حداقل حقوق 10 میلیون تومانی تصویب شده شامل چه افرادی می‌شود؟

تاریخ انتشار: 1402/11/14

نایب رییس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس گفت: حقوق زیر ۱۰ میلیون تومان در سال آینده نخواهیم داشت و دریافتی بازنشستگان نیز به ۹۰ درصد حقوق شاغلان هم‌رده افزایش می‌یابد. 

به گزارش خبرنگار مهر، محسن پیرهادی، عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه مجلس به دنبال کاستن بار مشکلات معیشتی از دوش طبقه متوسط و کم‌درآمد است و در این حوزه حتماً در بودجه سال آینده مصوبات مؤثری خواهند داشت، گفت: افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده خط قرمز نمایندگان است و قطعاً در رایزنی با دولت این مسئله را عملیاتی خواهند کرد، چنانچه در روزهای اخیر تفاهم خوبی در این زمینه میان دو قوه انجام شده است.

 پیرهادی با بیان اینکه پرداختن به مطالبات مردم و تحقق وعده‌ها و تعهدات مسؤولان به جامعه سبب تقویت و احیای اعتماد عمومی و افزایش امید اجتماعی می‌شود، افزود: مسأله احیای اعتماد مردم و امید اجتماعی مقوله‌ای مهم و اثرگذار است، وی افزود: یک راهکار ارتقای اعتماد عمومی، هم‌خوانی وعده و عمل مسؤلان با هم است. عدم تحقق وعده مسئولان به مردم، سبب آسیب به اعتماد عمومی می‌شود و تحقق تعهدات سبب تقویت این اعتماد و امید بخشی به جامعه می‌شود. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ساماندهی اوضاع معیشتی مردم و اتخاذ سیاست‌های حمایتی برای جبران فشار اقتصادی به مردم وعده مشترک دولت و مجلس به مردم است و مطالبات مطرح افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان از مطالبات بر حق جامعه است که به صورت جدی مورد توجه نمایندگان قرار گرفته است.

 پیرهادی با اشاره به اینکه منابع افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در لایحه بودجه سال آینده در رایزنی‌های مجلس با دولت تامین شده است، ادامه داد: در سال پیشرو در زمینه حقوق تغییرات خوبی ایجاد شده و مجلس در تعامل با دولت درصدد است با ۴ گام اثر بخش در این زمینه به مطالبات به حق کارمندان و بازنشستگان پاسخ دهد. به گفته پیرهادی گام اول نمایندگان افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان و کارمندان در سال آتی بود که مجلس با افزایش دو درصد به پیشنهاد ۱۸ درصدی دولت در این زمینه گام موثری برداشت. پیرهادی با بیان اینکه گام دوم و مهم نمایندگان افزایش کف حداقل حقوق دریافتی است و با مصوبه مجلس و همراهی دولت در سال ۱۴۰۳ حقوق زیر ۱۰ میلیون تومان نخواهیم داشت، ادامه داد: گام سوم و اثرگذار دیگر مجلس در حوزه حمایت از بازنشستگان این است که دریافتی بازنشستگان در سال آتی ۹۰ درصد حقوق شاغلان هم رده خود خواهد بود و همواره از افزایش ۲۰ درصدی حقوق نیز بهره خواهند برد.

عضو هیات رییسه مجلس هم‌چنین خبر داد که مجلس در صدد است، بحث فوق العاده شغل و فوق العاده ویژه شغل را که شامل برخی کارمندان و گروه‌های شغلی می‌شود، را به گروه‌های دیگر از جمله معلمان، شاغلان وزارتخانه‌های بهداشت و درمان، صمت و ورزش و جوانان سریع‌تر رسیدگی کنند.

حق سنوات