topic

عملیات پایان سال در سیستم حسابداری را چگونه انجام دهیم؟

در انتهای هر سال، واحد های حسابداری شرکت ها و کسب و کارهای کوچک، کلیه حساب های خود را می‌بندند. با بستن سال مالی، دوره مالی به پایان می رسد و در واقع اطلاعات حسابداری به سال بعد منتقل می شود. بستن سال مالی از حساسیت فراوانی برخوردار است.

دلایل بستن سال مالی:

 1. محاسبه سود و زیان در پایان هر سال مالی و صفر نمودن در سال مالی جدید
 2. جلوگیری از حجیم شدن اطلاعات
 3. شروع شماره فاکتور و اسناد از 1

نکاتی که قبل از بستن سال مالی حتما باید رعایت شود:

مرحله مهم و پیش از آغاز برای عملیات بستن سال مالی؛ اطمینان از صحت اسناد است و باید کلیه اسناد، قطعی شده باشد. در غیر این صورت اگر بخواهید در سال جاری اطلاعات ثبت شود، مانده ها به سال بعد منتقل نمی شود و باید تاثیر مانده ها به صورت دستی در سند اختتامیه سال جاری و سند افتتاحیه سال جاری مشخص شود.

 1. بررسی دوباره کلیه ترازهای مالی
 2. استفاده از انبار گردانی و بررسی صحت موجودی کالا
 3. تأیید صندوق
 4. کنترل کاردکس
 5. بررسی سرفصل ها
 6. بررسی سندهایی که بدون توجه به اصول حسابداری ثبت شده اند
 7. بررسی کلیه فاکتورها
 8. اصلاح موجودی انبار و قیمت میانگین کالا
 9. بررسی موجودی منفی کالاها
 10. مرتب سازی اسناد قبل از بستن حساب ها

مراحل بستن سال مالی در نرم افزار قیاس:

 1. بستن حساب های موقت

بستن حساب فروش یا درآمد

بستن حساب هزینه

بستن حساب خلاصه سود و زیان

بستن حساب برداشت

 1. صدور سند اختتامیه
 2. صدور سند افتتاحیه

ثبت سند بستن حساب های موقت

همانطور که گفته شد حساب‌ های موقت باید در پایان دوره مالی بسته شوند. مانده مالی این گونه حساب‌ها به سال مالی بعد منتقل نمی‌شود. حساب‌ های موقت شامل حساب‌ های درآمد، هزینه‌ ها و حساب برداشت هستند.

جهت بستن این حساب‌ ها باید از یک حساب رابط و واسطه ( حساب دائمی) به نام حساب حقوق صاحبان سهام/ سود و زیان انباشته  استفاده نمائید. مراحل بستن حساب‌ های موقت به صورت زیر است:

 

مسیر دسترسی به فرم:

صفحه اصلی← حسابداری← عملیات پایان سال← بستن حساب های موقت  

ابتدا وارد فرم عملیات پایان سال شوید.

 

 

سپس گزینه ی بستن حساب های موقت را انتخاب نمایید. در قسمت"حساب" حساب سود و زیان انباشته را انتخاب نمائید. سپس  گزینه ی "محاسبه سند بستن حساب های موقت" را انتخاب نمائید

در صفحه ی باز شده لیست تمامی حساب های موقت مانده دار را مشاهده می کنید. بر روی گزینه ی "تأیید انتخاب شده ها" تمامی حساب های موقت دارای مانده را تأیید و انتخاب نمائید.

در مرحله ی بعد لیست آرتیکل های انتخاب شده را مشاهده می نمائید. سپس بر روی گزینه ی "ثبت سند بستن حساب های موقت" کلیک نمائید.  بنابراین سند حساب های موقت در سیستم حسابداری ثبت شده و در فرم مدیریت اسناد حسابداری قابل مشاهده می باشد. 

 

 ثبت سند اختتامیه:

حساب های دائم یا ترازنامه ای حساب هایی هستند که مانده آن ها به سال مالی بعد منتقل می شود. در سند اختتامیه کلیه حساب هائی که مانده دارند بسته می شوند و با فرض صحت ثبت اسناد این سند باید بدون نیاز به حساب کمکی تراز باشد. در صورتی که این سند تراز نشود حتماً در ثبت سایر اسناد خطایی رخ داده است.

 

مسیر دسترسی به فرم:

صفحه اصلی← حسابداری← عملیات پایان سال← زبانه ی سند اختتامیه  

ابتدا وارد فرم عملیات پایان سال شوید.

سپس گزینه ی "محاسبه سند اختتامیه" را انتخاب نمائید. در این زمان آرتیکل های سند اختتامیه را در لیست مقابل مشاهده خواهید کرد.

 

پس در قسمت عملیات سند بر روی گزینه ی "ثبت سند اختتامیه" کلیک نمائید. بنابراین سند اختتامیه در سیستم حسابداری ثبت شده و در فرم مدیریت اسناد حسابداری قابل مشاهده می باشد.

 

 

ثبت سند افتتاحیه:

برای تعیین مانده حساب ها در ابتدای هر دوره مالی سندی به عنوان سند افتتاحیه ثبت می شود. این سند دقیقاً معادل سند اختتامیه دوره مالی قبل می باشد با این تفاوت که علامت حساب ها بر عکس می شود، یعنی اگر در سند اختتامیه حسابی بستانکار باشد در افتتاحیه به همان مبلغ بدهکار و بر عکس اگر بدهکار باشد بستانکار خواهد شد.

 

مسیر دسترسی به فرم:

صفحه اصلی← حسابداری← عملیات پایان سال← سند افتتاحیه

 

ابتدا دوره ی مالی جدید را ایجاد کرده و دوره ی مالی جاری نرم افزار را به دوره ی بعد تغییر دهید. برای مثال اگر شما سند اختتامیه را در سال مالی 90 ثبت کردید ابتدا دوره ی مالی 91 را در فرم مدیریت سال های مالی ایجاد نمائید و از طریق آیکن تقویم سال مالی 91 را انتخاب نمائید. 

 

 

سپس  از بخش"سال مالی مبدا" دوره ی مالی گذشته را انتخاب نمائید. قسمت عملیات سند را باز کرده و گزینه ی "محاسبه سند افتتاحیه" را انتخاب نمائید. در این زمان آرتیکل های سند افتتاحیه  را در لیست مقابل مشاهده می کنید 

 

 

صدور سند افتتاحیه حسابداری قیاس

 

سپس در قسمت عملیات سند بر روی گزینه ی"ثبت سند افتتاحیه" کلیک نمائید. در فرم باز شده تاریخ ثبت سند افتتاحیه را وارد نمائید و بر روی گزینه ی "قبول" کلیک نمائید. بنابراین سند افتتاحیه در سیستم حسابداری ثبت شده و در فرم مدیریت اسناد حسابداری قابل مشاهده می باشد 

 

 

نکته: قبل از بستن سال مالی ابتدا باید انواع حساب ها را شناسایی کنید. در حسابداری دوبل یا دو طرفه گروهی از حساب ها دائم یا ترازنامه ای و گروهی از حساب ها موقت یا سود و زیانی هستنند 

نکته: در هنگام ثبت هر کدام از سه سند بستن سال مالی در صورتی که سند مورد نظر نیاز به تغییر و ویرایش دارد می توانید از قسمت عملیات سند بر روی گزینه ی " انتقال به فرم سند حسابداری" کلیک نمائید. سند مورد نظر در فرم ورود اسناد باز شده و قابل ویرایش و ثبت می باشد.