وبلاگ مفاهیم اموال و انواع دارایی ها

مفاهیم اموال و انواع دارایی ها

1401/06/14

 

برای استفاده از نرم افزار اموال و یا بطور کل محاسبات مربوط به دارایی ثابت یک کسب و کار، لازم است تا مفاهیم اولیه آن را بدانیم، لذا در زیر با تعداد اندکی از این مفاهیم آشنا خواهیم شد:

تعریف دارایی:

منابعی که دارای ارزش اقتصادی هستند و افراد، شرکت‌ها یا دولت‌ها مالکیت آن را در اختیار می‌گیرند و انتظار دارند آن منابع در آینده منافعی را برای آن‌ها ایجاد کنید، دارایی گفته می‌شود. دارایـی یکی از اقلام ترازنامه را تشکیل می‌دهد.

 

به دارایی های بلند مدتی که در روال عادی عملیات واحد تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و به قصد سرمایه گذاری یا فروش مجدد تحصیل نمی شود ، به داراییهای مشهود و نامشهود  طبقه بندی می شود.

الف- دارایی های مشهود:

 دارایی های مشهود به دارایی هایی اطلاق می شود که دارای موجودیت عینی است و در عملیات واحد تجاری به طور موثر مورد استفاده قرار می گیرد . این دارایی ها تحت عنوان “دارایی های مشهود بلندمدت، دارایی های سرمایه ای، دارایی های ثابت و یا اموال، ماشین آلات و تجهیزات” در ترازنامه طبقه بندی می شود.

این گروه از دارایی ها شامل: زمین، ساختمان، انواع تاسیسات، اثاثه، مبلمان، وسائط نقلیه، منصوبات و غیره است که به سه دسته زیر تقسیم می شود:

  1. دارایی های استهلاک پذیر: این دارایی ها دارای عمر اقتصادی معین و محدودی می باشند و طی عمر برآوردی خودشان مستهلک می شوند
  2. دارایی های استهلاک ناپذیر: این دارایی ها عمر نا محدودی دارند و در اثر استفاده تحلیل نمی روند مثل زمین.
  3. دارایی های نقصان پذیر: این دارایی ها بر اثر استخراج تهی می شوند و به موجودی مواد یا کالا تبدیل می شوند. از جمله: جنگل ها، معادن و ذخایر طبیعی است که در تراز نامه در گروهی جدا به عنوان معادن و ذخایر طبقه بندی می شوند بنابراین، عمر طولانی؛ منابع آتی قابل اندازه گیری و استفاده در روال عادی عملیات سه ویژگی مهم دارایی های ثابت مشهود می باشد.

 

ب- دارایی های نامشهود :

دارایی های نامشهود به دارایی های غیر جاری اطلاق می شود که در عملیات واحد تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، اما بر خلاف دارایی های مشهود دارای موجودیت عینی نیست. این گونه دارایی ها از جمله اموال غیرمادی است و برای واحد تجاری منافع آتی دارد، مانند: حق امتیاز، حق اختراع و علائم تجاری. اصول پذیرفته شده حسابداری در مورد دارایی های نا مشهود عموماً مشابه دارایی های مشهود است.

 

 

دارایی ثابت
بسته نرم افزار تولیدی قیاس

بسته نرم افزار تولیدی قیاس

در یک مجموعه تولیدی مهم‌ترین موضوع مطرح شده محاسبه بهای تمام شده محصولات خط تولید خواهد بود که بدست
نرم افزار خزانه داری

نرم افزار خزانه داری

ثبت کلیه دریافت ها و پرداخت ها به انضمام عملیات مربوط به چک مانند عملیات در جریان وصول کردن، برگشت و
نرم افزار حسابداری و فایلینگ املاک قیاس

نرم افزار حسابداری و فایلینگ املاک قیاس

این سامانه جهت استفاده مشاورین املاک طراحی و تهیه شده است. در این سامانه از یک طرف امکان ثبت مشخصات
نرم افزار حقوق و دستمزد

نرم افزار حقوق و دستمزد

امکان محاسبه اتوماتیک فیش های حقوقی بصورت یک به یک و گروهی و گرفتن انواع گزارشات قانونی از مزایای اس