در ابتدای سال آغاز می شود (موجودی در پایان سال قبل) سپس هزینه محصولات خریداری شده یا تولید شده در طول سال اضافه می شود و موجودی در انتهای سال محاسبه می شود. این محاسبه هزینه های موجودی ساخته شده و پس از آن توسط شرکت در طول سال به فروش می رسد. محاسبه اساسی شامل:  
 • آغاز موجودی
 • هزینه خرید/ مواد برای اقلام فروخته شده در طول سال
 • حداقل انبار موجودی
 • هزینه کالاهای فروخته شده در سال برابر است.
  اگر هزینه موجودی در طول سال تغییر کند چه؟   اگر هزینه در طول سال افزایش یابد، باید این افزایش را به معادله COGS خود تقسیم کنید. IRS چندین روش تایید شده برای تغییر هزینه در طول سال را بدون نیاز به ارزیابی هر قیمت محصول به صورت جداگانه دارد.   LIFO، FIFO و هزینه متوسط   فرض نمائید شما تی شرت را برای فروش مجدد در طول سال، در سه دسته با اعداد فرضی خریداری کردید:  
 • دسته 1: 100 پیراهن با 5 تومان = 500 تومان
 • دسته 2: 300 پیراهن 520 تومان هر کدام = 1،520 تومان
 • دسته 3: 200 پیراهن با هر یک 5،25 تومان = 1050 تومان
شما 500 سال پیراهن را در طول سال فروختید. بیایید نگاهی به هزینه های محصولات فروخته شده در هر کدام از این روش ها کنیم: FIFO برای نخستین بار در خارج از کشور قرار می گیرد و هزینه کالاها را بر اساس این فرض می کند که اولین کالاهای خریداری شده اولین کالاهای فروخته شده می باشند. بنابراین 500 پیراهن خریداری شده تحت FIFO با قیمت 2،545 تومان هزینه خواهد شد. LIFO برای اولین بار از "اولین بار خارج" نام گرفته است و هزینه کالاها را بر اساس این فرض که اولین کالاهای خریداری شده، اولین کالای به فروش می رسد. بنابراین 500 پیراهن خریداری شده در زیر LIFO با قیمت 2،570 تومان هزینه می شود. هزینه متوسط در تمام پیراهن های خرید شده و میانگین قیمت هر پیراهن که 5.12 تومان به نظر می رسد. تقسیم 500 پیراهن فروخته شده برای کل هزینه 2580 تومان می شود.   انتخاب یک روش هزینه شما نمی توانید در طی سالیان متمادی فقط یک روش هزینه را استفاده کنید IRS .قوانین مربوط به این روش ها را دارد، بنابراین قبل از محاسبه هزینه کالاهای فروخته شده، با مشاور مالیاتی خود مشورت کنید.   COGS چگونه در مالیات های کسب و کار مناسب است؟ از کجا دریافت می شود؟ هزینه کالاهای فروخته شده، هزینه انجام کسب و کار است، و محاسبه COGS در فرم مالیاتی کسب و کار برای هر نوع کسب و کار گنجانده شده است. این بخشی از محاسبات برای برنامه شرکت های خصوصی است و در فرم های مالیاتی شرکت ها، شرکت ها گنجانده شده است.   چه رکوردی باید هزینه کالاهای فروخته شده را حفظ کنم؟ مانند سایر هزینه های کسب و کار دیگر، شما بایستی سوابق کافی داشته باشید تا هزینه های محاسبه کالای شما دقیق باشد.  
1397/01/06
10 راه موثر برای جذب نیروی کار متخصص
اقتصاددانان معتقدند که روند دموکراسی در آینده به استخدام نیروی کار متخصص بالا کمک خواهد کرد. در مشاغل کوچک کسب و کار نیروی کار بیشتر افزایش نمی­یابد و استخدام افراد بسیار سخت­تر خواهد شد و نیروی کار متخصص استخدام می­شوند. ممکن است به عنوان یک کسب و کار کوچک، شانس جذب نیروی کار متخصص را نداشته باشید چون بسیار از افراد ترجیح می­دهند در کسب و کارهای بزرگ کار کنند؛ اما با عمل به این 10 راهکار بسیاری از افراد ترجیح می­دهند برای کسب و کار کوچک شما کار کنند. نکات زیر برای جذب و حفظ کارکنان متبحر مورد نیاز شما است.   1) پیدا کردن آنچه در حال انجام است برای موقعیت و مطابقت آن است. یک اشتباه رایج کسب و کارهای کوچک هنگام ایجاد یک موقعیت، این است که حقوق و دستمزد را بر اساس بودجه خود به جای واقعیت­های بازار تنظیم کنید. در واقع اطمینان حاصل کنید که تلاش­های استخدام کارکنان آن ها ناموفق خواهد بود. اگر یک شخص خرده فروشی در موقعیت اولیه خود در منطقه شما به طور معمول 10 هزار تومان در ساعت درآمد کسب می­کند، چرا این موقعیت را در شرکت شما برای 9 هزار تومان در ساعت بپذیرد؟   2) یک برنامه سودمند کارمند ارائه نمائید. یک لیست ضروری از خواسته ­های کارمندان خودر را طراحی نمائید و به کارکنان قدرت انتخاب دهید و بر اساس آن حرکت کنید. شرکت شما نیاز به ارائه مزایای با کیفیت بالا دارد و به این معنی است که شرکت برای کارمندان حداقل هزینه زندگی، پوشش پزشکی و دندان پزشکی را ارائه دهند. اگر کسب و کار کوچک شما یک برنامه مزایای کارمند ندارد، با شرکت بیمه خود درباره تنظیم یک تاپیک صحبت کنید. یکی از مزایای متعلق به سازمان­های تجاری مانند اتاق بازرگانی این است که آنها بیمه ارزان­تر، از جمله برنامه­ های مزایای کارکنان را ارائه می­دهند، بنابراین با سازمان­هایی که به آن ها تعلق دارند، مراجعه کنید.   3) نحوه­ ی استخدام کارکنان خود را منطبق بر بخشی از سبک زندگی آن ها کنید. بسیاری از کارکنان همان طور که در مورد مقدار پول دریافتی مذاکره می­کنند، راجع به کیفیت زندگی خود نیز نگران هستند. اگر شما به اندازه کافی خوش شانس باشید که در منطقه­ های با کوه ­های ستبر، سواحل، مسیرهای پیاده روی و پیاده روی وسیع، زمین های عالی فوتبال و سایر ویژگی­ های جذاب باشید، مطمئن باشید که در هنگام تلاش برای استخدام کارکنان، موفق خواهید شد.   4) مزایای کسب و کار کوچک­تان را برجسته نمائید. شرکتتان را برای کارکنان بالقوه جذاب کنید، با ارائه چیزهایی مانندساعت­های انعطاف ­پذیر کار (شناور) و کار در منزل. در میان مزایای غیر معمول بیشتر، برخی از شرکت­ های کوچک پیشنهاد می­دهند که یک یا چند گلدان شخصی را به محل کار بیاورند تا کارکنان را در طول روز به قدرت برساند.   5) با حق امتیاز خلاق باشید به عنوان یک کسب و کار کوچک، ممکن است نتوانید مزایائی را که شرکت­های بزرگ قادر به ارائه کارکنان خود هستند، ارائه دهید؛ اما ممکن است بتوانید پیشنهادات مناسبی را ارائه دهید. به عنوان مثال، بسیاری از شرکت­های بزرگ امکانات بهداشتی در محل مانند ورزشگاه کاملا مجهز را به کارکنان ارائه می­دهند؛ اما شما شانس کمی برای ارائه این پیشنهاد برای کارکنان خود دارید، به عنوان یک کسب و کار کوچک، شما قادر به اضافه کردن این امکان به محل کار خود ندارید، اما شما می­توانید کوپن کارکنان برای استفاده از ورزشگاه محلی و یا امکانات آبگرم ارائه دهید.   6) برخی از راهکارهائی که موجب پیشرفت کارکنان می­شوند را ارائه دهید. اکثر کارکنان به دنبال شغلی نیستند که در آن سی سال همین کار را انجام دهند. آن­ها به دنبال موقعیت­هائی هستند که فرصت پیشرفت را ارائه می ­دهند. موقعیتی را که پیشنهاد می­ دهید چیست؟ شانس برای توسعه مهارت­های جدید؟ یک قدم به سمت موقعیت با مسئولیت­های بیشتر؟ پول بیشتر پس از مقدار مشخصی از زمان در کار؟ هر چه که باشد، از لحاظ جذبنیروی کار متخصص ، مطمئن باشید که فرصت­های آینده را بر روی میز دریافت می­کنید.   7) یک برنامه انگیزشی کارمند ایجاد کنید. برنامه­ های انگیزشی کارکنان نه تنها پاداش عملکرد کارکنان خوب را می­دهد، بلکه کارکنان آینده ­نگر را که برای شما کار می­کنند را نیز به دنبال دارد. شرکت می­تواند کارکنان را به جائی که امکان درآمدزائی مالی دارد را هدایت نمایند و آن­ها را در طرح ­های انگیزشی خود مشارکت دهند. برنامه­ های انگیزشی کارکنان می ­توانند شانس جذب افرادی را که می­ خواهید استخدام کنید را افزایش دهند.   8) برنامه به اشتراک گذاشتن سود را ارائه دهید. این پیشنهادی برای هر کسب و کار نیست، اما هیچ راهی بهتر از دادن کارکنان به سهام در موفقیت شرکت وجود ندارد. برای کسب و کارهایی که به نظر می رسند که در حال رفتن به جایی هستند، برنامه های به اشتراک گذاشتن سود می توانند یک انگیزه قوی برای کار به جای شما برای شخص دیگری باشند.   9) برنامه استخدام بر مبنای جایزه را ارائه دهید. هنگامی که رقابت برای استخدام کارکنان شدید است، یک طرح قدیمی به نام جایزه­ی امضاء برای استخدام کارمند با کیفیت بالا ممکن است مورد نیاز باشد که باعث شود آن فرد برای شما کار کند نه برای شرکت دیگری. اگر بخواهید این کار را انجام دهید، دو چیز وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید. پاداش امضا باید به اندازه کافی بزرگ باشد و پاداش امضای قرارداد با مقدار X زمان استخدامی بستگی دارد.   10) دامنه تبلیغات خود را گسترش دهید. این کافی نیست که آگهی استخدام را در سایت­ کسب و کارتان قرار دهید. شانس شما برای جذب کارکنانی که می خواهید، بسیار بهتر خواهد بود اگر تبلیغات خود را گسترش دهید. برای مثال، آگهی­ ها را در مکان­هایی مانند وب سایت­ های استخدامیو انجمن­ های دانشگاهی قرار دهید. نقش کارکنان کسب و کار خود را در استخدام نیروهای جدید فراموش نکنید. آن ها را در شکار استخدام کارکنان جدید مشارکت دهید. برای مثال، شما می­توانید برای کارمندی که افراد شایسته­ را معرفی می­ نمایند یک پاداش در نظر بگیرید. افراد واجد شرایطی وجود دارند شما فقط باید آن­ها را به موقعیت­ هایی که کسب و کار کوچک شما در حال ارائه آن است، جذب کنید. سیاست استخدام کارکنان بر اساس نکات بالا به شما فرصت جذبنیروی کار متخصص را می­دهد که به دنبال آن هستید.
1396/12/21
هزینه های قابل قبول مالیاتی و شرایط آن
براساس اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب 31/04/94 با کمی تامل و بررسی به این نکته می رسیم که حتی کوچک ترین بنگاه های اقتصادی نیز برای تحصیل درآمد، نیازمند صرف هزینه می باشند. به عبارت دیگر، پرداخت هزینه برای کلیه فعالیت های اقتصادی امری اجتناب پذیر بوده و دراین میان فعالان اقتصادی که خواهان سودهای سرشار و فراوان هستند، می بایست هزینه های گزافی را نیز متحمل شوند. اما از آنجایی که بین درآمدها و هزینه های بنگاه های اقتصادی رابطه معکوسی وجود دارد، به این معنی که هرچه هزینه ها بیشتر باشد به همان میزان از درآمد ها کاسته می گردد. بر همین اساس تعدادی از فعالان اقتصادی می کوشند به منظور کاهش مالیات های خویش هزینه های خود را بیش از واقع در دفاتر و اسناد و مدارک نشان دهند. معمولا ماموران مالیاتی نیز با آگاهی از این موضوع در رسیدگی های خود، بیشتر توجه خویش را به مواردی معطوف می دارند که تاثیرکاهنده بر درآمدهای مودیان داشته باشد. بطوری که قدر مسلم سهم اصلی و عمده این عوامل کاهشی مربوط به هزینه های مودیان می شود. از این رو ماموران رسیدگی کننده برای جبران این مسئله، کل یا بخشی از هزینه های مودیان که غیر واقعی بوده، برگشت داده، تا از این طریق به تشخیص درآمد مشمول مالیات و تعیین دقیق مالیات آنان دسترسی پیدا نمایند. به همین منظور قانون گذار برای حل و فصل این موضوع و نیز آگاهی مودیان از هزینه های مورد قبول سازمان امور مالیاتی، فصل دوم از باب چهارم قانون مالیات ها را به هزینه های قابل قبول اختصاص داده است. لذا به منظور آشنایی هر چه بیشتر فعالان اقتصادی در این بخش از دانستنی های مالیاتی ابتدا به تعریف هزینه های قابل قبول پرداخته و سپس شرایط هزینه های مذکور مورد امعان نظر قرار می گیرد. تعریف هزینه های قابل قبول  هزینه های قابل قبول، هزینه هایی است که در حدود متعارف متکی به مدارک بوده و منحصرا مربوط به تحصیل درآمد موسسه در دوره مالی مربوط با رعایت حد نصاب های مقرر باشد. گفتنی است در مواردی که هزینه ای در قانون مالیات ها پیش بینی نشده یا بیش از نصاب های مقرر بوده، ولی پرداخت آن به موجب قانون یا مصوبه هیات وزیران صورت گرفته باشد قابل قبول خواهد بود. ضمنا هزینه های مربوط به درآمدهایی که به موجب قانون مالیات های مستقیم از پرداخت مالیات معاف یا مشمول مالیات با نرخ صفر بوده یا با نرخ مقطوع محاسبه می شود، به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی شناخته نمی شوند. لازم به ذکر است پذیرش هزینه ای پرداختی قابل قبول مالیاتی موضوع قانون مالیاتها که به شیوه تهاتری انجام نشود از مبلغ پنجاه میلیون (50.000.000) ریال به بالا منوط به پرداخت یا تسویه وجه آن از طریق سامانه بانکی خواهد بود (ماده 147و تبصره های آن). شرایط هزینه های قابل قبول  به منظور آشنایی و آگاهی هرچه بیشتر مودیان با هزینه های قابل قبول در ذیل به مهمترین شرایط در نظر گرفته شده برای هزینه های مذکور اشاره می شود. 1- قیمت خرید کالای فروخته شده و یا قیمت خرید مواد مصرفی در کالا و خدمات فروخته شده. 2- هزینه های استخدامی متناسب با خدمت کارکنان براساس مقررات استخدامی موسسه به شرح زیر: الف- حقوق یا مزد اصلی و مزایای مستمر اعم از نقدی یا غیر نقدی (مزایای غیر نقدی به قیمت تمام شده برای کارفرما). ب- مزایای غیر مستمر اعم از نقدی و غیر نقدی از قبیل خواربار، بهره وری، پاداش، عیدی، اضافه کار، هزینه سفر و فوق العاده مسافرت. ج- هزینه های بهداشتی و درمانی و وجوه پرداختی بابت بیمه های بهداشتی و عمر و حوادث ناشی از کار کارکنان. د- حقوق بازنشستگی وظیفه، پایان خدمت طبق مقررات استخدامی موسسه و خسارت اخراج و بازخرید طبق قوانین موضوعه مازاد بر مانده حساب ذخیره مربوط. ه- وجوه پرداختی به سازمان تامین اجتماعی طبق مقررات مربوط و همچنین تا میزان سه درصد حقوق پرداختی سالانه بابت پس انداز کارکنان. و- معادل یک ماه آخرین حقوق و دستمزد و همچنین مابه التفاوت تعدیل حقوق سنوات قبل که به منظور تامین حقوق بازنشتگی و وظیفه و مزایای پایان خدمت، خسارت اخراج و بازخرید کارکنان موسسه ذخیره می شود. ز- پرداختی به بازنشستگان موسسه حداکثر تا سقف یک دوازدهم معافیت موضوع ماده (84) قانون مالیات های مستقیم. 3- کرایه محل موسسه در صورتیکه اجاری باشد مال الاجاره پرداختی طبق سند رسمی و در غیر اینصورت در حدود متعارف. 4- اجاره بهای ماشین آلات و ادوات مربوط به موسسه در صورتی که اجاری باشد. 5- مخارج سوخت، برق، روشنایی، آب و مخابرات و ارتباطات. 6- وجوه پرداختی بابت انواع بیمه مربوط به عملیات و دارایی موسسه. 7- حق الامتیاز پرداختی و همچنین حقوق و عوارض و مالیات هایی که به سبب فعالیت موسسه به شهرداری ها و وزارتخانه ها و موسسات دولتی و وابسته به آن ها پرداخت می شود (به استثنای مالیات بر درآمد و ملحقات آن و سایر مالیات هایی که موسسه به موجب مقررات قانون مالیات ها ملزم به کسر از دیگران و پرداخت آن می باشد و همچنین جرایمی که به دولت و شهرداری ها پرداخت می گردد). 8- هزینه های تحقیقاتی، آزمایشی و آموزشی، خرید کتاب و نشریات و لوح فشرده، هزینه های بازاریابی، تبلیغات و نمایشگاهی مربوط به فعالیت شرکت. 9- هزینه های مربوط به جبران خسارت وارده مربوط به فعالیت و دارایی موسسه مشروط بر اینکه: الف- وجود خسارت محقق باشد. ب- موضوع و میزان آن مشخص باشد. ج- طبق مقررات قانون یا قراردادهای موجود جبران آن به عهده دیگری نبوده یا در هر صورت از طریق دیگر جبران نشده باشد. 10- هزینه های فرهنگی، ورزشی و رفاهی کارگران پرداختی به وزارت کار و امور اجتماعی حداکثر معادل ده هزار ریال به ازای هر کارگر. 11- ذخیره مطالباتی که وصول آن مشکوک باشد مشروط بر اینکه: الف- مربوط به فعالیت موسسه باشد. ب- احتمال غالب برای لاوصول ماندن آن موجود باشد ج- در دفاتر موسسه به حساب مخصوص منظور شده باشد تا زمانی که طلب وصول گردد یا لاوصول بودن آن محقق شود. 12- زیان اشخاص حقیقی یا حقوقی که از طریق رسیدگی به دفاتر آن ها و با توجه به مقررات احراز گردد، از درآمد سال یا سال های بعد استهلاک پذیر است. 13- هزینه های جزئی مربوط به محل موسسه که عرفا به عهده مستاجر است در صورتی که اجاری باشد. 14- هزینه های مربوط به حفظ و نگهداری محل موسسه در صورتی که ملکی باشد. 15- مخارج حمل و نقل. 16- هزینه های ایاب و ذهاب و پذیرایی و انبارداری. 17- حق الزحمه های پرداختی متناسب با کار انجام شده از قبیل حق العمل، دلالی، حق الوکاله، حق المشاوره، حق حضور، هزینه حسابرسی و خدمات مالی و اداری و بازرسی، هزینه نرم افزاری، طراحی و استقرار سیستم های مورد نیاز موسسه، سایر هزینه های کارشناسی در ارتباط با فعالیت موسسه و حق الزحمه بازرس قانونی. 18- سود، کارمزد و جریمه هایی که برای انجام عملیات موسسه به بانک ها، صندوق تعاون و صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی و همچنین موسسات اعتباری غیر بانکی مجاز و شرکتهای واسپاری (لیزینگ) دارای مجوز از بانک مرکزی پرداخت شده یا تخصیص یافته باشد. 19- بهای ملزوات اداری و لوازمی که معمولا ظرف یک سال از بین می روند. 20- مخارج تعمیر و نگهداری ماشین آلات و لوازم کار و تعویض قطعات یدکی که به عنوان تعمیر اساسی تلقی نگردد. 21- هزینه های اکتشاف معادن که منجر به بهره برداری نشده باشد. 22- هزینه های مربوط به حق عضویت و حق اشتراک پرداختی مربوط به فعالیت شرکت. 23- مطالبات لاوصول به شرط اثبات آن از طرف مودی مازاد بر مانده حساب ذخیره مطالبات مشکوک الوصول. 24- زیان حاصل از تسعیر ارز براساس اصول متداول حسابداری مشروط براتخاذ یک روش یکنواخت طی سالهای مختلف از طرف مودی. 25- ضایعات متعارف تولید. 26- ذخیره مربوط به هزینه های پرداختنی قابل قبول که به سال مورد رسیدگی ارتباط دارد. 27- هزینه های قابل قبول مربوط به سالهای قبل که پرداخت یا تخصیص آن در سال مالیاتی مورد رسیدگی تحقق می یابد. 28- هزینه خرید کتاب و سایر کالاهای فرهنگی – هنری برای کارکنان و افراد تحت تکفل آن ها تا میزان حداکثر پنج درصد معافیت مالیاتی موضوع ماده (84) قانون مالیات های مستقیم به ازای هر نفر. 29- ذخیره مربوط به خدمات پس از فروش (گارانتی) اشخاص حقوقی. شایان ذکراست که هزینه های دیگری که مربوط به تحصیل درآمد موسسه تشخیص داده می شود و در این ماده پیش بینی نشده است به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی جز هزینه های قابل قبول پذیرفته می شود. همچنین مدیران و صاحبان سرمایه اشخاص حقوقی در صورتی که دارای شغل موظف در موسسات مذگور باشند جز کارکنان موسسه محسوب خواهند شد ولی در موسساتی که غیر اشخاص حقوقی باشند حقوق و مزایای صاحب موسسه و اولاد تحت تکفل و همسر نامبرده به استثنای هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل که مشمول مقررات جز ( ب) بند (2) این ماده خواهد بود جز هزینه های قابل قبول منظور نخواهد شد (ماده 148و تبصره های آن).
1396/11/10
سیستم مدیریت فرایندهای کسب‌وکار BPMS چیست؟
BPMS نرم‌افزاری است که با در اختیار قرار دادن یک محیط گرافیکی شمارا قادر می‌سازد با کمترین دانش برنامه‌نویسی اقدام به مکانیزاسیون، یکپارچگی و بهبود فرآیندهای جاری سازمان خودنمایید. به عبارتی BPMS ابزاری برای تولید نرم‌افزارهای اختصاصی یک شرکت توسط خودش هست.; سازمان‌ها درگذشته به دلیل تعداد زیاد نرم‌افزارهای کاربردی خود دچار معضل سیستم‌های جزیره‌ای می‌شدند. باگذشت زمان و شکل‌گیری ایده‌ی نرم‌افزار مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار (BPMS)، متخصصان پی بردند می‌توان با صرف هزینه و زمان بسیار کم اقدام به تولید سیستمی یکپارچه از تمامی نرم‌افزارها موجود سازمان بنمایند. ارزش‌های افزوده حاصل از BPMS مای واقعی باعث شده که هیچ سازمانی نتواند به‌سادگی از آن چشم‌پوشی کند:
 1. نرم‌افزاری برای تولید کم‌هزینه نرم‌افزارهای اختصاصی موردنیاز، توسط خود شرکت
 2. خودکارسازی انجام فرآیندها بر اساس قوانین تجاری
 3. مکانیزاسیون و حذف وظایف تکراری کارکنان
 4. اخذ تصمیمات هوشمندانه به‌صورت مکانیزه
 5. نظارت بر عملکرد کارکنان و جریان کارها
 6. اتصال یکپارچه و امکان مدیریت بر کلیه نرم‌افزارهای سازمان
 7. گزارش‌گیری پیشرفته و شناسایی گلوگاه‌های مشکل‌آفرین در فرایندها
 8. افزایش سرعت گردش کار و در طبع آن افزایش رضایت مشتریان و کارکنان
 9. قابلیت به‌روزرسانی و ایجاد فرآیندهای جدید در کمترین زمان
 10. حذف کاغذ و هزینه‌های بایگانی متعاقب آن
 11. و…
هر پروژه BPMS دارای مراحل شش‌گانه‌ای است که از طریق متخصصان تحلیل‌گر و IT و عموماً به کمک مشاوران شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار پیاده‌سازی می‌شود:
 1. طراحی مدل فرآیند: طراحی گرافیکی جریان کار و مراحل انجام آن
 2. طراحی مدل داده: تعیین نحوه ذخیره‌سازی داده‌های موجود در فرایندها و دستگاه‌ها در دیتابیس
 3. طراحی برگه‌ها: نحوه نمایش داده‌ها به کاربران سیستم
 4. طراحی قوانین تجاری: تعیین شروط، قوانین و تصمیم‌گیری‌های کسب‌وکار جهت خودکار انجام شدن توسط سیستم
 5. تعریف مجریان فرآیند: تعیین اشخاص برای انجام هر مرحله از فرآیند
 6. یکپارچه‌سازی: برقراری ارتباط با سایر نرم‌افزارها و فرآیندهای سازمان جهت تبادل داده‌ها در مراحل مختلف به‌طور ساختاریافته
  به‌طور خلاصه شما می‌توانید به کمک BPMS کارهای زیر را انجام دهید:
 • تولید نرم‌افزارهای تخصصی موردنیاز شرکت توسط خودش با صرف ۳۰% زمان و هزینه معمول تولید نرم‌افزار
 • یکپارچه‌سازی تمام نرم‌افزارهای سازمان به‌طور ساخت‌یافته
 • مدیریت فرایندهای سازمان(BPM) به‌صورت مکانیزه
 • افزایش بلوغ فرایندی و سیستمی در سازمان جهت تهیه راهکارهای ERP
 • الکترونیکی شدن تمام برگه‌ها و گردش کارهای ساده و پیچیده سازمان
1396/11/08
فاکتور رسمی مورد تائید دارائی چه ویژگی هایی دارد؟

فاکتور رسمی فاکتوری است که بر اساس قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی تنظیم شده باشد؛ مشخصات صورتحساب مورد تایید وزارت دارایی در ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده عنوان شده است.

امروزه با مکانیزه شدن امور حسابداری در کسب و کارهای مختلف، بسیاری از مشاغل جهت صدور فاکتورها از نرم افزار حسابداری استفاده می کنند. در این صورت می توانند به صورت اتوماتیک فاکتورهای مورد نظر خود را با شمای مختلفی از جمله پیش فاکتور، فروشگاهی، رسمی، غیر رسمی، حواله انبار، شخصی، نمایشی و ... صدور و چاپ کنند.

در این صورت زمان کمتری برای صدور و چاپ فاکتورها صرف می شود. چرا که تنها با چند کلیک ساده، تمامی اطلاعات مورد نظر شما در قالب یک فاکتور آماده قرار میگیرد و برای چاپ آماده می شود.

مشخصات چاپ فاکتور رسمی (مالیاتی، دارایی، صورتحساب فروش کالا و خدمات) به شرح زیر است:

* نوع کاغذ به انتخاب اشخاص حقیقی و حقوقی می تواند کاغذ تحریر ۸۰ گرمی اندونزی به منظور استفاده در پرینتر و یا کاغذ تحریر ۶۰ گرمی جهت نوشتن دستی و استفاده از کاربن و نیز کاغذ کاربن لس ( خود کپی، کاربن دار، بدون کاربن، NCR) باشد.

* تعداد نسخ یا برگ نیز به انتخاب اشخاص بوده که می تواند ۲ برگی و یا ۳ برگی باشد و همچنین در مورد سایز کاغذ عموماً انتخاب اشخاص حقیقی و حقوقی سایز A4 بوده ولی انتخاب سایز A5 نیز بلا مانع می باشد.

* مهم ترین شاخصه چاپ فاکتور رسمی (مالیاتی ، دارایی ، صورتحساب فروش کالا و خدمات) نوع چاپ شماره سریال آن می‌باشد که می بایست به روش چاپ افست یا ملخی به رنگ قرمز و کمی برجسته انجام پذیرد، که به راحتی قابل تشخیص برای ممیز دارایی باشد و کاملاً با چاپ دیجیتال و شماره زنی دستی متمایز است.

طبق ماده ۱۴۷ قانون مالیتهای مستقیم: هزینه‌های قابل قبول برای تشخیص درآمد مشمول ‌مالیات به شرحی که ضمن مقررات این قانون مقرر می‌گردد، عبارت ‌است از هزینه‌هایی که در حدود متعارف متکی به مدارک بوده و منحصراً مربوط به تحصیل درآمد مؤسسه در دوره مالی مربوط با رعایت حد نصاب‌های مقرر باشد. در مواردی که هزینه‌ای در این ‌قانون پیش‌بینی نشده یا بیش از نصاب‌های مقرر در این قانون بوده ‌ولی پرداخت آن به موجب قانون و یا مصوبه هیأت وزیران صورت‌گرفته باشد، قابل قبول خواهد بود، در ماده ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم نیز به تفصیل انواع هزینه‌های قابل قبول از نظر کفایت مدارک و مستندات و چه از نظر عرف بیان نموده است و ممیزین وزارت دارایی نیز به استناد بندهای این ماده و بخشنامه‌های صادره مرتبط با آن، هزینه‌های واحدهای تجاری را رد و یا خواهند پذیرفت.

در رابطه با فاکتور رسمی (مالیاتی، دارایی، صورتحساب فروش کالا و خدمات) لازم به ذکر است، کلیه واحدهای تجاری مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده ملزم به ارائه فاکتور رسمی به خریداران خود می‌باشند؛ لذا صدور فاکتور رسمی ارتباطی به بزرگی و یا کوچکی واحد تجاری ندارد و هر خریدار می‌تواند در قبال وجوه پرداختی خود درخواست صدور فاکتور رسمی نماید و اگر فروشنده از صدور فاکتور رسمی امتناع نمایند مشمول جرایم مربوطه خواهد بود. با توجه به بخشنامه‌‌های مالیاتی در خصوص استفاده از دستگاه صندوق مکانیزه فروشگاهی در حال حاضر اکثر صورتحسابهای صادره ویژگیهای یک صورتحساب قانونی را دارد البته نبود فاکتور رسمی دلیل موجهی برای عدم پذیرش هزینه نمیباشد و ملاک پذیرش صورتحساب از سوی ممیزین مالیاتی مفاد مواد ۱۴۷و ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم است.

بنابراین با توجه به موارد ذکر شده، استفاده از یک  نرم افزار مالی و حسابداری جهت مدیریت، ثبت، ویرایش، بازیابی و صدور فاکتورها می تواند به صاحبان کسب و کارهای مختلف کمک کند تا به صورت ماشینی فاکتورها را صادر کنند.

نرم افزار حسابداری قیاس با توجه به این مهم که مورد تائید سازمان امور مالیاتی کشور می باشد، امکان صدور فاکتور رسمی مورد تایید وزارت اقتصاد و امور دارایی را نیز برای کاربران خود فراهم می کند.

  The word invoice (or tax invoice); A unique reference number (in case of correspondence about the invoice); Date of the invoice; Credit terms; Tax payments, if relevant (e.g., GST or VAT); Name and contact details of the seller; Tax or company registration details of seller, if relevant e.g. ABN for Australian businesses or VAT number for businesses in the EU; Name and contact details of the buyer; Date that the goods or service was sent or delivered; Purchase order number (or similar tracking numbers requested by the buyer to be mentioned on the invoice); Description of the product(s); Unit price(s) of the product(s), if relevant; Total amount charged (optionally with breakdown of taxes, if relevant); Payment terms (including method of payment
1396/10/20
6 مرحله ساده برای شروع کسب‌وکار
شروع کسب‌وکار کوچک همیشه باپدید آمدن یک ایده همراه است، اما شما باید این ایده را به عمل تبدیل کنید. این‌جایی است که بسیاری از افراد احساس سرخوردگی می‌کنند. این نکته قابل‌درک است که در فقدان چیزهایی لازم برای شروع یککسب‌وکار, آغاز کار دشوار خواهد بود، اما واقعاً شروع و تصمیم‌گیری آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. مانند هر هدف بزرگ، اگر با تجزیه‌ی آن به وظایف کوچک‌تر, شروع کنید، می‌توانید از عهده‌ی فعالیت‌ها و اقدامات لازم برای شروع کار خود برایید. در اینجا شش راه برای تقسیم‌بندی روند و ساده‌سازی شروع ساخت بیزنس کوچکتان وجود دارد.
 1. یک طرحکسب‌وکاریک‌صفحه‌ای بنویسید.
کلید کسب‌وکار موفق کوچک، به‌ویژه در مرحله راه‌اندازی، این است که چیزهای ساده و کم‌هزینه انتخاب کنیم. هزینه‌ها صرفاً به معنای هزینه‌های پولی نیست، بلکه زمان شما نیز هزینه هست. بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک در این دام گرفتار می‌شوند که تلاش می‌کنند تا بزرگ‌ترین و قوی‌ترین طرح کسب‌وکار در جهان را ایجاد کنند. شما فقط به این نیاز دارید: ارزیابی ایده‌هایتان، من همیشه به صاحبان کسب‌وکارهای کوچک توصیه می‌کنم و میگویم اگر شما به دنبال سرمایه‌گذاری یا تأمین مالی هستید ابتدا و قبل از سرمایه‌گذاری پول و زمان, ایده‌هایتان را ارزیابی کنید. چرا شما قبل از شروع کسب‌وکار باید خودتان را بشناسید. برای شروع، طرح کسب‌وکار ساده و یک‌صفحه‌ای‌تان را ایجاد کنید. این نمای کلی از سطح کسب‌وکار کوچکی است که آن را شروع کرده‌اید.
 1. بینش خود را تعریف کنید. نتیجه نهایی کسب‌وکارشما چیست؟
 2. مأموریت خود را تعریف کنید. مأموریت شما باید دلیل وجود شرکت شمارا توضیح دهد.
 3. اهداف خود را تعریف کنید. چه‌کاری انجام می‌دهید - اهداف شما چیست - که منجر به انجام مأموریت و چشم‌انداز شما خواهد شد؟
 4. استراتژی‌های اساسی خود را شرح دهید. چطور می‌خواهید اهدافی را که فقط مشخص کرده‌اید، به دست آورید؟
 5. یک برنامه عملی ساده بنویسید. کارهای کوچک‌تر و وظیفه‌ای موردنیاز برای رسیدن به اهداف بیان‌شده را مشخص کنید.
این ممکن است طولانی‌تر از یک صفحه باشد، اما مطمئناً سازمان داده تر و کوتاه‌تر از یک برنامه کامل کسب‌وکار است که ممکن است چندین هفته زمان ببرد. اگر شما نیاز به اطلاعات بیشتری در یک طرح کسب‌وکار یک‌صفحه‌ای دارید و یا می‌خواهید یک طرح کسب‌وکار مبتنی بر سرمایه‌گذاری کامل را بنویسید، می‌توانید کتابی را که من به‌اتفاق برادر خود نوشتم را تهیه کنید و توضیح کاملی از هر دو، مورد کسب‌وکار و چشم‌انداز بزرگ به دست او رید که دران درس‌هایی در مورد تسلط یافتن بر بازار خود, از کارآفرینانی که خود این کار را انجام داده‌اند ارائه‌شده است.  
 1. در مورد بودجه تصمیم بگیرید
درحالی‌که من به‌شدت توصیه می‌کنم هزینه‌های خود را تا حد ممکن پایین نگه‌دارید، شما باید بودجه‌ای را تعیین کنید تا مشخص شود برای شروع چه مقدار هزینه می‌توانید صرف کنید. اگر شما خودتان تأمین مالی را بر عهده‌دارید در مورد اعداد و آنچه در مورد بودجه پیش‌بینی می‌کنید واقع‌گرا باشید. من متوجه شده‌ام که در نظر گرفتن 20 درصد اضافی برای موارد غیرمعمول، به بهتر شدن برنامه‌ریزی‌تان کمک می‌کند. میزان سوخت شما, مقدار پول نقدی است که شما ماه‌به‌ماه صرف می‌کنید. این رقم مهمی برای شما است تا بتوانید تعیین کنید که چه مدت می‌توانید در کسب‌وکار دوام بیاورید قبل از اینکه به سوددهی برسید. شما باید در ذهنتان سودآوری کسب‌وکارتان رابین 30 تا 90 روز اول, تنظیم کنید؛ اما یک ذخیره بودجه داشته باشید تا اگر چیزهایی برخلاف انتظار پیش رفت، بتوانید دوام بیاورید.
 1. در مورد یک‌نهاد قانونی تصمیم‌گیری کنید.
برای شروع هزینه‌های نقدی یک کسب‌وکار اسناد کاری پر می‌شود. این مبلغ بسته به وضعیت شما، می‌تواند پول زیادی باشد. شما به صدور مجوز شهرداری، مشارکت دولتی یا هزینه‌های سازمان بیزنس نیاز دارید. قبل از شروع هرگونه کسب‌وکار، جستجوی کاملی برای تعیین هزینه‌های ثبت‌نام در شهر، شهرستان و ایالت انجام دهید. در مرحله تست اولیه کسب‌وکارکوچکتان، به‌عنوان یک مالک تنها, به‌صورت عاقلانه شروع کنید، یعنی هزینه‌های روی کاغذ را کمتر در نظر بگیرید و بیشتر هزینه‌های پیش رو را در نظر داشته باشید. این می‌تواند پول نقد و زمان زیادی را صرفه‌جویی کند, درحالی‌که باعث پایداری کسب‌وکارتان می‌شود. هرگونه اقدامات به‌عنوان یک مالک تنها می‌تواند شمارا در معرض خطر شخصی قرار دهد، بنابراین شما باید مزایا را در مقابل خطرات را محاسبه کنید و سپس با وکیل حرفه‌ای مالیات صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما هوشمندانه‌تر است اهداف کوتاه‌تر یا اهداف بلندمدت. شما همیشه می‌توانید یک‌نهاد تجاری را برای اولین بار در سه تا شش ماه اول کسب‌وکار, راه بیندازید و ثابت کنید که یک مدل پایدار و بادوام دارید. هنگام شروع کسب‌وکار ، از همه مالیات‌ها و مقررات آگاه شوید.
 1. از پول نگهداری کنید.
در هر نهاد تجاری که تصمیم می‌گیرید، منابع مالی را از حساب‌های شخصی خود جدا کنید. این‌یک اشتباه بزرگ است که زمان و تاریخ امور مالی و مالیات را تا حد زیادی گیج‌کننده می‌سازد. این واقعاً کار آسانی است که حساب کسب‌وکارتان را از بانک و حساب اعتباری‌تان مجزا سازید. همه‌ی چیزی که شما نیاز دارید این است که اطلاعات مجوز مالکیت شخصی و سپرده اولیه را پرکنید تا بتوانید از مؤسسات مالی دریافت بیشتری داشته باشید. برای حساب کاربری یا هر نوع خط اعتباری هیچ پرداختی نکنید فقط یک مکان نگهداری را به دست او رید که بتوانید پول خود را از حساب‌های شخصی خود جدا کنید. این بیش از یک ساعت وقتتان را در موسسه مالی نمی‌گیرد.
 1. وب‌سایت خود را دریافت کنید
صرف‌نظر از اینکه کسب‌وکارتان فرض مثال اجر و سیمان است یا آنلاین, شما به یک وب‌سایت نیاز دارید و این بدین معنی است که یک URL را تأمین کنید. سراچه‌های دامنه محبوب مانند HostGator و Go Daddy به شما اجازه می‌دهد تا آدرس دامنه انتخاب خود را جستجو کنید و آن را به قیمت کمتر از 9.99 دلار خریداری کنید. اگر شروع کسب‌وکار آنلاین کنید، می‌توانید دامنه خود را به یک سبد خرید آنلاین و فروشگاه‌هایی مانند Shopify متصل کنید تا هزینه ماهانه کمتری کنید، یا می‌توانید وب‌سایت خود را در بالای URL خود مانند سایت Weebly برای هزینه کمتر بسازید. که هردوی انحا هزینه‌ای کمتر از 100 دلار در ماه دارد.
 1. آزمایش فروش‌ها
اکنون شما یک بنیاد و فونداسیون مناسب دارید و می‌توانید شروع به آزمایش برخی از قسمت‌های فروش کنید. سعی کنید این کلمه را از راه‌های ارزان و خلاقانه گسترش دهید. اگر یک کسب‌وکار مبتنی بر سرویس دارید، بلافاصله با اتاق تجارت محلی یا بخش کوچک کسب‌وکار خود مشارکت کنید و بپرسید که چه منابعی در اختیار شما قرار می‌دهد، اطلاعات را در مورد کسب‌وکار خود ارائه دهید یا به اشتراک بگذارید. اگر یک کسب‌وکار مبتنی بر محصول داشته باشید، وجود محصول خود را در مکان مبادله محلی، کشاورزان یا سایر رویدادهای اجتماعی تست کنید تا پی ببرید عموم مردم در مورد شما چه فکر می‌کنند. ترافیک را از طریق تبلیغات ساده فیس بوک با بودجه محدود انتقال دهید، یا یک حساب کاربری گوگل ساده با بودجه معین راه بیندازید تا تست کنید که آیا ترافیک به سایت شما می‌رسد، شما می‌توانید بدون داشتن پول زیاد این شش مرحله را انجام دهید. این‌یک روش فوق‌العاده برای تست پایداری کسب‌وکار کوچکتان است قبل از آنکه تمام‌وقت و پول خود را به یک ایده اثبات نشده اختصاص دهید.
1396/10/19
چگونه یک ترازنامه قابل قبول بنویسیم؟
هیات مدیره شرکت باید پس از انقضای سال مالی ، اسناد ذیل را تنظیم کند و اقلاَ بیست روز قبل از تاریخ مجمع عمومی عادی سالانه در اختیار بازرسان قرار دهد. این اسناد که نمایانگر حساب های شرکت اند، از قرار ذیل اند : 1. صورت دارایی و دیون شرکت در پایان سال 2. ترازنامه 3. حساب عملکرد 4. حساب سود و زیان شرکت 5. گزارشی درباره فعالیت و وضع عمومی شرکت طی سال مالی مزبور. سوالی که ممکن است مطرح شود این است که روش تنظیم حساب ها به چه صورت است ؟ روش تنظیم 1/ حساب عملکرد و 2/ حساب سود و زیان و 3/ ترازنامه شرکت باید همان شکل و روش های ارزیابی سال مال قبل باشد، اگر قرار باشد که روش حسابداری تغییر یابد، باید اسناد مذکور هم به روش قدیم و هم به روش جدید تنظیم گردد. اگر مجمع عمومی با توجه به گزارش هیات مدیره و بازرسان روش جدید را تصویب نمود، از سال بعد فقط از روش جدید استفاده خواهد شد.
 • نکات لازم الرعایه در تنظیم ترازنامه شرکت
 1. باید استهلاک اموال و اندوخته قانونی در نظر گرفته شود، حتی اگر پس از در نظر گرفتن آن ها، سودی برای تقسیم بین سهامداران باقی نماند. ( ماده 234 ل. ا. ق. ت ) 2. پایین آمدن ارزش دارایی ثابت به هر علتی که باشد، باید در استهلاکات منظور گردد. ( ماده 234 ل. ا. ق. ت ) 3. تعهداتی که شرکت آن ها را تضمین کرده است یا به عبارت دیگر ضمانت دیگر ضمانت آن ها را بر عهده گرفته است ، باید با قید مبلغ در ذیل ترازنامه آورده شود. ( ماده 235 ل. ا. ق. ت ) 4. هزینه های تاسیس شرکت باید قبل از تقسیم هر گونه سود مستهلک شود. ( ماده 236 ل. ا. ق. ت ) 5. هزینه های افزایش سرمایه نیز باید حداکثر تا پنج سال از ایجاد هزینه مستهلک شود. ( ماده 236 ل. ا. ق. ت ) 6. در شرکت های سهامی عام هیات مدیره مکلف است که به 1/ حساب های سود و زیان و 2 / ترازنامه شرکت گزارش حسابداران رسمی را ضمیمه کند. حسابداران رسمی باید 1 / درباره حساب های شرکت اظهار نظر کنند، 2 / گواهی نمایند که کلیه دفاتر و اسناد و صورت حساب های شرکت و توضیحات مورد لزوم در اختیار آن ها قرار داشته و 3/ گواهی نمایند که حساب های سود و زیان و ترازنامه تنظیم شده از طرف هیات مدیره وضع مالی شرکت را به نحو صحیح و روشن نشان می دهد. ( ماده 242 ل. ا. ق. ت )
 • سود
سود اقسامی از قرار ذیل دارد : 1. سود خالص ( سود ویژه سالانه ) : درآمد حاصل در همان سال مالی منهای کلیه هزینه ها و استهلاکات و ذخیره ها . ( ماده 237 ل. ا. ق. ت ) نام دیگر سود خالص، سود ویژه سالانه است. 2. سود قابل تقسیم : سود خالص سال مالی شرکت منهای زیان های سال های مالی قبل و اندوخته قانونی و سایر اندوخته های اختیاری به علاوه سود قابل تقسیم سال های قبل که تقسیم نشده است. ( ماده 239 ل. ا. ق. ت ) 3. سود تقسیم شده : اگر شرکت سود قابل تقسیم داشته باشد، مجمع عمومی پس از تصویب حساب های سال مالی، مبلغی از آن را که باید بین سهامداران تقسیم شود تعیین خواهد نمود . همچنین مجمع عمومی می تواند تصمیم بگیرد که مبالغی از اندوخته های اختیاری بین صاحبان سهام تقسیم شود. ( ماده 240 ل. ا. ق. ت )
 • روند تقسیم سود و اندوخته های اختیاری بین سهامداران
 1. تصمیم درباره میزان سود و اندوخته های اختیاری که قرار است تقسیم گردد با مجمع عمومی عادی شرکت است. ( ماده 240 ل. ا. ق. ت ) 2. در تصمیم مجمع عمومی راجع به تقسیم اندوخته های اختیاری باید صریحاَ قید شود که مبالغ مورد نظر از کدام یک از اندوخته ها باید برداشت و تقسیم گردد. ( ماده 240 ل. ا. ق. ت ) 3. هر سودی که بدون رعایت مقررات تقسیم شود منافع مرهوم تلی خواهد شد. ( ماده 240 ل. ا. ق. ت ) 4. در وهله اول 1/ نحوه تادیه سود قابل تقسیم توسط مجمع عمومی تعیین می شود و 2/ اگر مجمع عمومی در خصوص نحوه تادیه تصمیمی نگرفته باشد، هیات مدیره نحوه تادیه را تعیین خواهد نمود. ( ماده 240 ل. ا. ق. ت ) 5. در هر حال تادیه سود به صاحبان سهام باید ظرف هشت ماه پس از تصمیم مجمع عمومی راجع به تقسیم سود انجام پذیرد. ( ماده 240 ل. ا. ق. ت ) 6. در صورت وجود منافع برای شرکت، باید حداقل ده درصد از سود ویژه سالانه ( سود خالص) بین صاحبان سهام تقسیم شود. ( ماده 90 ل. ا. ق. ت ) البته این در صورتی است که پس از وضع زیان ها و هزینه ها و استهلاکات، این میزان سود برای تقسیم باقی بماند..
 
1396/10/18
چگونه در اولین کار حسابداری خود موفق شوید

چالش ها، برای کسانی که صرفا در خانه بودند و به انجام تکالیف و تست پرداختند، نیست. بلکه برای کسانییست که در طول روز های طولانی و در طی فصول، به انجام این کار پرداخته اند. حسابداری یک حرفه ی پرطرفدار با امکانات فراوانی است. حسابداران ازفرصت های پیشرفت وسیع و شانس خدمت کردن به دیگران بیشتر لذت می برند

در اینجا چند نکته برای حسابداران جوان برای تسهیل انتقال ازحسابداری تئوری به حسابداری عملی وجود دارد:

تقویت کردن مهارت های نرم افزاری: صرفا تمرکز بر مطالب دانشگاهی و فرض بر داشتن مهارت شخصی وتصور اینکه آن مهارت ها به شما کمک کند و از شما مراقبت کند، تصوری آسان و اشتباه است. کارفرمایان می گویند که بسیاری از تازه فارغ التحصیلانی که در دوران تکنولوژی رشد کرده اند، کمتر برای حرفه جدید آماده می شوند. در نتیجه، دانش آموزانی که می توانند به صورت حرفه ای و عملی وارد بازار کار شوند، یک رویکرد قوی ارائه می دهند و در استخدام پیشرو هستند. رینا هنینگ، یکی از مدیران استخدام در فارمینگتون هیلز، بخشی از شبکه بین المللی حسابداری UHY، گفت: به همین دلیل، اولویت با این مهارت ها است. هنینگ می گوید: مهارت های نرم افزاری در بخش شرکت ما نقش مهمی ایفا می کند که بین 60 تا 75 دانشجو در سال استخدام می کنیم.

یادگیری را ادامه دهید: اخذ مدرک به این معنا نیست که شما می توانید از آموختن دست بکشید. اکثر شرکت ها یک برنامه در حال توسعه طولانی برای آموزش فرهنگ و روش های یادگیری برای کارمندان خود دارند. هنینگ گفت: این مواردی است که در سطح دانشگاه تدریس نمی شود.»

برای ارتقا و تحول خود آماده باشید همانند اینکه میخواهید با همکارجدید مواجه شوید، سیستم های کامپیوتری جدید را یاد بگیرید و به دنیای کامل و حرفه ای متصل شوید و از این دوره زود هنگام استفاده کنید.

هنینگ و لیزا هردو از حسابداران شرکت UHY هستند، به آنها توصیه می شود پرسش های زیادی بپرسند. نیمزارا که در زمستان سال 2016 میلادی شروع به کار کرد، گفت: شما در چند سال اول باید خیلی یاد بگیرید وبا سوالاتی که می پرسید، نه تنها دانش فنی خود را توسعه می دهید بلکه مهارت های فردی خود را نیز توسعه می دهد.

با موفقیت به سمت آغاز فصل کاری خود، حرکت کن: حسابداران جوان در اولین فصل کاری خود، با چالش های بزرگی مواجه هستند. آلیسون تاول از حسابداران شرکت مازارس امریکا گفت: "ممکن است شما مجبور شوید در آخر هفته ها هم کار کنید وبه طبع خسته خواهید شد. گاهی اوقات شما ممکن است احساس کنید ساعت کافی برای کار، زندگی اجتماعی و خواب در روز ندارید"

به همین دلیل است که بسیاری از شرکت ها با هدف کاهش استرس، مانند غذا خوردن یا اجازه دادن به کارکنان که ساعت هایی را درخانه کارکنند، تعبیه شده است."نیمزارا" تفریحات کوچکی مانند صرف وقت ناهارو پیاده روی سریع برای خود قرار میدهد و با همراه داشت یک بطری آب کوچک که آرامش را به او یادآوری می کند، به کاهش استرس خود کمک میکند. پس از اتمام فصل شلوغ کاری، بسیاری از حسابداران خود را به یک تعطیلات دعوت میکنند.

از زمان عاقلانه استفاده کنید: آسان است که از عکسهای دوستانتان چشمپوشی کنید و ویدیوهای ویروسی را در فیس بوک به اشتراک نگذارید! شما مجبور نیستید زندگی بیرونی خود را در محل کار ببینید. لازم است تا فعالیت اجتماعی خود را به حداقل برسانید.

"مهدی" گفت که کارفرمای خود، به رسمیت می شناسد که رسانه های اجتماعی راهی برای دسترسی به اطلاعات و اخبار بازار و صنعت هستند. با این حال، او پیشنهاد کرد که تمام حواس او را از رسانه های اجتماعی پرت کنم. او گفت: "اگر احساس می کنید که به رسانه های اجتماعی وابسته شده اید، وقت خود را برای صرف ناهار یا برنامه ریزی دیگری اختصاص دهید."

برنامه ریزی برای مطالعه: علاوه بر تنظیم یک حرفه ای در دنیای واقعی که شامل کشمکش های شغلی است، تازه کارها مجبورند زمان را برای آماده شدن برای آزمون CPA کنار بگذارند، آن وقت است که تعطیلات برای شما مجاز نیست، مهدی می گوید: "شما مجبور هستید قربانی های کوتاه مدت را بپذیرید، برای به دست آوردن منافع بلند مدت"

"نیمزارا" گفت که او تقویمی را که به دیوار اتاق خواب خود دارد، نقشه برداری میکند و برای دیدار با یک هدف روزانه، روز شماری میکند. او گفت: "شکستن فصل ها و روز شماری آن باعث شد که من کنترل بیشتری داشته باشم و این امر موجب کاهش استرس من میشود. "توول" توصیه می کند که زودتر مدرک بگیرید. او گفت: "تلاش جدی برای مطالعه خود کنید وبدانید که دوستان و خانواده خود به طور کامل متعهد به این هستید. هرچه امتحان خود را دیرتر بگدرانید، سخت تر است که دوباره همت کنید و مجدد برای مطالعه تمرکز کنید.

تمرین مراقبت از خود: با تمام این تغییر، آسان است که چیزهایی مانند تمرین و خوردن غدای سالم را زیر ذره بین قرار دهید. تول گفت: "اطمینان حاصل کنید که شما سالم وفعال باقی خواهید ماند."به جای خرید فست فود، ناهار خود را بیاورید. چیزهای کوچک می توانند در طولانی مدت تفاوت های بزرگی ایجاد کنند."

1396/10/17