وبلاگ کدینگ حسابداری خدماتی

کدینگ حسابداری خدماتی

1399/08/20

کدینگ حسابداری خدماتی

کدینگ در سیستمهای حسابداری کلید حل مشکلات و رمز موفقیت در ارائه گزارشات مورد نیاز مدیریت و دیگران می باشد.

طراحی کدینگ حسابداری برای تمامی سازمانها، شرکت ها و... ضرورت دارد چرا که در رویه ها و فراکرد مالی آن ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد. طراحی کدینک می بایست با شکل صحیح و با دقت طراحی شود و اصول و استانداردهای حسابداری در آن لحاظ شود. در طراحی کدینگ ترتیب چیدمان از چه حسابی شروع و به چه حسابی خاتمه پیدا می کند، حائز اهمیت می باشد.

جهت طراحی کدینگ حسابداری بسیار مهم است که از خدمات و مشاوره موسسات خدمات مالی و یا مدیران مالی متخصص در این زمینه استفاده کرد. یک کدینگ حسابداری استانداردجهت تفکیک، طبقه بندی و ثبت اطلاعات مالی و تهیه گزارشات مورد نیاز مدیران مورد استفاده قرار می گیرد. کدینگ حسابداری شرکت های پیمانکاری با کدینگ حسابداری بازرگانی و صنعتی متفاوت می باشد. بنابراین اینکه کدینگ حسابداری متناسب با زمینه فعالیت باشد، مهم می باشد.

انجام کدینگ حساب در سازمان‌های بزرگ با عملیات مالی پیچیده همانند سازمان‌های تولیدی و بازرگانی و خدماتی ضرورت بیشتری دارد.

برای مثال شرکت های خدماتی بدون ماده اولیه و با هزینه کردن خرید و وسایل مورد نیاز خدماتی، ارائه خدمت نموده و کسب درآمد و سود می‌کنند و کدینگ حسابداری خدماتی هم بر همین اساس می باشد.

کدینگ حسابداری معمولا به شکل درختی انجام می شود که این روش رایج ترین روش آن است. در کدینگ حسابداری دسته بندی هایی برای حساب ها مشخص می شود که دارای سطوح مختلف و کدهای متنوعی هستند و مشخص می کنند که سرشاخه و زیر شاخه ها کدامند.

به این دسته بندی ها، شاخه بندی کردن و کدگذاری حساب ها کدینگ حسابداری گفته می شود. کدینگ در لفظ به معنای شماره گذاری است و ترکیب آن با حسابداری این معنا را می دهد که حساب ها در حسابداری را کدگذاری کنیم. در ادامه به سطوح مختلف در کدینگ حسابداری و ساختار استاندارد آن می پردازیم، اما قبل از آن، برای درک بهتر مفهوم کدینگ باید به سراغ شناخت انواع کدینگ در حسابداری و اهداف استفاده از آن بپردازیم.

انواع کدینگ حسابداری:

کدینگ حفظی

شیوه ساده بر اساس مختصر نویسی و علامت گذاری در زبان فارسی تعریف شده است. به عنوان مثال عنوان حساب های دریافتنی، کد حفظی “ح _ د” را به آن اختصاص می دهند.

کدینگ پی در پی یا متوالی:

در این روش اعداد را به صورت متوالی و  به ترتیب پشت سر هم به داده ها اختصاص داده می شود؛ از این روش به کدینگ سریالی نیز یاد میشود.

کد دهی سلسله مراتبی:

کدینگ سلسله مراتبی روشی با دقت و نظم بالاست که محدودیت در تعداد حساب را ندارد. برای توضیح بیشتر این روش از یک مثال استفاده خواهیم نمود:

در یک سیستم حسابداری برای مثال برای کد دارایی ها عدد ۵۰۵ در نظر گرفته شده است ، در صورتی که شخص حسابدار بخواهد برای دارایی ها ، زیر گروهی اضافه را تعریف کند ، تنها کافیست تا با اختصاص یک رقم اعشار به آن مانند ۵۰۵٫۰۱ این زیر گروه را ایجاد نماید . لذا این روش به صورت مراتبی بدون محدودیت قابلیت بسط خواهد داشت.

کدینگ توده ای

با این روش کدها می توانند به یک حساب و صرفا جهت استفاده در یک دوره مالی اختصاص داده شوند.

کدینگ وجهی

این شیوه از تخصیص اعداد را می توان یک قرارداد استاندارد برای تخصیص اعداد و کدها به شمار آورد ، چرا که در این روش هر عدد معرف نوع خاصی از حساب ها و زیر مجموعه های هر کدام خواهد بود.

مهمترین قسمت کدینگ به چه حسابی تعلق میگیرد؟

مهمترین قسمت کدینگ حسابداری به حساب های کل تعلق میگیرد .در سیستمهای حسابداری چهار کد بصورت پله ای برای شناسایی حسابها طراحی شده است که این پله ای بودن کدها امکان گسترده نمودن گزارشات و دریافت سریع و دقیق اطلاعات را باحجم عملیات بسیار کم می دهد. این کدها عبارتند از : کل‘ معین‘ تفصیلی و مرکز . شما با یک معین می توانید بصورت تفکیک و مجموع ‘ اطلاعات حسابهای مراکز و اشخاص مختلف را دریافت نمائید.

اصولاً برای حسابهای کل و یا سرفصل های حسابهای کل ، حسابهای جزوء ترای برای ارائه گزارش به مدیریت ، نیاز است که به آن حسابهای معین می باشد .

حسابهای معین در واقع ریز حسابهای کل یا جزء حسابهای کل به شمار می رود .

کدینگ حسابداری خدماتی با نرم افزار  حسابداری چگونه پیاده سازی می شود؟

یک نرم افزار حسابداری استاندارد، قابلیت تعدیل و تنظیم کدینگ استاندارد را دارد. در نرم افزار حسابداری قیاس شما می توانید با توجه به زمینه که در آن فعالیت می کنید، از کدینگ پیش فرض قیاس استفاده نمایید و هم می توانید از کدینگ حسابداری خودتان را در سیستم پیاده سازی کنید. در نرم افزار حسابداری قیاس امکان تغییرات گسترده در طراحی کدینگ وجود دارد. حساب های کل، معین، تفضیلی و سه سطح تفضیلی شناور که هر کدام دارای کد مخصوص بخود می باشند.

در سیستم حسابداری خدماتی تا چه تعداد می توان کدینگ حساب تعریف کرد؟

کدینگ حساب های خدماتی در سه سطح گروه کل، معین و تفصیلی امکان تعریف دارد و قابلیت افزایش تعداد سطوح تفصیلی تا 7 سطح نیز وجود دارد.

سخن آخر:

در نرم افزار حسابداری قیاس  برای شرکت هایی که فعالیت شان در  زمینه خدماتی ، بازرگانی، تولیدی و یا پیمانکاری می باشد ،نمونه کدینگ حساب ها ها بصورت آماده قرارداده شده است.

این نمونه کدینگ حساب ها در سه سطح گروه، کل و معین می باشد .

و به حسابداران و مدیران مالی کمک می کند که در ابتدای شروع به کار با نرم افزار حسابداری دغدغه داشتن یک کدینگ خوب و متناسب با فعالیت شرکت را نداشته باشند و همچنین سرفصل های تعریف شده با صورتهای مالی منطبق باشد که در انتهای سال بتوانند از گزارش ترازنامه و سود و زیان که در سیستم موجود می باشد استفاده کنند.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با همکاران و مشاورین ما تماس بگیرید.

کدینگ حسابداری خدماتی
بسته نرم افزار خدماتی قیاس

بسته نرم افزار خدماتی قیاس

امروزه امکان صدور فاکتور خرید و فروش در فرآیند فروش مجموعه هایی که انواع خدمات را به مشتریــان ارائه
نرم افزار تولید و گردش کالا

نرم افزار تولید و گردش کالا

با داشتن قابلیت کنترل تولید و موجودی مواد اولیه انبار، خواب سرمایه، حجم نگهداری مواد اولیه خود را مد
نرم افزار فروش خدمات

نرم افزار فروش خدمات

از عمده مزایای سیستم خدمات پس از فروش، یکپارچگی و قرارگرفتن آن در کنار سایر سیستم‌های قیاس مانند حسا
بسته نرم افزار جامع قیاس

بسته نرم افزار جامع قیاس

زمانی که شما یک شرکت بازرگانی را راه اندازی نموده تمام تمرکز خود را بر روی پیشرفت و گسترش آن قرار می