نرم افزار پخش مویرگی

تاریخ انتشار: 1398/07/16

نرم افزار پخش مویرگی

هنگامی که یک شرکت / کسب و کار، محصولی را تولید می کند، روش ها و تکنیک های مختلفی را برای دسترسی راحت مصرف کننده به محصولش به کار می گیرد. یکی از روش های بازاریابی، توزیع با استفاده از نرم افزار پخش مویرگی است. بدون یک طرح توزیع مناسب، هیچ محصول یا خدمتی به مشتری مورد نظر نمی رسد. شرکت ها از “کانال های مختلف توزیع” استفاده می کنند تا محصول را به دست مخاطبان مورد نظر برسانند. هنگام انتخاب کانال توزیع مناسب، بازاریابان از استراتژی های توزیع استفاده می کنند که به شدت تحت تأثیر ساختار بازار و منابع شرکت قرار دارد.

در حسابداری، مفهومی به نام پخش مویرگی وجود دارد و همانطور که از نامش پیداست به مبحث پخش کالا ارتباط دارد. در واقع پخش مویرگی به روشی از پخش کالا گفته می شود که در شبکه گسترده ای انجام می شود و کالای به فروش رفته یا خریداری شده در سطح وسیعی پخش می شود تا به دست خریدار آن برسد. فروش مویرگی نیز به نوعی از فروش گفته میشود که از طریق یک شبکه گسترده و جامع صورت می پذیرد.

این نوع فروش میتواند توسط دفتر مرکزی، نمایندگی های فروش، شعب مستقل و یا شعب غیر مستقل صورت گیرد. در واقع در این نوع فروش، سطح فروش بسیار گسترده بوده و در سطح یک شهر، استان و یا کشور و در بعضی حالات کشورهای همسایه صورت می پذیرد. در تمامی این موارد دفتر مرکزی بصورت مستقیم در فروش دخالت داشته و یا با دادن اختیارات به شعب و نمایندگی ها بصورت غیر مستقیم از طریق دریافت گزارش بصورت آنلاین یا آفلاین فروش شعب و نمایندگی های خود را کنترل می کند.

 

پخش مویرگی به دو دسته تقسیم میشود:

  1. پخش سرد:

پخش سرد به نوعی از پخش گفته می شود که در آن، ابتدا محصول توسط بازاریاب یا ویزیتور به مشتری معرفی می شود و پس از جلب رضایت و اطمینان خریدار، فاکتور در دفتر مرکزی فروشنده کالا صادر می شود و جنس سفارش داده شده برای خریدار ارسال می شود. این نوع پخش مختص محصولاتی است که تاریخ انقضاء نداشته و یا تاریخ انقضاء آنها محدود نیست. مثلاً پخش دارو و محصولات آرایشی و بهداشتی.

  1. پخش گرم:

 پخش گرم به نوعی از پخش گفته می شود که در آن ویزیتور همراه با جنس مورد فروش در محل خریدار حاضر شده و به محض سفارش مشتری جنس را به مشتری تحویل می دهد. این نوع پخش برای فروش محصولاتی است که تاریخ انقضاء محدود داشته و از نوع فاسد شدنی می باشند. مثلا پخش محصولات غذایی و دامی.

حسابداری پخش مویرگی چگونه انجام می شود؟

در واقع نرم افزار حسابداری پخش سرد و پخش گرم تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و به صورت یکسان انجام می شود و تنها در حوزه هایی مانند انبار و حسابداری انبار تفاوت هایی با یکدیگر دارند. حسابداری پخش مویرگی به طور کلی در دسته حسابداری شرکتی و بازرگانی  ( خرید و فروش ) جای می گیرد و در واقع از کدینگ این نوع حسابداری پیروی می کند.

در شرکت های بازرگانی دو حساب فروش و بهای تمام شده کالای فروش رفته نشان دهنده درآمد شرکت هستند و در واقع این دو حساب کدینگ شرکتهای بازرگانی در سطح گروه می باشند. در شرکت های پخشی که دارای نمایندگی و شعب می باشند این دو حساب در سطح تفضیلی به جزء شعب و نمایندگی ها متصل می شوند تا میزان فروش و بهای تمام شده هر تفضیلی و در نهایت میزان درآمد آنها مشخص گردد.

ویژگی های بهترین نرم افزار پخش مویرگی:

  1. مدیریت کلیه فرآیندهای زنجیره تامین

بهترین نرم افزار پخش مویرگی ، نرم افزاری است که بتواند تمامی فرآیندهای مربوط به مدیریت زنجیره تامین را پوشش دهد .

مدیریت زنجیره‌ی تأمین در بر گیرنده تمامی مجموعه فعالیت‌های نظام مند درونی و بیرونی یک شرکت است که به صورت مدون و با دیدی کل نگر تمامی فرایندهای کسب و کار ، درون زنجیره تأمین را سازمان دهی و هدایت کرده و هدف آن بهینه سازی فرایندها با حداقل هزینه‌ها و حد اکثر کارایی می‌باشد.

  1. مدیریت کلیه امور مربوط به بخش مالی و حسابداری سازمان

بهترین نرم افزار پخش مویرگی ، نرم افزاری است که بتواند تمامی فرآیندهای مربوط به بخش مالی و حسابداری سازمان را پوشش دهد .

بخش مالی و حسابداری یکی از مهمترین بخش های هر سازمانی است . در صورت استفاده از نرم افزار پخش مویرگی حتما به این نکته توجه داشته باشید که در آن به صورت تخصصی به امور مالی و حسابداری پرداخته شود و تمامی فرآیندهای این بخش را به طور کامل پوشش دهد .

  1. قابلیت اتصال به سایر نرم افزارها

نرم افزاری را انتخاب کنید که قابلیت اتصال به سایر نرم افزارها را داشته باشد . در این حالت شما می توانید بدون تغییر نرم افزار کسب و کارتان ، از قابلیت های نسل جدید نرم افزارهای این حوزه بهره مند شوید .

در واقع با استفاده از این روش ، شما هزینه های سنگین تغییر نرم افزار سازمانی جدید را پرداخت نمی کنید و فقط بخشی را که نرم افزار فعلی توانایی پوشش آن را ندارد خریداری می کنید . در این حالت انتقال داده به راحتی و بدون صرف زمان اضافی ، بین نرم افزارها صورت می گیرد .

  1. یکپارچه بودن نرم افزار

یکی از مهمترین ویژگی های بهترین نرم افزار پخش مویرگی و توزیع کالا ، یکپارچگی و ارتباط آن با سایر بخش های سازمان و نرم افزارهای مورد استفاده در آن ها است .

هنگام انتخاب نرم افزار پخش مویرگی ، دقت کنید نرم افزار مورد نظر، قابلیت اتصال و ارتباط با واحدهای مختلف سازمان مانند واحد حسابداری ، انبار و واحد خرید و فروش را داشته باشد.

  1. قابلیت استفاده از نرم افزار به دو صورت آنلاین و آفلاین

یکی از مهم ترین قابلیت ها که تاثیر بسیاری در عملکرد سازمان ها داشته است ، قابلیت دسترسی آنلاین و تحت وب بودن آن است. هنگام خرید نرم افزار پخش مویرگی توجه به این نکته ضروری است.

مدیران سازمان با استفاده از این امکان می توانند در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکانی به صورت آنلاین گزارش های مورد نظر خود را دریافت کرده و در وقت خود صرفه جویی کنند.

همچنین نرم افزار مورد نظر ، می بایست قابلیت دسترسی آفلاین هم داشته باشد تا در شرایطی که ارتباط آنلاین دچار مشکل است و یا حتی به طور کلی در دسترس نیست ، روند کاری پرسنل مختل نشود . در نرم افزارهای ویژه پخش مویرگی این نکته بسیار مهم است چون به طور مثال در نرم افزار ثبت سفارشات ، ویزیتور می بایست با استفاده از نرم افزار نصب شده بر روی تبلت یا گوشی همراه خود سفارشات مشتریان را ثبت کند .

اگر دسترسی به نرم افزار فقط و فقط به صورت آنلاین امکان پذیر باشد ، روند کار دچار مشکل جدی می شود . به این دلیل که معمولا مواقعی پیش می آید که دسترسی به اینترنت امکان پذیر نیست .

  1. دسترسی کاربران

یکی از نکاتی که هنگام انتخاب نرم افزار پخش مویرگی و توزیع کالا باید به آن توجه کرد ، قابلیت افزایش تعداد کاربران و ایجاد تغییرات در دسترسی آنهاست.

اکثریت شرکت های ارائه دهنده نرم افزار ، به ازای تعریف هر تعداد کاربر ، مبلغی را به قرارداد اضافه می کنند .

بسیاری از سازمان ها تعداد کاربران بسیاری دارند و در آینده نیز به تعداد آن ها افزوده خواهد شد.

اگر شرکت شما در حال گسترش است و احتمال می دهید بر تعداد پرسنل خود بیافزایید به این نکته توجه کنید که در آینده ای نزدیک باید مبلغی را به شرکت ارائه دهنده نرم افزار خود بپردازید .

  1. ارائه پشتیبانی شرکت ارائه دهنده نرم افزار

شرکت های نرم افزاری بسیاری وجود دارند که همیشه از نظر کیفیت و کارایی نرم افزارهایشان معروفند اما سابقه درستی در زمینه ارائه خدمات پشتیبانی ندارند . بهترین نرم افزارها بدون پشتیبانی کارایی ندارند .نرم افزاری را انتخاب کنید که بهترین پشتیبانی را داشته باشد .

خرید نرم افزار پخش مویرگی