نرم افزار حسابداری

1399/04/29

نرم افزار حسابداری چیست؟

در گذشته کسب و کارها به چند مغازه و کارگاه کوچک خلاصه می شد. اما امروزه با گسترشی که در سطح کسب و کارها پدید آمده، برای تهیه گزارش های مالی و دسترسی به اطلاعات در زمانی کوتاه، و همچنین به منظور پردازش، ثبت و نگهداری رویدادهای مالی شرکت که بر حسب نوع تجارت شرکت‌ها متنوع و متفاوت هستند، نیازمند ابزارهایی در سیستم حسابداری شرکت‌ها و موسسات هستیم. این ابزارها به مرور زمان تکامل یافته‌ و ایرادهایی که در زمان استفاده داشته‌اند بر طرف شده‌است. یکی از این ابزارها که برای ثبت و نگهداری و تهیه گزارش های مالی به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، نرم‌ افزار حسابداری می‌باشند که معمولاً براساس ابعاد فعالیت و توان مالی شرکت‌ها انتخاب و خریداری می‌شوند.

مزیت‌های و ویژگی‌های یک نرم‌ افزار حسابداری 

تمامی شرکت‌های بزرگ و کوچک با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری با هزینه‌ی اندک به‌آسانی می‌توانند حسابرسی‌های خود را انجام دهند. شرکت‌های بزرگ و گسترده معمولاً نرم‌افزار‌های حسابداری مخصوص به خود را دارند که که به صورت سفارشی و مختص کسب و کار آن‌ها طراحی شده‌است. کارشناسان این حوزه اتفاق نظر دارند که شرکت‌های بزرگ با کسب و کار گسترده، هرگز به سراغ سیستم قدیمی کاغذی برای انجام کارهای حسابداری خود نخواهند رفت و از مزیت‌های نرم‌افزارهای حسابداری بهره خواهند برد. اگر بخواهید برای پیش برد کارهای حسابداری کسب و کارتان از یک نرم‌ افزار حسابداری مناسب استفاده کنید باید مطمئن شوید که آن نرم‌افزار از ویژگی‌هایی برخوردار است. در ادامه به معرفی و بررسی این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

*داشتن امکانات مربوط به صنف مورد نظر

نرم افزارهای حسابداری امکاناتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند که می‌توان برای هر صنف و هر شغل، نرم‌ افزار حسابداری مخصوص به آن صنف را طراحی کرد.

*قابلیت به‌روز رسانی

یک ویژگی مهم که هر نرم‌افزار حسابداری خوبی باید داشته‌ باشد، قابلیت بروز رسانی و اضافه شدن امکانات جدید است.

این ویژگی با توجه به پیشرفت و گسترش کار شرکت و همچنین اضافه شدن قوانین جدید مالیاتی و بیمه‌ای از ملزومات هر نرم‌ افزار حسابداری کاربردی می‌باشد.

نرم افزار حسابداری را بشناسید

*سطح دسترسی

یک نرم‌ افزار حسابداری خوب نرم‌افزاری است که سطح دسترسی محدود کننده داشته باشد. چرا که یک کارمند حسابداری جزء نباید همانند مدیر حسابداری شرکت، به اسناد و گزارشات مالی دسترسی داشته باشد.

*داشتن خدمات پشتیبانی قوی

داشتن پشتیبانی و خدمات پس از فروش از مهم‌ترین فاکتورهایی است که هنگام انتخاب نرم‌ افزار حسابداری شرکتتان باید به آن توجه کنید. این مساله درمورد شرکت‌هایی که نگهداری اطلاعات مالی درآن‌ها امری مهم و حیاتی است، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

معمولاً شرکت‌هایی که نر‌افزارهای حسابداری ارائه می‌دهند، یک دوره پشتیبانی رایگان برای مشترکین در نظر می‌گیرند. ولی بعد از اتمام این دوره‌ی پشتیبانی بهتر است که آن را تمدید کنید چرا که همیشه امکان وقوع هر اتفاقی وجود دارد.

به‌طور خلاصه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و گسترش کسب و کارها، به کارخانه تبدیل شدن کارگاه‌ها و فروشگاه زنجیره‌ای شدن مغازه‌ها، دیگر نمی توان حساب‌های مربوط به هر ماه را در چند صفحه کاغذ خلاصه کرد و مدیران کارخانه‌ها، شرکت‌های بزرگ و فروشگاه‌ها به حسابدارهای با تجربه و همچنین نرم‌افزارهای حسابداری کاربردی برای انجام امور مالی کسب و کارشان نیاز پیدا کرده‌اند.

نرم افزار حسابداری