ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی

تاریخ انتشار: 1402/11/24

فرآیند ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی

١ - پیش ثبت نام الکترونیک: نقطه شروع فرایند ثبت نام الکترونیک مرحله پیش ثبت نام می باشد. در این مرحله اطلاعات پایه ای از شما دریافت می شود. در ادامه پس از تکمیل اطلاعات درخواستی و فشردن کلید تایید نهایی وارد مرحله بعدی خواهید شد. چنانچه تا هفت روز اطلاعات خود را تایید ننمایید پرونده ایجاد شده به صورت خودکار حذف خواهد شد.

٢ - صحت سنجی اطلاعات: در این مرحله بخشی از اطلاعات ثبت شده شما در مرحله پیش ثبت نام از منابع مختلف سازمانی استعلام و بررسی شده و صحت آن مورد آزمون قرار خواهد گرفت. چنانچه به هر دلیل در اطلاعات مغایرتی یافت شود، موضوع با پیامک به شما اطلاعات داده شده و شما مجدد باید وارد سامانه پیش ثبت شده و مرحله یک را تکرار نمایید.

٣ - تولید و ارسال اطلاعات کاربری: چنانچه اطلاعات اولیه پیش ثبت نام شما مورد تایید سازمان قرار گیرد برای شما یک نام کاربری و کلمه عبور ایجاد خواهد شد. این اطلاعات به صورت پیامک روی شماره تلفن همراه ثبتی شما ارسال خواهد شد. باید دقت داشت اطلاعات کاربری محرمانه بوده و مسئولیت سوء استفاده از آن برعهده شما خواهد بود.

٤ - ثبت نام الکترونیک: پس از دریافت اطلاعات کاربری شما باید وارد سامانه ثبت نام شوید. پس از ورود باید اطلاعات تکمیلی در خصوص بنگاه اقتصادی خود را در فرم های این سامانه تکمیل نمایید. همچنین می توانید اطلاعات پایه که در مرحله ثبت نام ثبت کرده اید ویرایش نمایید. در نهایت پس از تکمیل همه اطلاعات خواسته شده کلید تایید نهایی را فشار دهید.

ثبت نام سامانه مودیان

نکات مهم قبل از شروع فرایند ثبت نام الکترونیک

• ثبت نام الکترونیک و در نهایت تخصیص شماره اقتصادی از طرف سازمان امور مالیاتی کاملا رایگان صورت می پذیرد و هرگونه درخواست وجوه به عنوان این سازمان از این بابت غیر قانونی است.

• اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع قانون مالیات های مستقیم (و کلیه اصلاحیه های بعدی) مکلفند نسبت به ثبت نام در نظام مالیاتی کشور اقدام نمایند.

• صاحبان مشاغل مکلف به ثبت نام، می بایست برای هر واحد شغلی یا برای هر محل، جداگانه در نظام مالیاتی ثبت نام نمایند.

تبصره: چنانچه صاحبان مشاغل بر اساس مجوز صادره از طرف مراجع ذی صلاح، بیش از یک محل فعالیت برای همان مجوز داشته باشند، برای تمامی این محل ها فقط یک ثبت نام صورت خواهد گرفت و بنابر اعلام مودی یکی از این محل ها، به عنوان محل اصلی فعالیت مشخص و سایر محل ها به عنوان شعبه منظور خواهد شد. در صورت عدم انتخاب مودی، تعیین محل اصلی فعالیت به تشخیص سازمان خواهد بود.

تبصره: چنانچه صاحبان مشاغل در یک محل بیش از یک فعالیت شغلی داشته باشند، مکلف به یک ثبت نام برای کلیه فعالیت های شغلی محل مذکور می باشند.

تبصره: در مورد کارگاه ها و واحد های تولیدی که نوع فعالیت آنان ایجاد دفتر یا فروشگاه در یک یا چند محل دیگر را اقتضاء نماید، مودی می تواند برای کلیه محل های مذکور یک ثبت نام به نشانی که به عنوان محل اصلی فعالیت اعلام می نماید ، انجام و یک فقره اظهارنامه برای کلیه درآمدهای حاصل از فعالیت های خود تسلیم نماید. در این صورت برای مودی مزبور یک پرونده به نشانی که اعلام می نماید، تشکیل می شود.

• مشاغلی که به صورت مشارکت مدنی اعم از قهری یا اختیاری اداره می شوند، به عنوان یک مودی در نظام مالیاتی ثبت نام خواهند شد. صاحبان مشاغل مذکور مکلفند در زمان پیش ثبت نام، اطلاعات مورد نیاز کلیه شرکاء و نسبت سهم هر شریک را اعلام نمایند.

• مشمولین ثبت نام مکلفند هر گونه تغییرات از جمله انحلال، تعطیلی فعالیت، تغییر نام ، تغییر شغل، تغییر نشانی، تبدیل فعالیت انفرادی به مشارکتی و یا بالعکس ، تغییر شرکاء (اختیاری یا قهری) و یا سایر موارد را حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ انجام یا وقوع تغییرات به سازمان اعلام نموده و یا ثبت نام جدیدی انجام دهند.

• صاحبان مشاغل مشمول ثبت نام مکلفند مادامی که برای آنها شماره اقتصادی جدید صادر نشده است، حسب مورد از شماره ملی، شناسه مشارکت مدنی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی استفاده نماید.

تبصره: شناسه ملی ویژه اشخاص حقوقی به عنوان شماره اقتصادی منظور شده و مودی مکلف است از آن در کلیه معاملات خود استفاده نماید.

 

مراحل تصویری ثبت نام

در ابتدا شما باید به وب سایت سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نمایید.

سپس بر روی قسمت ثبت نام الکترونیک کلیک کنید . بخش مورد نظر در تصویر زیر مشخص شده است:
 

ثبت نام https://www.tax.gov.ir/

 


سپس وارد صفحه جدیدی می شوید . با اسکرول کردن به پایین صفحه بر روی دکمه قرمز رنگ ثبت نام کلیک کنید.
 

ثبت نام مالیات

 

اکنون وارد صفحه ای میگردید که باید اطلاعات مورد نظر را در آن تکمیل کنید. در اینجا شما باید نوع مودی را بر حسب نیاز خود حقیقی یا حقوقی یا موارد دیگر را انتخاب کنید. مانند تصویر زیر:
 

ثبت نام مالیات

 


پس از تکمیل اطلاعات عکس فوق و کلیک بر روی دکمه ورود به ثبت نام ، وارد صفحه زیر خواهید . که باید اطلاعات موجود در ستون سمت چپ را تکمیل نمایید و بر روی دکمه پیش ثبت نام جدید کلیک نمایید.
 

ثبت نام مالیات

 


حال وارد صفحه ای میگردید که از شما کُد فعال سازی که به شماره موبایل وارد شده شما ارسال گردیده است را از شما میخواهد . کد فعال سازی را وارد کنید و بر روی دکمه ثبت کد فعال سازی و ادامه کلیک کنید که در تصویر زیر آمده است :
 

ثبت نام مالیات

 

اکنون وارد صفحه دیگری خواهید شد که با توجه به نوع” انتخاب مودی “که در مراحل قبل انتخاب کرده بودید ، برای شما فرمی را ظاهر خواهد کرد که باید آن را تکمیل نمایید.برای مثال ما نوع مودی را حقوقی انتخاب کرده بودیم و فرم زیر برای ما نمایش داده شده است . فرم مورد نظر را تکمیل نمایید و بر روی دکمه استعلام اطلاعات و ادامه کلیک نمایید:
 

ثبت نام مالیات

 


حال وارد صفحه ای میشود که اطلاعات شما را نمایش میدهد . مانند تصویر زیر:
 

ثبت نام مالیات

 

با اسکرول کردن به پایین صفحه ، تعدادی اخطار را می بینید که نواقص پرونده شما را نشان میدهد ( مانند تصویر زیر)

ثبت نام مالیات

 

با کلیک بر روی هر کدام از خطوط قرمز به شما به یک صفحه منتقل می گردد که با تکمیل اطلاعات آن صفحه ، نواقص اطلاعاتی مالیاتی شما برطرف میگردد . برای مثال در تصویر زیر صفحه تکمیل اطلاعات اولیه است که باید آن را تکمیل نماییم.
 

ثبت نام مالیات

 

پس از تکمیل نواقص پرونده خود ، در صفحه پنل کاربری خود ، بر روی دکمه تایید نهایی اطلاعات کلیک نمایید . حال به صفحه دیگری مانند تصویر زیر فرستاده میشود که پس از چک کردن اطلاعات نمایش داده شده بر روی دکمه تایید اطلاعات و دریافت کد رهگیری کلیک نمایید.
 

ثبت نام مالیات

 

و در انتها به صفحه ای مانند تصویر زیر فرستاده میشود که اطلاعات شما و کد رهگیری شما را نمایش میدهد . کد مورد نظر را یادداشت نمایید و نزد خود نگه دارید.
 

ثبت نام مالیات

 

پس از طی مراحل بالا باید چند روز منتظر بمانید تا اطلاعات شما توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعتبار سنجی گردد . پس از تایید اطلاعات شما توسط این سازمان برای شما یک نام کاربری و کلمه عبور به شماره موبایلی که در سامانه وارد کرده اید ارسال خواهد شد تا به وسیله آن در سیستم وارد شوید و پیش ثبت نام مالیاتی را تکمیل کنید.
جمع‌بندی 

ثبت نام در الکترونیکی در نظام مالیاتی به عنوان یک روند مهم در اداره‌ی مالیات و کارکرد بهینه آن، اهمیت دارد. با ثبت نام الکترونیکی، امکان دسترسی آسان به اطلاعات مالیاتی، ارسال پرداخت‌ها و مدیریت مالیات را به فرد یا شرکت فراهم می‌کند و به کاهش تداخلات و اشتباهات مالیاتی کمک می‌کند.
نرم‌افزار حسابداری قیاس این امکان را برای شما فراهم کرده است که به راحتی به امور مالیاتی کسب و کارتان بپردازید و قابلیت اتصال به سامانه مودیان را دارد. برای خرید و دریافت مشاوره با کارشناسان ما در قیاس تماس بگیرید.

مالیات
نظام مالیاتی
راهنمای جامع آموزش مالیات