پولشویی

تاریخ انتشار: 1397/07/14

پول شویی، اصطلاح عمومی است که برای توصیف فرایندهای غیر قانونی که جنایتکاران از مالکیت اصلی و کنترل درآمد حاصل از رفتار جنایی ، با ایجاد چنین درآمدی که از منبع قانونی استخراج می کنند، استفاده می شود.

پروسه هایی که از فعالیت های غیر قانونی و جرم حاصل می شود ممکن است مورد تمیز قرار گیرد. گرچه ممکن است پول جنایتکارانه بدون کمک بخش مالی به خوبی مورد تمیز قرار گیرد، واقعیت این است که سالانه میلیون ها دلار پول مشتق شده از طریق موسسات مالی پولشویی می شود. ماهیت خدمات و محصولات ارائه شده توسط صنعت خدمات مالی (یعنی مدیریت، کنترل و نگهداری پول و اموال متعلق به دیگران) بدین معنی است که از پولشویی استفاده می شود.

قرار دادن پول "کثیف" در یک شرکت خدماتی، که درآمد قانونی آن لایه بندی شده است و پس از آن به جریان پول متصل می شود، یک فرم شایع پول شویی است.

تبدیل یا انتقال ملک، پنهان کردن ماهیت درآمد، خرید، مالکیت یا استفاده از اموال، دانستن اینکه اینها از پولشویی مشتق شده اند.

پولی که از جنایات خاصی از قبیل اخاذی، تجارت داخلی، قاچاق مواد مخدر و قمار و بطور کل امورغیر قانونی بدست می آید، "کثیف" است و باید " تمیز "به نظر برسد؛ که از فعالیت های قانونی استخراج شده است، به طوری که بانک ها و سایر موسسات مالی بدون شک با آن برخورد خواهند کرد. پول می تواند توسط بسیاری از روش های پولی که در پیچیدگی متفاوت می باشند، شسته شود.

 پول شویی پولی شامل سه مرحله می شود: اول شامل معرفی پول نقد به سیستم مالی با بعضی از وسایل ("قرار دادن")؛ دوم شامل انجام معاملات مالی پیچیده برای استقرار منبع غیرقانونی پول نقد (لایه بندی)؛ و در نهایت، کسب ثروت حاصل از معاملات وجوه غیرقانونی ("ادغام"). برخی از این مراحل ممکن است بسته به شرایط موجود حذف شوند. به عنوان مثال، درآمد غیر نقدی که در حال حاضر در سیستم مالی قرار دارد، نیازی نیست که قرار داده شود.

 

پولشویی

 

مواد و روش ها

پول شویی می تواند چندین فرم داشته باشد، اگر چه اکثر روش ها را می توان به یکی از چند نوع طبقه بندی کرد. اینها عبارتند از: روش های بانکی، smurfing [نیز به عنوان ساختار شناخته می شود]، مبادلات ارز و دو صورت حسابداری.

ساختار: اغلب به عنوان "اسمورفینگ" شناخته می شود، این یک روش جابجایی است که پول نقد را به سپرده های کوچکتری از پول تبدیل می کند، مورد استفاده برای جلوگیری از سوء قصد پولشویی و جلوگیری از الزامات گزارش پول نقد می باشد. یک زیرمجموعه این است که از مبلغ کوچکتر پول نقد برای خرید ابزارهای برگزیده مانند سفارشات پول استفاده کنید و سپس آن ها را دوباره در مقادیر کوچک سپرده گذاری کنید.

قاچاق نقدی عمده فروشی: این شامل قاچاق پول نقد به جرم قاچاق به یک دادگاه دیگر و سپرده گذاری آن در یک موسسه مالی مانند یک بانک افریقا، با پنهان کاری بیشتر بانکی و اجرای دقیق تر پول و نقض پول است.

کسب و کارهای فشرده: در این روش، یک کسب و کار معمولا انتظار می رود که بخش بزرگی از درآمد خود را به عنوان پول نقد از حساب های خود برای جریمه پول نقد استخراج شده جبران کند. چنین شرکت هایی اغلب به صورت آشکارا عمل می کنند و در این کار درآمد ناشی از کسب و کار مشروع مشاعره علاوه بر پول نقد غیرقانونی - در چنین مواردی کسب و کار معمولا ادعا می کند که تمام پول نقد دریافت شده به عنوان درآمد مشروع می باشد.

پولشویی مبتنی بر تجارت: شامل فاکتورهای زیر و یا بیش از حد ارزش گذاری برای جابجایی پول است. به عنوان مثال، بازار هنر به دلیل چندین جنبه منحصر به فرد هنر مانند ارزش ذاتی آثار هنری و همچنین پنهانکاری خانه های حراج در مورد هویت خریدار و فروشنده متهم شده است که وسیله ی ایده آل برای پولشویی است.

شرکت های اعتماد: شرکتهای اعتماد و شرکتهای پوسته، صاحبان واقعی پول را پنهان می کنند. اعتبار و وسایل نقلیه شرکت ها، بسته به صلاحیت، حق مالکیت واقعی آنها را افشا نمی کند. گاهی اوقات به وسیله ی rathole term sentences اشاره می شود، هرچند که این اصطلاح معمولا به یک شخص که به عنوان صاحب فریبنده عمل می کند و نه به یک نهاد تجاری، اشاره می کند.
قوانین ضد پولشویی (AML) برای این نوع جرائم اینترنتی آهسته شده اند، چرا که اکثر قوانین AML به دنبال کشف پول کثیف از طریق موسسات بانکی سنتی هستند. همانطور که پولشویی تلاش می کند با تغییر رویکرد خود ناپدید شود، یک قدم جلوتر از اجرای قانون، سازمان های بین المللی و دولت ها با هم کار می کنند تا راه های جدیدی برای شناسایی آنها پیدا کنند.

مبارزه با پولشویی

دولت در تلاش است برای مبارزه با پول شویی در طول سال ها با اتخاذ مقررات ضد پولشویی، افزایش قوانین ضد پولشویی است. این مقررات نیازمند موسسات مالی هستند تا سیستم هایی برای شناسایی و گزارش فعالیت های پولشویی مشکوک داشته باشند.

در سال 1989، گروه هفت (G-7) یک کمیته بین المللی به نام نیروی کار عملیات مالی (FATF) را برای مبارزه با پولشویی در مقیاس بین المللی تشکیل داد. در اوایل دهه 2000، زمینه های آن برای مبارزه با تامین مالی تروریسم گسترش یافت.

ایالات متحده قانون امنیت بانکی را در سال 1970 تصویب کرد، و از موسسات مالی درخواست گزارش معاملات خاص به وزارت خزانه داری، مانند انجام معاملات نقدی بیش از 10،000 دلار یا هر گونه معاملاتی که آنها مشکوک هستند، در گزارش فعالیت مشکوک (SAR).

اطلاعات این بانک ها

به وسیله شبکه مالی اعمال جرایم مالی (FinCEN)، جایی که پس از آن می تواند به بازرسان داخلی جرم، سازمان های بین المللی یا واحدهای اطلاعات مالی خارجی ارسال شود. در حالیکه این قوانین در ردیابی فعالیت های جنایی از طریق معاملات مالی مفید بود، پول تا سال 1986، با تصویب قانون مبارزه با پولشویی، پولشویی خود را در ایالات متحده غیر قانونی ساخت وزارت خزانه داری همچنین می تواند ادغام دو موسسه بانکی را متوقف کند اگر هر دو نهاد سابقه عدم موفقیت در روند روش های مبارزه با پولشویی را داشته باشند.

پولشویی
مبارزه با پولشویی