وبلاگ تفاوت CAPEX و OPEX چیست؟

تفاوت CAPEX و OPEX چیست؟

1397/06/01

 

تفاوت CAPEX و OPEX چیست؟

هزینه های سرمایه (CAPEX) و هزینه های عملیاتی (OPEX) نشان دهنده دو دسته هزینه های تجاری است. با این حال، تفاوت هایی بین این دو و درمان مربوط به مالیات آنها وجود دارد.

هزینه های سرمایه

مصارف سرمایه ای مقادیری است که شرکت ها برای خرید کالاهای فیزیکی یا خدماتی که برای بیش از یک سال استفاده می شوند، استفاده می کنند. برای مثال، یک شرکت ممکن است مخارج سرمایه ای برای افزایش یا بهبود دارایی های ثابت خود داشته باشد. دارایی های ثابت به عنوان دارایی های غیرمستقیم از یک دیدگاه حسابداری برخوردار می شوند، به این معنی که در سال اول مصرف نخواهند شد.

هزینه های سرمایه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خرید تجهیزات و کارخانه

گسترش و بهبود ساختمان

خرید سخت افزار، مانند رایانه

وسایل حمل و نقل کالا

نوع صنعت یک شرکت درگیر در بسیاری از موارد ماهیت هزینه های سرمایه آن را تعیین می کند. دارایی خریداری ممکن است یک دارایی جدید یا چیزی باشد که زندگی تولیدی دارایی قبلا خریداری را بهبود بخشد.

 

CAPEX و OPEX

 

هزینه سرمایه به عنوان دارایی موجود در ترازنامه در بخش "ملک، کارخانه و تجهیزات" ثبت می شود. با این حال، از آنجایی که هزینه های نقدی برای دوره حسابداری است آن نیز در گزارش جریان نقدی تحت "فعالیت های سرمایه گذاری" ، ثبت شده است.

هنگامی که دارایی مورد استفاده قرار می گیرد، در طول زمان، هزینه های دارایی را برای عمر مفید آن کاهش می دهند. به عبارت دیگر: هر ساله بخشی از دارایی ثابت استفاده می شود. ارزش دفتری نشان دهنده میزان استهلاک دارایی ثابت است و میزان استهلاک برای هر سال می تواند به عنوان یک کسر مالیات استفاده شود. به طور کلی، هزینه های سرمایه اغلب در طول دوره پنج تا 10 سال کاهش می یابد، اما در مورد املاک و مستغلات ممکن است بیش از دو دهه کاهش یابد. (البته، شرایط متفاوت است: مشاور مالیاتی می تواند در مورد چگونگی IRS محاسبه استهلاک دقیق تر توضیح دهد.)

هزینه های اجرایی

هزینه های عملیاتی هزینه های یک شرکت برای اجرای عملیات تجاری خود به صورت روزانه است. مثالها عبارتند از:

اجاره

خدمات رفاهی

حقوق و مشارکت برنامه بازنشستگی

هر گونه هزینه در نظر گرفته شده در فروش، عمومی و هزینه های اداری یا SG & A در صورت سود و زیان

تحقیق و توسعه

مالیات بر مستغلات

سفر تجاری

به عنوان هزینه های عملیاتی بخش عمده ای از هزینه های معمول شرکت را تشکیل می دهد، مدیریت به طور معمول روش هایی را برای کاهش هزینه های عملیاتی بدون ایجاد کاهش بحرانی در کیفیت یا تولید می کند. در مقایسه با مخارج سرمایه، هزینه های عملیاتی در سالی که ساخته می شوند، به طور کامل مالیاتی محسوب می شوند.

مهم است که توجه داشته باشید که گاهی اوقات یک مورد که معمولا از طریق هزینه سرمایه به دست می آید می تواند هزینه های خود را به هزینه های عملیاتی اختصاص دهد، در صورتی که یک شرکت تصمیم به اجاره کالا به جای خرید آن می کند. اگر شرکت دارای جریان نقدی محدود است و می خواهد کسر کل هزینه مورد نظر برای سال را داشته باشد، می تواند یک گزینه جذاب باشد.

هزینه های سرمایه ای، خرید عمده ای است که در آینده استفاده می شود. زندگی این خرید ها فراتر از دوره حسابداری جاری است که در آن خریداری شد. از آنجا که این هزینه ها تنها می توانند در طول زمان از طریق استهلاک بهبود یابد، شرکت معمولا هزینه های خرید CAPEX را به طور جداگانه از تهیه بودجه عملیاتی تامین می کند.

OPEX دیگر هزینه های روزانه ای را که لازم است برای ادامه کار در نظر گرفته شود، نشان می دهد. این هزینه های کوتاه مدت هستند و در همان دوره حسابداری که در آنها خریداری شده استفاده می شود.

 

CAPEX
OPEX
نرم افزار خرید و فروش

نرم افزار خرید و فروش

ثبت اسناد خرید و فروش با امکان قیمت گذاری و لیست تخفیفها، تعیین واسطه، قواعد و قوانین ارزش افزوده و
نرم افزار حسابداری تحت وب بازرگانی قیاس

نرم افزار حسابداری تحت وب بازرگانی قیاس

حسابداری بازرگانی قیاس، جریان خرید و انبار داری و فروش کالا را با تمام الزامات آن پشتیبانی می‌کند. ی
نرم افزار حسابداری تحت وب قیاس

نرم افزار حسابداری تحت وب قیاس

ثبت تمام اسناد مالی و تهیه گزارشات تحلیلی و مدیریتی برای یک حسابدار در عین ساده بودن، پیچیده تلقی می
نرم افزار حسابداری

نرم افزار مالی

نرم افزار 6 سطحی نرم افزار حسابداری قیاس به همراه تفصیل شناور با تمام قواعد و انتظارات حرفه ای و برا