شاخص قیمت مصرف کننده CPI
شاخص قیمت مصرف کننده CPI
1398/01/13


شاخص قیمت مصرف کننده CPI یک معیار است که میانگین وزنی قیمت سبد کالاهای مصرفی و خدمات مانند حمل و نقل، غذا و مراقبت های پزشکی را بررسی می کند.و با درنظر گرفتن تغییرات قیمت برای هر مورد که در سبد کالاهایی که از پیش تعیین شده است محاسبه می شود. ازتغییرات شاخص مصرف کننده برای ارزیابی تغییرات قیمت مرتبط با هزینه زندگی استفاده  می شود. شاخص تورم مصرف کننده اغلب یکی از آمارهای مورد استفاده برای شناسایی دوره های تورم و یا کسری بودجه است.
اداره آمار کارگری آمریکا "CPI" را به صورت ماهانه گزارش می کند و آن را تا سال 1913 محاسبه کرده است. این در حالی است که تغییر قیمت در محصولات خرده فروشی و سایر اقلام پرداخت شده توسط مصرف کنندگان را اندازه گیری می کند و شامل مواردی مانند پس انداز و سرمایه گذاری نیست ، و اغلب می تواند هزینه بازدید کنندگان از کشور دیگری را منع کند.
چگونگی استفاده از CPI
CPI به طور گسترده ای به عنوان یک شاخص اقتصادی استفاده می شود. درواقع شاخصی است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و به واسطه پروکسی، کارآیی سیاست اقتصادی دولت است. شاخص تورم مصرف کننده؛ دولت و شرکت ها و شهروندان را به ایده هایی درباره تغییرات قیمت در اقتصاد سوق می دهد و می تواند به عنوان راهنمایی برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد اقتصاد عمل کند.
شاخص تورم مصرف کننده و اجزای تشکیل دهنده آن همچنین می توانند بعنوان پیش بینی کننده دیگر عوامل اقتصادی، از جمله فروش خرده فروشی، درآمد ساعتی، هفتگی و ارزش دلار مصرف کننده برای یافتن قدرت خرید خود استفاده کنند. در این حالت، قدرت خرید دلار کاهش می یابد و قیمت ها افزایش می یابد.
این شاخص همچنین می تواند برای تنظیم میزان واجد شرایط بودن افراد برای انواع خاصی از کمک های دولتی از جمله تامین اجتماعی استفاده شود و به طور خودکار تنظیم هزینه دستمزد را برای کارگران خانگی فراهم می کند. با توجه به BLS، تنظیمات هزینه زندگی بیش از 50 میلیون نفر در مورد تامین اجتماعی، و همچنین بازنشستگان خدمات نظامی، با CPI مرتبط هستند.
شاخص قیمت مصرف کننده CPI
چه کسی توسط CPI تحت پوشش قرار می گیرد؟
آمار CPI شامل متخصصان، افراد بیکار، فقیر، بازنشسته در کشور می شود. افرادی که در این گزارش نیستند، جمعیت روستایی، خانواده‌های مزرعه دار، نیروهای مسلح، افرادی که در زندان هستند و همچنین افرادی که در بیمارستان‌های روانی بستری هستند می باشند.
CPI هزینه های یک سبد کالا و خدمات را در سراسر کشور به صورت ماهانه نشان می دهد. این کالاها و خدمات به هشت گروه اصلی تقسیم می شوند:
غذا و نوشیدنی
مسکن
پوشاک
حمل و نقل
مراقبت پزشکی
تعطیلات
آموزش و ارتباطات
سایر کالاها و خدمات
BLS شامل مالیات های فروش و مالیات غیر مستقیم در CPI است - یا کسانی که به طور مستقیم با قیمت کالاهای مصرفی و خدمات مرتبط هستند - اما دیگران را که از قبیل درآمد و مالیات های اجتماعی تأمین نمی شود مرتبط می کنند. همچنین سرمایه گذاری (سهام، اوراق قرضه، و غیره)، بیمه عمر، املاک و مستغلات و موارد دیگر که مربوط به مصرف روزمره مصرف کنندگان نیستند را شامل نمی شود.
محاسبه CPI
BLS با ثبت نام یا بازدید از فروشگاه های خرده فروشی، موسسات خدماتی (مانند ارائه دهندگان کابل، شرکت های هواپیمایی، آژانس های کرایه ای خودرو و کامیون)، واحدهای اجاره و دفاتر پزشک در هر ماه حدود 80،000 مورد را ثبت می کند تا بهترین چشم انداز برای CPI را داشته باشند.
فرمول مورد استفاده برای محاسبه شاخص قیمت مصرف کننده برای یک مورد به شرح زیر است:
 
                                      هزینه سبد بازار در سال جاری
                      CPI = _____________________________ X 100
                                       هزینه سبد بازار در سال پایه
شاخص قیمت مصرف کننده CPI
انواع CPI
دو نوع CPI هر بار گزارش می شود. CPI-W شاخص قیمت مصرف کننده که دستمزد کارگران شهری و روحانیت را اندازه گیری می کند. بین سالهای 1913 و 1977، BLS متمرکز بر اندازه گیری این نوع CPI است. این بر مبنای خانواده هایی بود که درآمد آنها بیش از نیمی از دستمزد شغل های چون روحانیت بود و حداقل یک نفر از آنها در طول دوره ی 12 ماهه ی گذشته حداقل 37 هفته مشغول به کار بود. CPI-W به طور عمده نشان دهنده تغییرات در هزینه های مزایای پرداخت شده به کسانی که در تامین اجتماعی هستند می باشد. این اندازه گیری CPI حداقل 28 درصد از جمعیت کشور را نشان می دهد.
The Consumer Price Index (CPI) is a measure that examines the weighted average of prices of a basket of consumer goods and services, such as transportation, food and medical care. It is calculated by taking price changes for each item in the predetermined basket of goods and averaging them. Changes in the CPI are used to assess price changes associated with the cost of living; the CPI is one of the most frequently used statistics for identifying periods of inflation or deflation.
 

سرمایه گذاری
CPI
شاخص قیمت مصرف کننده
شاخص تورم
دستمزد
مصرف کننده
consumer price index
assess
assess price
مقالات مرتبط
برنامه فاکتور
شاید اولین سوالی که در ذهن شما ایجاد شده،این باشد که با وجود این همه برنامه های صندوق داری و صدور فاکتور از یک برنامه فاکتور استفاده کنیم؟واقعا یک برنامه که فضای کوچکی از حجم شما موبایل شما را اختصاص می دهد،می تواند پاسخگوی نیازهای فروشگاه شما باشد؟این برنامه چطور می تواند با برنامه های سنگین و پر هزینه در این زمینه رقابت کند؟ در طول این مقاله قصد داریم به همراه شما پاسخ این سوال ها را بررسی کنیم،اما قبل از آن اجازه بدید ماهیت فاکتور را دقیق تر برسیم کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که اصلا چرا باید فاکتور صادر کرد؟   فاکتور رسمی فروش چیست ؟ فاکتور رسمی فروش یکی از انواع فاکتورها می باشد که اغلب در فروشگاه ها و شرکت ها استفاده می شود . این فاکتور برای خرید مشتری ، توسط فروشنده به عنوان سندی می باشد که در آن تمامی اطلاعات محصولات خریداری شده ، همراه با قیمت و تعداد آن نوشته می شود . یک فاکتور فروش باید اطلاعات کامل خریدار و فروشنده را درج نمائید. این اطلاعات شامل کد اقتصادی، کدملی، شماره ثبت، آدرس، کد پستی، شماره تلفن و سایر مشخصات دو طرف معامله باشد. نوشتن سریال فاکتور با توجه به شماره و تاریخ، تقدم و تاخر نداشته باشد. شکل و فرمت فاکتور فروش شما، باید با فاکتور نمونه سازمان امور مالیاتی مطابقت داشته باشد. درج مهر و امضا، خریدار و فروشنده الزامیست. در غیر اینصورت فاکتور مورد نظر شما فاقد اعتبار است. در صورتی که محصول شما دارای مالیات و عوارض بر ارزش افزوده است، در اختیار داشتن گواهی اعتبار مالیاتی با تاریخ اعتبار در زمان صدور فاکتور ضروری است.   چرا باید به مشتریان خود فاکتور بدهیم؟ بسیاری از کسب و کارها بر این عقیده اند که فاکتور فروش تنها برای شرکت ها و مجموعه های بسیار بزرگ است. در صورتی که این باوری کاملا غلط می باشد. ارائه فاکتور رسمی به خریداران برای تمام بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده می شوند اجباری است. به عبارت ساده‌تر هیچ تفاوتی ندارد که چه کسی برای خرید به سراغ شما می‌آید؛ اینکه اشخاص حقیقی هستند یا بنگاه های اقتصادی، یا هزینه کم یا زیادی داشته باشد؛ در هر صورت اگر مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده باشید باید در عوض پرداخت مشتریان خود به آن ها فاکتور رسمی بدهید و در صورتی که از این کار خودداری کنید جرائم سنگینی گریبانگیر شما خواهد شد و دولت مطابق با قانون با شما برخورد خواهد کرد.   احساس اعتماد خریداران به دلایل مختلف علاقه دارند که هنگام خرید محصول، فاکتور خرید خود را دریافت کنند. اما شاید مهم‌ترین علت این علاقه را بتوان نیاز خریدار به دریافت حس اعتماد از فروشنده دانست. البته ویژگی‌های گوناگونی در فروشنده باید وجود داشته باشد؛ تا بتواند اعتماد خریدار را جلب کند. البته واضح است که وجود یک فاکتور که شامل جزئیات مهمی از جمله اطلاعات تماس فروشنده و خریدار، تاریخ و زمان خرید و قیمت پرداخت شده بابت محصول یا سرویس است، می‌تواند در جلب اعتماد خریدار بسیار موثر باشد. در واقع این مسئله علاوه بر رفع نیاز خریدار، روشی عالی برای فروشنده جهت بهبود ارتباطات و افزایش میزان فروش خود به مشتریان است.  

 بیشتر بخوانید : برنامه حسابداری شخصی همراه قیاس

  استفاده از خدمات پس از فروش درباره بسیاری از محصولات، فاکتور در نقش برگه گارانتی یا مکمل آن عمل می‌کند.   چاپ فاکتور اثبات می‌کند که یک محصول در چه تاریخی، از چه شخصی و به چه قیمتی خریداری شده است. به همین دلیل بسیاری از مشتریان علاقمند هستند علاوه بر دریافت برگه گارانتی، فاکتور کالای خریداری شده را نیز دریافت نمایند. تضمین قیمت و کیفیت فاکتور سندی قابل پیگیری است. در نتیجه این اطمینان را نزد مشتریان ایجاد می‌کند که محصول دریافتی دقیقا همان چیزی است که در فاکتور ثبت شده است. همچنین فاکتور ابزاری برای اطمینان از خرید محصول یا دریافت خدمات با قیمت مناسب است. در این زمینه احساس مشتری چنین است که ثبت قیمت در فاکتور، نشان‌دهنده درستی و مناسب بودن قیمت آن است. در مقابل اگر محصول یا خدماتی بدون فاکتور فروخته شود؛ خریدار را نسبت به قیمت و سایر ویژگی‌های آن محصول یا خدمات، دچار تردید می‌کند.   امکان پیگیری حقوقی فاکتور در صورت رسمی بودن، یک سند حقوقی معتبر است. سندی که می‌توان با اتکا به آن علیه صادرکننده فاکتور اقامه دعوی کرد. این ویژگی به مشتریان این اطمینان را می‌دهد که در صورت عدم انطباق محصول خریداری شده با آنچه در فاکتور ثبت شده است؛ می‌تواند با پیگیری حقوقی موضوع، به احقاق حقوق از دست رفته خود بپردازند. این ویژگی فاکتور در معاملاتی با مبالغ بالا و یا پرداخت‌های اقساطی، از اهمیت بیشتری برخوردار است. ثبت خرید و فروش از پر کاربرد ترین موارد در سند های حسابداری می باشد که در سازمان ها از آن استفاده می شود. این مورد در سازمان هایی وجود دارد که کالا یا خدماتی را ارائه می دهند. خوب حالا که با اهمیت صدور فاکتور برای مشتریان آشنا شدیم اجازه بدید دوباره به شروع سلام کنیم و بگوییم به عصر موبایل خوش آمدید. در سال گذشته، تعداد کاربران موبایل، تعداد کاربران کامپیوتر را پشت سر گذاشت. نفوذ پرشتاب موبایل در زندگی روزمره انسان ها یک روند جهانی است.   برنامه فاکتور موبایل چه فوایدی می تواند داشته باشد؟ ۱- امکان سفارشی سازی ۲- همیشه در دسترس ۳-سهولت استفاده 4-ارسال سریع فاکتور برای مشتریان 5-هزینه بسیار پایین 6-رابط کاربری انعطاف پذیر و ساده  

بیشتر بخوانید : فاکتور فروشگاهی اندروید قیاس شاپ

  گروه نرم افزار حسابداری  قیاس افتخار دارد برای مشتریان خود ، برنامه فاکتور را طراحی و در اختیار مشتریان خود قرار داده است. در این برنامه فاکتور ، روند صدور انواع فاکتور خرید و فروش بسیار ساده است بدین شکل که، پس از درج بارکد هنگام معرفی کالا ، توسط دوربین تلفن همراه کالا جستجو و به اقلام فاکتور افزوده می شود و سپس فاکتور صادرشده، آماده چاپ و یا به اشتراک گذاری می گردد . با توجه به الزام سازمان امور مالیاتی به استفاده از صندوق مکانیزه فروش ، اهمیت این نرم افزار دو چندان می شود،از طرفی با استفاده از این نرم افزار نیاز به صرف هزینه های گزاف جهت تهیه کامپیوتر، بارکد خوان و ابزارهای مشابه مرتفع می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه فاکتور فروشگاهی قیاس شاپ و قابلیت های ویژه، از طریق  لینک زیر می توانید  دریافت  و یا هر سوالی داشته باشید از طریق صفحه « تماس با ما » ارتباط  برقرار کنید.   برنامه فاکتور فروشگاهی قیاس دریافت از کافه بازار دریافت از گوگل پلی
1399/09/09
افزایش سرمایه چیست؟ انواع روش های افزایش سرمایه

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکتهاست.شرکتها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می کنند.در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد. هنگامی که یک شرکت در بازار بورس بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. تفاوت اصلی بین انواع روش های افزایش سرمایه،در محل تامین این منابع جدید است. در ادامه درباره انواع روش های آن بیشتر توضیح خواهیم داد. برای مطالعه چگونگی سرمایه گذاری در بورس و اینکه چگونه در بورس ثبت نام کنیم ؛ می توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

راه های افزایش سرمایه

معمولا روند افزایش سرمایه در شرکتها به این شکل است که در مرحله اول هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به همراه دلایل کافی در خصوص افزایش سرمایه به سهامداران شرکت ارائه می کند. این پیشنهاد در مجمع عمومی فوق العاده شرکت مورد رای گیری سهامداران شرکت قرار می گیرد. سپس در صورت تصویب این پیشنهاد در مجمع و پس از ارائه مجوز از سوی بورس اوراق بهادار،افزایش سرمایه شرکت صورت می گیرد.قیمت سهام شرکت پس از افزایش سرمایه، دستخوش تغییر می شود. این که افزایش سرمایه شرکت از چه روشی انجام شود، اثرات متفاوتی در این تغییرات قیمت دارد. درادامه درباره انواع روش های افزایش سرمایه بیشتر توضیح می دهیم.

انواع افزایش سرمایه

اگر بخواهیم یک دسته بندی از انواع روش های افزایش سرمایه داشته باشیم،می توان ۴ دسته کلی در نظر گرفت:

 1. از محل سود انباشته (سهام جایزه)
 2. از محل آورده نقدی و مطالبات حل شده سهامداران
 3. از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
 4. به روش صرف سهام

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

طبق قانون تجارت شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری شوند. این سود در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت های مالی شرکت ثبت می شود. در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی دارد، تصمیم می گیرد که افزایش سرمایه خود را از این روش انجام بدهد و با این کار منابع جدید مورد نیاز خود را تامین کند. پس در روش سود انباشته عملا جریان نقدینگی جدید به شرکت وارد نمی شود. پس به دلیل اینکه سهامداران پولی برای سهام جدید خود پرداخت نمی کنند به سهامی که به این روش به سهامدار تعلق می گیرد، سهام جایزه هم گفته می شود. در روش سود انباشته درصد مالکیت شما در شرکت تغییری پیدا نمی کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می شود تعداد سهام شما نیز افزایش پیدا می کند. از نظر تئوریک میزان دارایی شما نیز تغییری نمی کند، یعنی به همان نسبت که تعداد سهام شما زیاد می شود قیمت سهام کاهش پیدا می کند

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد و یا می خواهد که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه می کند. به دلیل اینکه افزایش سرمایه از این روش، نیازمند تأمین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران شرکت می‌دهد. به این صورت که اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می گیرد. سهامدار در مدت زمان مجاز برای معاملات این اوراق که معمولا ۲ ماه است و به آن مهلت پذیره نویسی گفته می شود، می تواند یکی از دو کار را انجام دهد:

 1. پرداخت مبلغ اسمی سهام در این روش شما به ازای هر سهم باید مبلغی را دراین بازه زمانی ۲ماهه به شرکت پرداخت نمایید. این مبلغ در ایران معمولا ۱۰۰۰ ریال (قیمت اسمی سهم) است. با این کار پس از طی شدن مراحل افزایش سرمایه، حق تقدم شما تبدیل به سهم عادی می شود.
 2. فروش حق تقدم اگرشما به هر علتی تمایل نداشته باشید که از حق تقدم های خود استفاده کنید می توانید در این بازه زمانی ۲ ماهه حق تقدم های خود را به سرمایه گذاران دیگر بفروشید. این حق تقدم ها مثل سهام عادی در بورس قابل معامله هستند. مثلا حق تقدم ایران خودرو با نماد خودرو، با نماد خودروح معامله می شود. قیمت حق تقدم به اندازه آورده شما (معمولا ۱۰۰۰ ریال) از قیمت روز سهم اصلی در بازار کمتر است.

نکته:

اگر شما به هر علتی مبلغ اسمی سهام را پرداخت نکنید و همچنین حق تقدم خود را نیز به فروش نرسانید، پس از اتمام مهلت پذیره نویسی حق تقدم سهام شما به فروش می رود.یعنی شرکت حق تقدم های استفاده نشده را از طریق بورس به فروش می رساند و مبلغ حاصل از فروش را بعد از کسر کارمزدها به حساب شما واریز می کند. قیمت فروش در این مواقع معمولا نزدیک به قیمت روزهای آخر پذیره نویسی حق تقدم هاست.

افزایش سرمایه

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، شرکت دارایی های ثابت مشهود خود را نظیر زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات، سرمایه گذاری ها و … را مورد تجدید ارزیابی قرار می دهند. با این کار ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه به روز می شود. در نتیجه از آنجایی که معادله حسابداری در ترازنامه باید برقرار باقی بماند و بدهی های شرکت نیز تغییری نکرده، سرمایه شرکت باید افزایش پیدا بکند تا این معادله برقرار بماند.در این روش نیز پولی به شرکت وارد نمی شود و فقط یک عملیات حسابداری در صورتهای مالی شرکت رخ می دهد. در این روش نیز به همان مقدار که تعداد سهام شما افزایش پیدا می کند قیمت آن کاهش پیدا می کند، در نتیجه تغییری در دارایی شما رخ نمی دهد.

روش صرف سهام

در این روش، شرکت سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش رسانده و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را، به حساب اندوخته منتقل و یا در ازای آن سهام جدید، به سهامداران قبلی میدهد.

در افزایش سرمایه به روش صرف سهام بجای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی، پذیره نویسی سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار انجام میگیرد. منظور از صرف سهام، اضافه ارزش سهام یعنی ما به التفاوت ارزش بازاری و اسمی سهام میباشد. شرکت در خصوص صرف سهام سه کار می توانند انجام دهند:

 • انتقال اضافه ارزش به اندوخته شرکت
 • تقسیم نقدی اضافه ارزش به سهامداری قبلی
 • دادن سهام جدید به سهامداران قبلی
 • در مورد فروش هم دو کار می توانند انجام دهند
 • فروش با حفظ حق تقدم
 • فروش با سلب حق تقدم

کدام نوع افزایش سرمایه برای شرکت‌ها بهتر است؟

از آنجایی که ساختار شرکتها با یکدیگر تفاوت دارد، در نتیجه هر شرکت پیچیدگی های خاص خودش را دارد. پس نمی توان یک نسخه کلی برای همه شرکتها در نظر گرفت. اما به صورت کلی آن نوع از افزایش سرمایه که باعث شود منابع جدید به شرکت وارد شود می تواند وضعیت بهتری را برای شرکت ایجاد کند. پس افزایش سرمایه از آورده نقدی و از طریق صرف سهام می تواند به صورت کلی بهتر قلمداد شود. همچنین روش تجدید ارزیابی دارایی ها از آنجایی که عملا پولی وارد شرکت نمی شود، صرفا یک عملیات حسابداری برای بهبود صورتهای مالی شرکت محسوب می شود. روش سود انباشته نیز مزیت اصلی که دارد این است که باعث می شود حداقل سود انباشته شرکت از آن خارج نشود و در شرکت باقی بماند و مورد استفاده قرار گیرد.

1398/08/01
سفته

سفته یک ابزار مالی است که حاوی یک وعده نوشته شده توسط یک طرف (صادرکننده یا سازنده یادداشت) برای پرداخت مبلغی معین به طرف دیگر به صورت تقاضا یا در یک تاریخ مشخص در آینده است. یک اوراق بهادار معمولا شامل تمام شرایط مربوط به بدهی، مانند مبلغ اصلی، نرخ بهره، تاریخ رسمی، تاریخ و محل صدور و امضای صادر کننده است.

ضمانت نامه ها ابزار بدهی هستند که شرکت ها و افراد را قادر می سازد تا از منابع دیگری از بانک بهره مند شوند. این منبع می تواند یک فرد یا یک شرکت باشد که مایل به حمل این یادداشت (و تامین مالی) تحت شرایط توافق شده است. در حقیقت، وقتی یک ضمانتنامه صادر می شود هرکسی وام دهنده می شود.و مؤسسات مالی می توانند آنها را صادر کنند.

یادداشت های اوراق بهادار، و همچنین اوراق بهادار، توسط کنوانسیون بین المللی 1930 تنظیم می شود، که همچنین تصریح می کند که اصطلاح "اوراق بهادار" باید در قسمت ابزار قرار گیرد و باید وعده پرداخت بدون قید و شرط را شامل شود.

یادداشت های اوراق بهادار که بی قید و شرط و قابل فروش هستند تبدیل به ابزار قابل بحث است که به طور گسترده در معاملات کسب و کار در کشورهای متعدد استفاده می شود.

یک ضمانتنامه معمولا توسط پول به دست می آید. هنگامی که بدهی به طور کامل تسویه می شود، باید توسط پرداخت کننده لغو شود و به صادر کننده بازگردد.

سفته برای دانشجویان

بسیاری از افراد اولین سفته‌های خود را به عنوان بخشی از روند دریافت وام دانشجویی امضا می کنند. وام دهنده های خصوصی معمولا دانشجویان را مجبور می کنند که اوراق بهادار را برای هر وام جداگانه امضا کنند. با این حال، بعضی از مدارس اجازه می دهند وام گیرندگان وام دانشجویان یک اوراق بهادار اصلی را امضا کنند. پس از آن، وام گیرنده دانشجویی می تواند چندین وام دانشجویی دریافت کند تا مدرک معتبر بودن دانش آموز را تایید کند.

اوراق قرضه وام دانشجویی حقوق و مسئولیت های وام گیرندگان دانشجویی را شرح می دهد و همچنین شرایط وام. برای مثال، با امضای یک اسکناس اصلی برای وام های دانشجویی ، دانش آموز وعده می کند که مبلغ وام و پرداخت سود و هزینه را به اداره آموزش و پرورش بازپرداخت کند. مدرک ضمانتنامه همچنین شامل اطلاعات تماس شخصی و اطلاعات استخدامی دانش آموز و همچنین نام و اطلاعات تماس برای مراجع شخصی دانش آموز است.

ارائه سفته برای رهن 

صاحبان خانه معمولا از وام مسکن خود به عنوان یک وظیفه برای بازپرداخت پولی که قرض گرفته شده برای خرید مسکن خود را میپردازند. اما در واقع، این یک تعهد است که آنها نیز به عنوان بخشی از فرایند تأمین مالی، امضا می کنند که نشان دهنده وعده پرداخت وام و شرایط بازپرداخت است. ضمانت ضمنی میزان بدهی، نرخ بهره و هزینه های دومی را تعیین می کند. در این صورت وام دهنده ضمانت را تا زمانی که وام مسکن پرداخت می شود، نگه دارد. بر خلاف اعتبار و یا وام مسکن خود، ضمانت در اسناد زمین ثبت نشده است.

ضمانتنامه همچنین می تواند راهی باشد که افرادی که واجد شرایط دریافت وام نیستند هم  یک خانه را خریداری کنند.

اعتبار شرکت

یادداشت های اعتباری معمولا در کسب و کار به عنوان وسیله نقلیه کوتاه مدت استفاده می شود. به عنوان مثال، هنگامی که یک شرکت چندین محصول را فروخت، اما هنوز مبلغی برای آنها پرداخت نکرده، ممکن است پول نقد کم و قادر به پرداخت بدهی ها نباشد. در این مورد، ممکن است از آنها بخواهید که ضمانتی را که می تواند در زمان آینده پس از جمع آوری بدهی های حسابداری خود، برای پول نقد در نظر بگیرد، قبول می کند. درعوض، ممکن است از بانک برای پول نقد در برابر اوراق بهادار درخواست کند که در آینده پرداخت شود.

سرمایه گذاری در یادداشت های اعتباری

سرمایه گذاری در اوراق بهادار، حتی در صورت عقب افتادگی وام مسکن نیز خطرآفرین است. برای کمک به کاهش این خطرات، یک سرمایه گذار نیازاست که این یادداشت را ثبت کند یا آن را تأیید کند تا این تعهد به صورت عمومی ثبت شده و قانونی باشد.

این یادداشت ها تنها به سرمایه گذاران شرکت های بزرگ یا پیچیده ارائه می شود که می توانند ریسک های خود را مدیریت کنند و پول لازم برای خرید این برگه را داشته باشند. پس از اینکه یک سرمایه گذار با شرایط ضمانتنامه موافقت کرد، می تواند آن را به یک سرمایه گذار دیگر منتقل کند.

A promissory note is a financial instrument that contains a written promise by one party (the note's issuer or maker) to pay another party (the note's payee) a definite sum of money, either on demand or at a specified future date. A promissory note typically contains all the terms pertaining to the indebtedness, such as the principal amount, interest rate, maturity date, date and place of issuance, and issuer's signature.

 

1398/01/13
سود سهام

سود سهام پولی است که به طور معمول، به سهامداران به عنوان بخشی از درآمد فعلی شرکت یا سود انباشته شده پرداخت می شود. تمام سود سهام باید توسط هیئت مدیره اعلام شود، و آنها به عنوان درآمد برای دریافت کنندگان مالیاتی هستند. سرمایه گذاران بلند مدت که می خواهند سود خود را به حداکثر برسانند می توانند سود سهام خود را دوباره سرمایه گذاری کنند. اکثر کارگزاران گزینه ای برای سرمایه گذاری مجدد و یا دریافت سود نقدی را ارائه می دهند.


تقسیم سود نقدی  یک راه معمول برای شرکت ها برای بازگشت سرمایه به سهامداران خود در قالب پرداخت های نقدی دوره ای به طور معمول، به صورت سه ماهه است. در حالی که بسیاری از شرکت ها سود سهام را به طور منظم پرداخت می کنند، سود سهام ویژه ای وجود دارد که پس از وقایع خاص غیر از تکرار، مانند حل و فصل حقوقی یا قرض گرفتن پول برای توزیع های بزرگ و یک بار نقدی، به سهامداران توزیع می شود. هر شرکت خط مشی تقسیم سود خود را ایجاد می کند و اگر سود تقسیم یا افزایش ضروری باشد، به صورت دوره ای ارزیابی می شود، سود نقدی به صورت سهمیه ای پرداخت می شود.

سود سهام

زمان پرداخت سود سهام

یک هیئت مدیره شرکت اعلامیه سود سهام نقدی را اعلام می کند، که مستلزم پرداخت یک مقدار مشخصی از پول برای هر سهام معمول است. پس از آن، یک تاریخ ثبت می شود، که تاریخی است که یک شرکت سهامداران را در رکورد تعیین می کند. علاوه بر این، بورس اوراق بهادار یا دیگر سازمان های اوراق بهادار مناسب تعیین تاریخ صدور سابق سود سهام، که معمولا دو روز کاری قبل از تاریخ ثبت است. یک سرمایه گذار که سهام عادی را قبل از تاریخ سابق سود سهام خریداری کرده است، حق تقدم سود نقدی را دارد.

ویژگی های شرکت های پرداخت سود سهام

شرکت هایی که سود سهام را پرداخت می کنند، معمولا از جریان های نقدی پایدار برخوردار هستند و کسب و کارشان معمولا فراتر از مرحله رشد است. این به طور جزئی توضیح می دهد که چرا شرکت های رشد سود سهام را پرداخت نمی کنند؛ آنها به این بودجه نیاز دارند تا عملیات خود را گسترش دهند، کارخانه ها را بسازند و پرسنل خود را افزایش دهند. برخی از شرکت های پرداخت کننده سود سهام می توانند تا حد امکان به هدف های پرداخت سود تقسیم شوند که بر اساس سود سالیانه تولید شده است. به عنوان مثال، بانک ها معمولا درصد مشخصی از سود خود را به شکل سود سهام نقدی پرداخت می کنند. اگر سود کاهش یابد، سیاست های سود سهام می تواند به زمان های بهتر به تعویق بیفتد.

سود سهام

حسابداری برای سود سهام

هنگامی که یک شرکت تقسیم سود را اعلام می کند، درآمد ناپایدار خود را به حساب می آورد و اعتبار حساب بدهی به نام سود تقسیم می شود. در تاریخ پرداخت، این شرکت سود سهام را با پرداخت بدهی معکوس می کند و حساب نقدی خود را برای خروج پول نقد اختصاص می دهد. سود نقدی هیچ تاثیری بر گزارش سود خالص شرکت ندارد. با این حال، حقوق و دستمزد سهامداران شرکت را با همان مبلغ کم می کنند. شرکت ها باید هر گونه سود نقدی را به عنوان پرداخت در بخش فعالیت های مالی در گزارش گردش پول نقد خود گزارش دهند.مقایسه سود

مقایسه سود سهام نقدی در شرکت ها

ساده ترین راه برای مقایسه سود نقدی در شرکت ها این است که به دنبال سود سهام 12 ماهه که به عنوان سود سهام شرکت در هر سهم برای آخرین دوره 12 ماهه تقسیم بر قیمت فعلی سهام خود را محاسبه کنید. این استاندارد اندازه گیری سود سهام نقدی را در رابطه با قیمت یک سهام معمول مشخص می کند.

A cash dividend is funds or money paid to stockholders generally as part of the corporation's current earnings or accumulated profits. The board of directors must declare the issuing of all dividends and decide if the dividend payment should remain the same or change. Long-term investors who want to maximize their gains can reinvest their dividends. Most brokers offer a choice to reinvest or accept cash dividends.

Investors must report dividend earning, and they are taxable as income for the recipients. IRS Form 1099-DIV will list the total amount of reportable dividend earnings.

1398/01/11
ترکیب بندی

ترکیب بندی فرایندی است که در آن درآمد دارایی، از سود یا سود سرمایه، دوباره سرمایه گذاری می شود تا در طول زمان درآمد بیشتری کسب کند. این رشد، محاسبه شده با استفاده از توابع نمایشی، به این دلیل اتفاق می افتد که سرمایه گذاری درآمد حاصل از هر دو اصل اولیه و درآمد انباشته شده از دوره های قبل را ایجاد می کند.

ترکیب بندی معمولا به افزایش ارزش یک دارایی به دلیل سود حاصل از هر دو سود اصلی و انباشته شده اشاره دارد. این پدیده، که یک تحقق مستقیم از مفهوم ارزش پول در زمان (TMV) است، نیز به عنوان سود مرکب شناخته می شود. منافع مشترک در هر دو دارایی و بدهی کار می کند. در حالیکه ترکیب شدن ارزش یک دارایی را سریعتر می کند، می تواند مقدار پولی را که وام گرفته است، افزایش دهد، زیرا منافع در هزینه های اصلی و قبول نشده قبول نمی شود.

برای نشان دادن چگونگی ترکیب کردن کارها، فرض کنید 10،000 دلار در یک حساب کاربری ذخیره می شود که سالیانه 5٪ آن را پرداخت می کند. پس از سال اول یا دوره ترکیب، کل حساب، موجودی در حساب تا 10،500 دلار افزایش یافته است، یک بازتاب ساده از $ 500 در بهره اضافه شده به $ 10،000 اصل. در سال دوم، حساب 5٪ رشد را در هر دو اصل اصلی و 500 دلار از سود سال اول را متوجه می شود، که در نتیجه سود سال دوم 525 دلار و تعادل 11،025 دلار است. پس از 10 سال، با فرض عدم خروج و نرخ ثابت 5٪، حساب تا 16،288.95 دلار افزایش خواهد یافت.

ترکیب به عنوان مبنای ارزش آینده

فرمول ارزش آینده (FV) یک دارایی فعلی به مفهوم بهره مرکب بستگی دارد. ارزش فعلی دارایی، نرخ بهره سالانه و فرکانس ترکیب (یا تعداد دوره های ترکیب) در هر سال و تعداد کل سال ها را در نظر می گیرد. فرمول تعمیم یافته برای بهره مرکب عبارت است از:

FV = PV x [1 + (i / n)] (n x t)، جایی که:

FV = ارزش آینده

PV = ارزش فعلی

I = نرخ بهره سالانه

n = تعداد دوره های ترکیب در سال

t = تعداد سالها

مثال از افزایش دوره های ترکیب

اثرات ترکیب شدن تقویت شده به عنوان فرکانس ترکیب افزایش می یابد. فرض یک دوره زمانی یک ساله. دوره های ترکیبی تر در طول یک سال، بالاترین ارزش سرمایه گذاری در آینده است، به طور طبیعی، دو دوره ترکیب در سال بهتر از یک است و چهار دوره ترکیب در سال بهتر از دو است.

همانطور که واضح است، ارزش آینده با حاشیه کوچکتر افزایش می یابد حتی به این دلیل که تعداد دوره های ترکیب در سال به طور قابل توجهی افزایش می یابد. فرکانس ترکیب شدن در طول مدت زمانی تعیین شده، تأثیر محدودی بر رشد سرمایه گذاری دارد.

نمونه ای از استراتژی سرمایه گذاری

ترکیب بندی برای تامین مالی حیاتی است و سود حاصل از اثرات آن انگیزه بسیاری از استراتژی های سرمایه گذاری است. به عنوان مثال، بسیاری از شرکت ها برنامه های بازپرداخت سود تقسیمی را ارائه می دهند که به سرمایه گذاران اجازه می دهد دوباره سود نقدی خود را برای خرید سهام اضافی خریداری کنند. بازده سرمایه گذاری بیشتر در این سهام تقسیم سود سهام، سرمایه گذاران بازده می شود، زیرا افزایش تعداد سهام به طور مداوم درآمد های آینده، با فرض سود سهام ثابت از پرداخت سود تقسیم می شود.

سرمایه گذاری در سهام رشد سود سهام در حالی که سرمایه گذاری مجدد به سود سهام می افزاید، لایه دیگری از ترکیب این استراتژی را اضافه می کند که برخی از سرمایه گذاران به عنوان "ترکیب دوگانه" به آن اشاره می کنند. در این مورد، سود سهام نه تنها برای خرید سهام بیشتر سرمایه گذاری می شود، بلکه این رشد سود سهام نیز افزایش سود سهام خود را افزایش می دهد.

Composition is a process in which the income of an asset, from a profit or a capital gain, is reinvested in order to earn more income over time. This growth, calculated using demonstration functions, occurs because investment generates revenue from both the original principles and accumulated revenue from previous periods.

The composition usually refers to the increase in the value of an asset, because of the profit from both primary and accumulated profits. This phenomenon, which is a direct realization of the concept of the value of money at the time (TMV), is also known as compounded profits. Common interests in both assets and liabilities work. While combining the value of an asset faster, it can increase the amount of money that a borrower has borrowed since the benefits are not accepted at the expense of the principal.

1398/01/10
دارایی کسب و کار

دارایی کسب و کار شامل بسیاری از دسته بندی ها مانند وسایل نقلیه، املاک و مستغلات، کامپیوتر، مبلمان اداری و سایر وسایل است و در ترازنامه شرکت به عنوان اقلام مالکیت ذکر شده اند و اکثر آنها می توانند در بخش سال خرید درج شوند.

دارایی های تجاری متفاوت از هزینه های کسب و کار است که به سادگی کسر می شوند؛ به همین ترتیب، دارایی های کسب و کار بلند مدت، مانند املاک و مستغلات، متفاوت از دارایی های فعلی مانند بدهی ها هستند.

یک دارایی کسب و کار یک قطعه از اموال یا تجهیزات است که به طور انحصاری یا عمدتا برای استفاده تجاری خریداری شده است. دسته های مختلف دارایی ها شامل فعلی و غیر جاری، کوتاه مدت و بلند مدت، عملیاتی و سرمایه، و ملموس و نامحسوس وجود دارد. دارایی های کسب و کار به صورت تفصیلی ارزیابی می شوند و در صورتحساب موجود می باشند که می تواند در گزارش سالیانه شرکت مشاهده شود. دارایی های تجاری در ترازنامه در قیمت تاریخی و نه ارزش بازار فهرست شده اند.

دارایی کسب و کار

انواع دارایی های کسب و کار و دسته بندی ها

مدیریت دارایی های تجاری، مسلما یکی از مهمترین مشاغل مدیریت شرکت است. به همین ترتیب، حسابداری این دارایی ها برای موفقیت تجاری حیاتی است. دارایی ها در ترازنامه به ترتیب نقدینگی ذکر شده اند. دارایی های بلند مدت یا غیر فعال در زیر دارایی های فعلی ذکر شده اند.

دارایی کسب و کار به دو بخش در ترازنامه تقسیم می شوند: دارایی های فعلی و دارایی های غیر فعال. دارایی های کنونی دارایی های تجاری هستند که طی یک سال به صورت نقدی تبدیل می شوند، مانند پول نقد، اوراق بهادار قابل فروش، حساب های دریافتنی و موجودی. این دارایی ها ممکن است برای مدت کوتاهی ارزش داشته باشند اما هنوز به عنوان دارایی های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. دارایی های غیرمستقیم یا دارایی های بلند مدت دارایی هایی هستند که انتظار می رود ارزش آن بیش از یک سال باشد. به عبارت دیگر، این شرکت قصد ندارد در سال جاری به فروش و یا تبدیل دیگر این دارایی ها متعهد شود. دارایی های غیر دارایی به طور کلی به عنوان دارایی های سرمایه گذاری به حساب می آیند زیرا هزینه ها در طول عمر دارایی در فرآیندی به نام استهلاک به حساب می آیند این شامل دارایی هایی مانند اموال، ساختمان ها و تجهیزات می شود.

دارایی کسب و کار

استهلاک دارایی های تجاری

دارایی های مادی و یا فیزیکی از بین می روند، در حالی که دارایی کسب و کار، نامشهود می شوند. دارایی های تجاری نامتجانس شامل دارایی هایی مانند حسن نیت، نام تجاری، اختراع و نرم افزار می باشد. روش استفاده شده برای محاسبه هزینه استهلاک بسیار شبیه آن است که برای استهلاک باشد. تفاوت بین هزینه دارایی و ارزش رستگاری بر اساس عمر مفید دارایی تقسیم می شود. اگر یک کامیون عمر مفید 10 ساله داشته باشد، هزینه 100،000 دلار و ارزش سالیانه 10،000 دلار، هزینه استهلاک به مبلغ 100000 دلار به ازای 10،000 دلار تقسیم بر 10 یا 9000 دلار در سال محاسبه می شود. به عبارت دیگر، به جای خالی کردن کل مبلغ دارایی، دارایی های کسب و کار سرمایه دار تنها با کسری از هزینه کامل هر ساله هزینه می شود.

Business assets span many categories, such as vehicles, real estate, computers, office furniture and other fixtures, and they are listed on the firm's balance sheet as items of ownership, and most can be written off and either depreciated or expensed under in the year of purchase.

Business assets are different from business expenses, which are simply deducted; likewise, long-term business assets, such as real estate, are different from current assets such as receivables.

1398/01/07
رشد اقتصادی کسب و کار

رشد اقتصادی کسب و کار برای رشد اقتصادی کسب و کار چه چیزی مهم است؟

سودآوری و رشد اقتصادی مهم و ضروری برای موفقیت و کسب و کار باقی می ماند، هر دو برای یک شرکت برای زنده ماندن و جذاب کردن سرمایه گذاران و تحلیل گران هستند. البته سودآوری، برای وجود شرکت حیاتی است، اما رشد برای بقای طولانی مدت حیاتی است.

سودآوری

سود خالص شرکت درآمد است پس تمام هزینه های مربوط به تولید و فروش محصولات کسر می شود. سود "پول در بانک" است. این به طور مستقیم به صاحبان یک شرکت یا سهامداران منتهی می شود یا در شرکت دوباره سرمایه گذاری می شود. سود برای هر شرکت، اهداف اصلی است و با یک شرکت که ابتدا سرمایه گذاران یا تامین مالی ندارد، سود تنها سرمایه شرکت می باشد.

بدون سرمایه کافی و یا منابع مالی مورد استفاده برای حفظ و اجرای یک شرکت، شکست کسب و کار قریب الوقوع است. هیچ کسب و کار برای زمان قابل توجهی بدون سود انجام نمی شود، اگر چه اندازه گیری سودآوری شرکت، هم فعلی و هم آینده، در ارزیابی شرکت حیاتی است.

رشد اقتصادی

اگرچه یک شرکت می تواند برای یک زمان برای تامین مالی خود از مالیات استفاده کند، در نهایت یک مسئولیت است، نه یک دارایی.

بیانیه ی درآمد نشان می دهد نه تنها سودآوری شرکت، بلکه هزینه ها و هزینه های آن در یک دوره ی خاص، معمولا طی یک سال است. برای محاسبه سودآوری، گزارش سودآوری ضروری است برای ایجاد یک نسبت سودآوری. تعدادی از نسبت های سودآوری مختلف را می توان محاسبه کرد که از آن برای تجزیه و تحلیل وضعیت مالی شرکت.

رشد

تعیین و تمرکز بر سودآوری در ابتدای یا شروع یک شرکت ضروری است. از سوی دیگر، رشد بازار و فروش ابزار دستیابی به آن سودآوری اولیه است. شناسایی فرصت های رشد باید بعد از یک شرکت فراتر از مرحله راه اندازی، مورد مهم بعدی در لیست لیست شرکت قرار گیرد.

رشد کسب و کار اساسا یک گسترش، ساختن این شرکت بزرگتر، افزایش بازار آن و در نهایت تبدیل آن به سودآوری است. با توجه به برخی از آمار مربوطه، مانند فروش کلی، تعداد کارکنان، سهم بازار و گردش مالی، امکان سنجی رشد امکان پذیر است.

رشد اقتصادی

اگرچه سودآوری فعلی یک شرکت ممکن است خوب باشد، فرصت هایی برای رشد همیشه باید مورد بررسی قرار گیرد، زیرا آنها فرصت هایی برای سودآوری کلی را ارائه می دهند و تحلیل گران و سرمایه گذاران بالقوه یا سرمایه گذاران فعلی را در شرکت علاقه مند می کنند.

دانستن شرایط فعلی هر شرکت برای ایجاد استراتژی رشد موفق ضروری است. اگر یک شرکت دارای بیش از حد بسیاری از نقاط ضعف، مانند عملکرد، فروش یا قابل فروش بودن باشد، تلاش زودرس برای رشد، در نهایت می تواند کسب و کار را سقوط دهد. گام اول تحکیم بازارهای فعلی است، که اساسا به معنی توقف وضعیت فعلی یک شرکت قبل از تلاش برای تغییر آن با رشد است.

سودآوری و رشد در هنگام کسب موفقیت در کسب و کار دست به دست می شود. سود کلیدی برای بقای پایه مالی به عنوان یک نهاد شرکت است، در حالی که رشد کلیدی برای سود و موفقیت درازمدت است.

To be successful and remain in business, both profitability and growth are important and necessary for a company to survive and remain attractive to investors and analysts. Profitability is, of course, critical to a company's existence, but growth is crucial to long-term survival.

A company's net profit is the revenue after all the expenses related to the manufacture, production and selling of products are deducted. Profit is "money in the bank." It goes directly to the owners of a company or shareholders, or it is reinvested in the company. Profit, for any company, is the primary goal, and with a company that does not initially have investors or financing, profit may be the corporation’s only capital.

1398/01/07
سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری این است که هزینه را در ترازنامه ثبت کنید تا متوجه به تأخیر افتادن و شناسایی کامل هزینه ها باشید. به طور کلی، سرمایه گذاری در هزینه ها سودمند است، زیرا شرکت هایی که دارایی های جدید با طول عمر طولانی دارند، می توانند هزینه ها را از بین ببرند.

یکی از مهمترین اصول حسابداری، اصل تطبیق است. اصل تطبیق بیان می کند که هزینه ها باید برای دوره ای که بدون هیچ هزینه ای (به عنوان مثال، پول نقد) پرداخت می شود، ثبت شود. شناخت هزینه های مربوط به دوره ای که در معرض آن قرار گرفته است، به کسب و کار اجازه می دهد تا مقدار های صرف شده برای تولید درآمد را شناسایی کند. برای دارایی هایی که بلافاصله مصرف می شوند، این روند ساده و منطقی است. با این حال، دارایی های بزرگ که مزایای اقتصادی آینده را ارائه می دهند فرصت های مختلفی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، شرکت یک کامیون تحویل دهنده بزرگ را برای عملیات روزانه خریداری می کند. انتظار می رود این کامیون ارزش بیش از 12 سال داشته باشد. در عوض صرفه جویی در هزینه کل کامیون هنگام خرید، قوانین حسابداری به شرکت ها اجازه می دهد که هزینه های دارایی را در طول عمر مفید خود (12 سال) بنویسند. به عبارت دیگر، دارایی به عنوان استفاده شده است. اکثر شرکت ها یک آستانه دارایی دارند، در حالیکه دارایی هایی که ارزش مشخصی دارند، به صورت خودکار به عنوان دارایی سرمایه مورد استفاده قرار می گیرند.

سرمایه گذاری

مزایای سرمایه گذاری

دارایی های سرمایه گذاری مزایای زیادی دارد. از آنجا که دارایی های بلند مدت هزینه زیادی دارند، هزینه های آن در دوره های آینده کاهش نوسانات قابل توجهی در درآمد، به ویژه برای شرکت های کوچک است. بسیاری از وام دهندگان به شرکت ها نیاز دارند نسبت بدهی خاصی به نسبت سرمایه گذاری داشته باشند. اگر دارایی های بلند مدت بلافاصله هزینه شود، می تواند نسبت مورد نیاز برای وام های موجود را به خطر بیندازد یا می تواند موجب جلوگیری را از دریافت وام های جدید شرکت ها شود. همچنین، سرمایه گذاری در هزینه ها باعث می شود تعادل دارایی شرکت بدون تأثیر بر تعادل بدهی آن افزایش یابد. در نتیجه، بسیاری از نسبت های مالی به نظر مطلوب است. با وجود این سود، نباید انگیزه برای سرمایه گذاری هزینه باشد.

سرمایه گذاری

استهلاک

فرایند نوشتن یک دارایی یا سرمایه گذاری در طول عمر آن، به عنوان استهلاک برای دارایی های نامشهود نامیده می شود. ارزش خالص ارزش خاصی را از دارایی هر سال کسر می کند تا ارزش کامل دارایی از ترازنامه ثبت شود. استهلاک هزینه ای است که در گزارش درآمد ثبت شده است آن را با "استهلاک انباشته شده" اشتباه نگیرید، که یک حساب انحرافی است. بیانیه خالص هزینه های استهلاک هزینه های دوره ای که در بیانیه سود گزارش شده است. حساب انحصاری انباشت حساب انحصاری مجموع هزینه تجمعی در هزینه های استهلاک ثبت شده در اظهارنامه های درآمد حاصل از خرید دارایی تا زمان مشخص شده در ترازنامه است.

To capitalize is to record a cost/expense on the balance sheet for the purposes of delaying full recognition of the expense.  In general, capitalizing expenses is beneficial as companies acquiring new assets with long-term lifespans can amortize the costs.

One of the most important principles of accounting is the matching principle. The matching principle states that expenses should be recorded for the period incurred regardless of when payment (e.g., cash) is made. Recognizing expenses in the period incurred allows businesses to identify amounts spent to generate revenue.  For assets that are immediately consumed, this process is simple and sensible.  However, large assets that provide a future economic benefit present a different opportunity. For example, a company purchases a large delivery truck for daily operations.

1398/01/05
توابع اولیه بازار بورس

بازار بورس عمدتا به وظایف زیر عمل می کند:

معامله عادلانه در معاملات بورس اوراق بهادار: بسته به قوانین استاندارد تقاضا و عرضه، بورس اوراق بهادار نیاز به اطمینان از اینکه همه شرکت کنندگان علاقه مند به بازار دسترسی سریع به داده ها را برای تمام سفارشات خرید و فروش دارند و در نتیجه به قیمت گذاری منصفانه و شفاف اوراق بهادار کمک می کند. علاوه بر این، باید هماهنگی کارآمد سفارشات خرید و فروش مناسب را انجام دهد.

به عنوان مثال، ممکن است سه سهم خریداری شده باشد که سفارش های خرید سهام مایکروسافت را با قیمت 100 دلار، 105 دلار و 110 دلار به فروش می رسانند و ممکن است چهار فروشنده باشند که مایل هستند سهام مایکروسافت را با قیمت 110 دلار، 112 دلار، 115 دلار و 120 دلار به فروش برسانند. تبادل (از طریق سیستمهای تجارت اتوماتیک که توسط کامپیوتر کار می کنند) باید اطمینان حاصل کنیم که بهترین خرید و بهترین فروش با هم برابر هستند که در این صورت 110 دلار برای مقدار معینی از تجارت است.

کشف هزینه موثر: بازار بورس نیاز به حمایت از یک ساز و کار موثر برای کشف قیمت دارد که اشاره به تصمیم گیری قیمت مناسب یک امنیت است و معمولا با ارزیابی عرضه و تقاضای بازار و سایر عوامل مرتبط با معاملات انجام می شود. بگو، یک شرکت نرم افزاری با قیمت 100 دلار معامله می کند و دارای سرمایه 5 میلیارد دلاری است. یک خبر نشان می دهد که تنظیم کننده اتحادیه اروپا مبلغی معادل 2 میلیارد دلار را در این شرکت اعمال کرده است که اساسا به معنی آن است که 40 درصد ارزش شرکت در معرض تخریب قرار می گیرد. در حالی که ممکن است بازار سهام محدوده قیمت معاملات را از 90 دلار و 110 دلار به قیمت سهم شرکت تحمیل کند، باید محدودیت قیمت مجاز را برای تغییر احتمالی قیمت سهام تغییر دهد، در غیر این صورت سهامداران ممکن است برای تجارت قیمت منصفانه تلاش کنند.

بازار بورس

تعمیر و نگهداری نقدشوندگی: در حالی که تعداد خریداران و فروشندگان برای یک امنیت مالی خاص، از بازار سهام کنترل نمی شود، باید اطمینان حاصل شود که هرکسی واجد شرایط و مایل به تجارت است، دسترسی سریع به سفارشات را داشته باشد.

امنیت و اعتبار معاملات: در حالی که تعداد بیشتری از شرکت کنندگان برای کارکرد کارآمد بازار مهم هستند، بازار باید اطمینان یابد که تمام شرکت کنندگان تأیید شده و با قوانین و مقررات لازم مطابقت دارند، و هیچ جایگاهی برای هر یک از طرفین وجود ندارد . علاوه بر این، باید اطمینان حاصل شود که تمام نهادهای مرتبط در بازار نیز باید از قوانین پیروی کنند و در چارچوب قانونی ارائه شده توسط تنظیم کننده کار کنند.

پشتیبانی از همه انواع مشارکت کنندگان: بازار توسط شرکت های مختلفی تشکیل شده است که شامل سازندگان بازار، سرمایه گذاران، معامله گران، دلالان و بیمه گران هستند. همه این شرکت کنندگان در بازار سهام با نقش ها و عملکرد های مختلف کار می کنند. به عنوان مثال، یک سرمایه گذار می تواند سهام خود را خریداری کند و آن سالها طول بکشد، در حالی که یک معامله گر ممکن است در عرض چند ثانیه ورود و خروج کند. یک سازنده بازار نقدینگی لازم را در بازار فراهم می کند، در حالی که ممکن است مایل به تجارت در مشتقات برای رفع خطر درگیر در سرمایه گذاری باشد. بازار سهام باید اطمینان حاصل کند که همه این شرکت کنندگان قادر به انجام یکپارچه نقش مورد نظر خود هستند، تا اطمینان حاصل شود که بازار به طور موثر عمل می کند.

حفاظت سرمایه گذاران: همراه با سرمایه گذاران ثروتمند و نهادی، تعداد زیادی از سرمایه گذاران کوچک نیز از سوی بازار سهام برای سرمایه گذاری های کوچک خود سود می برند. این سرمایه گذاران ممکن است دانش مالی محدودی داشته باشند و ممکن است کاملا از مشکلات سرمایه گذاری در سهام و دیگر فهرست های ذکر شده آگاه نباشند.

بازار بورس

بورس اوراق بهادار باید اقدامات لازم را برای ارائه محافظت لازم برای سرمایه گذاران جهت جلوگیری از زیان مالی و اطمینان از اعتماد مشتری انجام دهد. به عنوان مثال، یک بورس اوراق بهادار می تواند سهام در بخش های مختلف را بسته به پروفایل ریسک خود طبقه بندی کند و اجازه سرمایه گذاری مشترک را در سهام با خطر بالا محدود یا غیر تجاری کند. مشتقات، که همچنین به عنوان سلاح های کشتار جمعی توصیف می شوند، برای همه نیستند، زیرا ممکن است خیلی بیشتر از آنچه که برای آن شرط می کنند، از دست بدهند. تبادل اغلب محدودیت هایی را برای جلوگیری از افراد با درآمد و دانش محدود از رسیدن به شرط های خطرناک مشتقات اعمال می کند.

مقررات متعادل شرکت ها: کار شرکت های ذکر شده تا حد زیادی تنظیم می شود و معاملات آنها توسط تنظیم کننده های بازار نظیر کمیسیون اوراق بهادار نظارت می شود. علاوه بر این، مبادلات همچنین الزامات خاصی را اعطا می کنند، مانند گزارش های مالی سه ماهه و گزارش های فوری از هر تحول مربوطه برای اطمینان از همه شرکت کنندگان در بازار از رویدادهای شرکت آگاه شوند. عدم پیروی از مقررات می تواند منجر به تعلیق معاملات توسط مبادلات و سایر اقدامات انضباطی شود.

A stock market primarily serves the following functions:

Fair Dealing in Securities Transactions: Depending on the standard rules of demand and supply, the stock exchange needs to ensure that all interested market participants have instant access to data for all buy and sell orders thereby helping in the fair and transparent pricing of securities. Additionally, it should also perform the efficient matching of appropriate buy and sell orders. For example, there may be three buyers who have placed orders for buying Microsoft shares at $100, $105 and $110, and there may be four sellers who are willing to sell Microsoft shares at $110, $112, $115 and $120. The exchange (through their computer operated automated trading systems) needs to ensure that the best buy and best sell are matched, which in this case is at $110 for the given quantity of trade.

1398/01/04